5. února, Rusko
Ruský úřad na ochranu přírody nařídil prostřednictvím soudního rozsudku dceřiné firmě těžební společnosti Norilsk Nickel zaplatit 146 miliard rublů (asi 42 miliard Kč) za ekologické škody při loňské havárii tepelné elektrárny u města Norilsk. Ze špatně zabezpečených nádrží uniklo do půdy, řeky Ambarnaja a do jezera Pjasino velké množství jedovatých látek (21 000 tun paliva a maziva). Jde o největší únik ropných látek na území Ruska od roku 1994. Firma se nejdříve chtěla proti rozsudku odvolat, na konci měsíce se ale rozhodla pokutu zaplatit. Na ruské poměry jde o velmi pozitivní zprávu. Na podobnou u nás v Čechách v kauze Bečva stále čekáme…
17. února, Česko
Tentokrát mám několik dobrých zpráv z domova. Během měsíce února byla vyhlášená hned dvě nová chráněná území: nejdřív přírodní rezervace Rašeliniště pod Trojanem. Na území s rozlohou 12,7 hektaru mezi vesnicemi Hlávkov, Jiřín a Šimanov blízko kopce Trojan jsou rašeliniště a mokřady typické pro Českomoravskou vrchovinu. Najdeme zde hmyzožravou rosnatku okrouhlolistou, orchideje prstnatec májový a vachtu trojlistou, mnoho vzácných motýlů, vážek a brouků, z ptáků krahujce, krkavce či černé čápy.
20. února, Izrael
Během několika dnů postihla Izrael největší ekologická katastrofa za posledních 40 let – pláže zamořila ropa, která unikla z dosud nezjištěného zdroje. S čištěním pláží pomáhají tisíce dobrovolníků, z nichž někteří skončili kvůli toxickým výparům v nemocnici. Izraelská vláda nasadí i armádu a urychleně vypracuje plán na odstranění škod a obnovu zasaženého pobřeží. Viník katastrofy se intenzivně hledá.
23. února
Byla vyhlášená přírodní památka Klokočínské louky, luční komplex v nivě říčky Blanice 3 kilometry severozápadně od Protivína na Písecku. Na loukách žije množství obojživelníků nebo vzácní ptáci – bahňáci a bekasiny otavní. Území je už od roku 2013 začleněné do soustavy Natura 2000.
Třetí dobrou zprávou je první zdokumentovaný výskyt chráněné kočky divoké na Dobříšsku (okres Příbram). Identitu nalezeného mrtvého samce na začátku února potvrdila analýza DNA. Od konce 18. století byla v Čechách tato šelma považovaná za vyhubenou. Kočka divoká se dnes vyskytuje pouze na hranicích s Bavorskem (na Šumavě) a se Slovenskem (Beskydy a Bílé Karpaty).
27. února, Česko
Přes parlamentní zemědělská výbor prošla novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která primárně řeší boj s invazními druhy. Takzvaným přílepkem k ní je návrh poslance za ANO Josefa Kotta, který žádá ukončení povinnosti pro zemědělce žádat o výjimku z ochrany vzácných živočichů při aplikaci pesticidů a rodenticidů (např. při hubení hrabošů).
Tento návrh, který poslanec Kott předložil ve spolupráci se Zemědělským svazem, ostře kritizují ochránci přírody. Vedl by k tomu, že by zemědělci, rybáři a lesníci nemuseli brát žádný ohled na vzácné živočichy, dokonce ani v době hnízdění.
V zemědělské krajině žije o třetinu méně ptáků než v roce 1982, kdy se začalo s podrobným sčítáním. Zmizely např. téměř všechny koroptve. A tento trend, zaviněný intenzivním zemědělstvím a používáním pro ptáky a další živočichy jedovatých látek, nadále pokračuje. Jediné pozitivum tedy je, že tato novela, která by byla v rozporu s evropskými předpisy, zatím nebyla schválená. Doufejme, že ani nebude.
Foto: shutterstock.com