Bez obalu: Jak přejít na nulový odpad?

Rozhodli jste se, že snížíte produkci odpadu a začnete více přemýšlet nad tím, jak žít ekologičtěji? Gratulujeme! To nejtěžší rozhodnutí máte za sebou, teď už jen vytrvat. Inspirací vám může být i naše nová rubrika – Bez obalu.

Kde začít? Asi každého hned napadne, že nejjednodušší cestou bude zbavit se zbytečných obalů, kterými jsme doslova zahlceni. Jenže když ono to není tak snadné, jak se zdá… Připravte se na to, že začátky nejsou snadné. Jakmile se však oprostíte od toho, že potřebujete obaly, můžete si být téměř jistí, že se ke „starému životu“ již nevrátíte. Najednou si totiž budete připadat svobodnější a volnější než kdy dřív.

 

Dům bez odpadu

Teď si určitě říkáte, že se s rychlostí blesku zbavíte všech těch neekologických balení a začnete znovu a lépe. Tím ale planetě rozhodně neprospějete a asi nejhorší, co můžete udělat, je vyhodit jednorázový produkt nebo obal, který máte doma, bez dalšího využití.

Co ale můžete udělat hned, je předcházet vzniku odpadů. Průměrný Čech údajně vyprodukuje až 300 kilogramů komunálního odpadu, a to už je číslo, které rozhodně stojí za povšimnutí. A podle údajů Eustatu vyprodukovala Evropské unie před třemi lety neuvěřitelných 246 milionů tun odpadu, z čehož něco přes deset procent skončilo na skládkách a zbytek se zrecykloval. Jenže 10 % z celého objemu opravdu není málo.

Reakcí na nadměrnou produkci odpadu je trend nazvaný Zero Waste (tomuto tématu jsme se podrobně věnovali například v ROOTS 01/2016). Jednou z propagátorek tohoto hnutí je i Bea Johnsonová. Tu si možná vybavujete z médií, jak pózuje s půllitrovou sklenicí plnou kousků plastů nebo nerecyklovatelných přebytků, které jsou ukázkou ročního odpadu celé její čtyřčlenné domácnosti.

Tato jedna z nejznámějších propagátorek Zero Waste, jejíž životní filozofie je v duchu hesla „Odmítej, co nepotřebuješ. Redukuj, co potřebuješ, ale nemusíš mít. Zužitkuj. Recykluj a kompostuj“, je inspirací mnoha lidem se stejným myšlením.

První krůčky k nulovému odpadu

Ve skutečnosti je to návrat k minimalismu, což je opakem dnešní konzumní společnosti. Každý z nás je však jiný a potřeba toho, co opravdu k životu potřebujeme, se značně liší. Abyste mohli spokojeně žít a přitom se snažili o co největší redukci množství vámi vyprodukovaného odpadu, je důležité, abyste se cítili dobře.

Zkuste se zamyslet nad tím, co skutečně potřebujete k životu. Opravdu je třeba mít ve skříni dvacet triček, z nichž reálně nosíte jen pět? A co potraviny – kolik z nich vyhodíte? To, že začneme redukovat věci, kterými se obklopujeme, má ještě další nesporné výhody. Kromě výrazného ušetření nákladů se začneme vracet ke kořenům a konečně přestaneme nakupovat a konzumovat potraviny plné konzervantů a používat kosmetiku s chemickými přísadami. A to je přece normální, no ne?

Jen pro představu. Na Festivalu Evolution, který se věnuje zdravému životnímu stylu, v rámci jedné z přednášek zazněl zajímavý poznatek. Věděli jste, že průměrná žena každý den použije přibližně dvanáct kosmetických přípravků obsahujících 168 chemických přísad? Muži jsou na tom o něco lépe, každý den použijí v průměru „jen“ šest přípravků, které obsahují zhruba 85 chemických látek. A výzkumy prokázaly, že to, co si nanášíme na kůži, nehty, vlasy, se z 60 % vstřebává do těla a dále pak do krevního oběhu. A to, co tělo neumí zpracovat, se v něm usadí. I to je důvod, proč přemýšlet, kromě toho „v čem nakupujeme“, také nad tím, „co kupujeme“.

6 tipů, jak produkovat méně odpadů

Nehromaďte věci

Pokud chcete produkovat méně odpadu, začněte „úklidem domácnosti“ a mějte doma jen věci, které opravdu potřebujete. Nejen, že budete díky tomu méně věcí vyhazovat, ale navíc se vám bude lépe váš domov udržovat.

Nepoužívejte zbytečné plasty

Plastové sáčky a tašky ke svému životu vůbec nepotřebujeme. Na nákup si vždy berte vlastní tašku, nejlépe z přírodního materiálu. To stejné platí také při nakupování pečiva nebo ovoce a zeleniny. Trendem poslední doby jsou síťky, které si jednoduše doma vyrobíte nebo si je můžete koupit. Dnes i některé supermarkety tyto síťky nabízejí. Další možností jsou biologicky odbouratelné sáčky.

Skoncujte také s plastovými lahvemi. Pořiďte své rodině opakovaně použitelnou láhev a přestaňte kupovat nápoje v jednorázových obalech. Pokud patříte k milovníkům kávy a rádi si ji vychutnáte při cestě do práce, vyplatí se vám investovat do uzavíratelného termohrnku, do něhož si uvaříte kávu doma nebo si do něj v kavárně necháte připravit váš oblíbený nápoj.

Nakupujte bez obalu nebo na trzích

Bohužel ne všude je možno nakupovat bez obalu, ale pokud tuto možnost máte, vyrazte na nákup do specializovaných obchodů. Nákup si tak jednoduše odnesete ve vlastních nádobách. A kromě potravin zde seženete také drogerii nebo prostředky do domácnosti.

Neplýtvejte potravinami

Mnoho domácností nakupuje velké množství potravin, které nejsou schopny zkonzumovat a zbytečně jimi plýtvají. Než vyrazíte na nákup, zkuste si naplánovat jídelníček a kupujte opravdu jen to, co využijete.

Přemýšlejte nad tím, co si pořídíte do šatníku

Ruku na srdce. Kolik máte ve skříni oblečení, které opravdu nosíte? Možná jste v této souvislosti slyšeli o tzv. slow fashion, která je odezvou na prodej trendové módy za nejnižší cenu bez ohledu na sociální a environmentální dopady. Pomalá móda klade důraz na řemeslnou dovednost, kvalitu a tradici respektující biodiverzitu a lidská práva. Ano, za zdánlivě obyčejné tričko zaplatíte více, ale na druhou stranu si můžete být jistí kvalitou a původem.

Buďte soběstační

Trendem poslední doby je také DIY (Do It Yourself – Udělej si sám). Vyrobit si doma tak můžete nejen čisticí prostředky, ale také mýdlo nebo kosmetiku. Jak na to, vám poradíme v dalším čísle magazínu.

Zkuste se zamyslet nad tím, co skutečně potřebujete k životu

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

HOBBYGROW – Plagron 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.