seedbank -30%

Měsíčková mast

Měsíčková mast podle mne patří mezi základní vybavení domácí lékárny. Její výroba navíc není nijak složitá a ani nákladná, takže se do ní mohou pustit i úplní začátečníci.


Základ na mast

Můžeme si vybrat, jaký tuk pro mast zvolíme.

Nejběžněji užívaným je sádlo. A pokud s výrobou domácích bylinných přípravků začínáte, rozhodně vám ho doporučím. Já osobně jej nepoužívám, neboť mi smrdí (a také k tomu mám etické důvody, to už je ale otázka životního postoje).

Velmi vhodný je také kokosový olej. Bohužel, ten zanechává mastný film a trvá déle, než se vstřebá do pokožky. Což se někdy může hodit (například když potřebujete co nejdelší působení masti), ale někdy je to také otravné.

Dalšími vhodnými tuky jsou jakákoliv rostlinná másla, jako je bambucké či mangové. Ta mají zase nevýhodu vyšší ceny.

Dle svých priorit a možností si můžete vybrat kteroukoliv z výše uvedených možností. Někdo používá také vazelínu. Já ji nedoporučuji ze dvou důvodů. Za prvé je vazelína ropným derivátem, což se v mých očích příliš neslučuje s léčebnou sílou bylin. A za druhé vazelína na kůži zanechává bariéru, díky níž kůže hůře dýchá, a tím pádem se hůře léčí. Což je u léčebného produktu zásadní problém.

Jakou vybrat bylinu?

Použít můžete čerstvou i sušenou.

U čerstvé bylinky je však potřeba dbát na správnou péči. Bylina nesmí být mokrá a je třeba nechat ji den až dva zavadnout, aby neobsahovala příliš velké množství vody. To je nežádoucí hlavně proto, že ve vodě se dobře daří plísním a bakteriím a výrobek by se vám tak mohl rychle zkazit.

Zároveň čerstvé bylinky používáme dvojnásobné množství než sušené. To kvůli nižší koncentraci účinných látek.

Sběr čerstvé bylinky

Sbíráme pouze květ. Nejlépe dopoledne, kdy je v plném rozkvětu. Nesbíráme po dešti. Zároveň jsme při sběru šetrní a ohleduplní k přírodě. Nikdy neotrhejte všechny květy na jednom místě! Ačkoliv je měsíček z botanického hlediska letničkou, díky vysemenění se mu na jednom místě může dařit i několik let, aniž bychom jej tam museli znova a znova sadit. Pokud otrháte všechny květy, není už však, co by se vysemenilo, a vy tak o tuto bylinku přijdete.

Jaké jsou poměry?

Na půl kila nosného tuku použijeme hrst sušeného měsíčku či dvě hrsti čerstvého.

Co dalšího si připravíme

Kromě tuku a samotné bylinky budeme ještě potřebovat dva hrnce (jeden menší a jeden větší), kovové sítko, mísu, hřebíček a nádobky s víčkem, kam mast nakonec přelijeme.

Poznámka: namísto hřebíčku samotného lze použít i éterický olej z hřebíčku. V takovém případě však nepřidáváme do směsi spolu s bylinkou (jako je uvedeno níže), ale přidáme několik kapek až úplně nakonec (na půl kila masti pět až deset kapek).

Postup výroby masti

Pokud máme bylinku čerstvou, nakrájíme ji na malé kousky. Do většího hrnce napustíme vodu a dáme vařit. Do této vodní lázně umístíme menší hrnec, kam odvážíme potřebné množství tuku. Ten rozpustíme a přidáme bylinky s hřebíčkem (slouží jako konzervant). Směs zahříváme asi patnáct minut. Teplota však nesmí přesáhnout šedesát stupňů Celsia. Při vyšších teplotách bychom přišli o většinu cenných léčivých látek.

Pak odstavíme a necháme vychladnout. Podle toho, jak silnou mast chceme, můžeme proces zopakovat až pětkrát. Pokud se rozhodneme pro silnější mast, každé další zahřívání provádíme vždy dvacet čtyři hodin od toho posledního.

Po posledním zahřátí směs přecedíme přes sítko (klidně i několikrát, důležité je dbát na to, aby ve výsledném produktu nebyly žádné kousky bylinky) a můžeme naplnit připravené nádobky. Jakmile směs vychladne, je možné ji ihned použít.

Na co měsíčkovou mast použít

Je vhodná zejména na jakékoliv kožní potíže. Záněty na kůži, řezné rány, popáleniny či spáleniny od sluníčka, omrzliny, jizvy, akné a tak dále.

Kromě toho je však měsíček skvělý také při bolestivé menstruaci. Mast si žena natře na podbřišek a bylinka pomůže zmírnit bolesti.

Dále je také vhodné ji aplikovat při křečích.

Jak použít

Mast natřeme na postižené místo. U zánětů a ran použijeme tlustší vrstvu, kterou necháme působit. Místo s vrstvou masti pak převážeme, abychom nebyli limitováni v běžném pohybu.

Pokud se jedná o chronické problémy, namažeme místo tenčí vrstvou tak, aby se dobře vstřebala do kůže. Podle typu pokožky mažeme jednou až dvakrát denně (sušší typy dvakrát, lidé s mastnější kůží pouze jednou).

U pokožky s tendencí k akné můžeme používat také preventivně, a to jednou denně (nejlépe ráno) tenkou vrstvu.

Kontraindikace

Měsíček je jednou z mála bylin, které nemají kontraindikace. Je proto zcela vhodný i bezpečný také v těhotenství, při kojení či u dětí, a to od nejranějšího věku.


“Mast je vhodná zejména na jakékoliv kožní potíže”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.