Search
Close this search box.

LED technologie pro pěstování rostlin – zkušenosti zahradníků

Pěstování rostlin s pomocí LED osvětlení dnes už není žádnou novinkou. Přesto je v této oblasti stále více dotazů, nežli odpovědí. Není se čemu divit, protože každá technologie se nějakou dobu vyvíjí, a navíc si na ni musejí zvyknout i její uživatelé. A jelikož už máme dostatek zahradnických profesionálů, kteří LED využívají, zeptali jsme se jich, jak jsou s osvětlením spokojeni, a co jim přineslo dobrého, či zlého.

Zahradníkům, kteří používají LED osvětlení pro své rostliny, jsme položili šest dotazů a doufali jsme, že získáme co nejvíce odpovědí. Nakonec se nám podařilo získat odpovědi od pěti z nich.

Chtěli bychom jim touto cestou velice poděkovat, že si našli ve svém nabitém programu čas na náš malý průzkum, provedený ve spolupráci se společností Mazar, s. r. o. z Brna.

Otázky zahradníkům

1) V čem vidíte největší přínos LED osvětlení?

2) Dokážete říct, jakou máte úsporu v nákladech za energii?

3) Jaké máte úspěchy a na jakou růstovou fázi LED osvětlení nejčastěji využíváte?

4) Doporučili byste LED osvětlení?

5) Co Vás přivedlo na myšlenku vyzkoušet LED osvětlení?

6) Máte potřeby, které nelze splnit LED svítidly ze sortimentu Mazaru, když ano, jaké?

Jako první na naše dotazy odpověděla pěstitelka velkokvětých ibišků z jižní Moravy
1) Pro mne jako pěstitelku ibišků je nejdůležitější, že se pod LED osvětlením daleko dříve rozvíjejí květy.

2) Nedokážu úsporu za energii takhle rychle vyčíslit. Mohu ale říct, že mne provoz LED svítidel nijak nezatěžuje.

3) Jak jsem již řekla, úspěchem je pro mne mnohem dřívější rozvíjení květů. U ibišků je největší rozdíl vidět právě v květové fázi, kdy LED fungují velice dobře.

4) Samozřejmě doporučila.

5) Měla jsem ibišky, které nekvetly i několik let a zjistila jsem, že potřebují více světla. To mě přivedlo na myšlenku vyzkoušet LED osvětlení. Používám 4x SpectraboX PRO 300W, 2x SpectraboX PRO 120W, 2x 21W LED spot multi spektrum a 2x 15W LED spot multispektrum. Zkouším 90W UFO FLOWERBOOSTER PRO – zatím se to jeví jako výborný doplněk ke stávajícím LED svítidlům.

Jako další naše dotazy zodpověděl pěstitel chilli papriček z Moravskoslezského kraje.

1) Používám LED svítidla na předpěstování sazenic chilli a jsem nadmíru spokojený. Rostliny jsou zdravé, silné a vitální.

2) Upřímně nedokážu, protože to nijak výrazně nesleduji. Mám pocit, že mě provoz LED svítidel celkem nic nestojí.

3) Používám 3x SpectraboX PRO 120W na ploše cca 6 m2, svítidla mám zavěšená ve výšce 1,5 m nad pěstební plochou a velkou výhodou je, že celou dobu nemusím posunovat výšku závěsu. Svítidla používám od začátku ledna do půlky května. Jediný problém, který byl, že jsem musel omezit přístup denního světla ze stran, protože se mé sazenice vytahovaly. Po tomto opatřeni jsem naprosto spokojený. Sazenicím se daří, jsou opravdu silné a zdravé.

4) Samozřejmě, jsem moc spokojený

5) Viděl jsem firmu Mazar na veletrhu, pobavil jsem se o mém pěstitelském plánu s technikem a rozhodl jsem se tuto novou technologii vyzkoušet. Musím říct, že jsem nadmíru spokojený. Dříve jsem pěstoval pod zářivkovým osvětlením a musím říct, že pěstovaní po LED je nesrovnatelně lepší.

Se svými zkušenostmi se s námi podělil také majitel Zahradnictví Ludvík Lejdar – Lázně Bělohrad

LED osvětlení používají i v Zahradnictví Ludvík Lejdar, Lázně BělohradZahradnictvi Ludvik Lejdar Lazne Belohrad

 

1) Používám LED svítidla ve svém zahradnictví již druhou sezónu a jsem velmi spokojený. Sazenice mi dříve kvetou, lépe rostou, jsou zdravé, silné, vitální a mají mnohem lepší kořenový systém.

2) Dříve jsem nepřisvěcoval, bylo by to drahé na provoz.

3) LED osvětlení používám intenzivně hlavně v lednu a únoru. V březnu dle počasí – když je slunečno, nemusím přisvěcovat tolik. Svítím denně cca od 6 do 22 hodin, také vše závisí na počasí. Svítidel používám momentálně 16x SpectraboX PRO 120W na ploše 28 m x 6 m a úspěchy mám. Sazenice jsou silnější, zdravější, mají výborný kořenový systém, ale prioritní pro mě je, že mnohem dříve kvetou a tím pádem se krásné sazenice dostanou mnohem dříve ke svým zákazníkům

4) Ano.

5) Hledal jsem řešení, které by zajistilo, aby sazenice dříve kvetly a já mohl být první na trhu a konkurenceschopný. Zvolil jsem LED osvětlení a jsem velmi spokojený.

Další odpovědi na naše otázky zaslal zástupce Zahradnictví Rudolf Hrbek – Rosice u Brna

1-3) Hlavním důvodem pro pořízení LED světel byla potřeba zvýšit, a to významně, procento zakořenění řízků rostlin odebraných z matečních rostlin. Hlavně v období listopad až březen jsme měli významné ztráty při zakořeňování, do té doby jsme žádné přisvětlování neužívali a bylo to znát, většina řízků nezakořenila. Čekání na to, až matečnice znovu obrostou, pro nás znamenalo velké ztráty finanční i časové. V období čekání jsme navíc neměli dostatek práce pro naše zaměstnance, což ještě zvyšovalo finanční ztráty. Od chvíle, kdy jsme začali používat LED světla, se nám zvýšila produkční kapacita a to vede ke zvýšení produkce našich výpěstků.

ukazka vyvoje korenoveho systemu bez pouziti umeleho osvetleni a s pouzitim umeleho osvetlen MAZAR LED systems za fotky dekujeme Zahradnictví Rudolf Hrbek Rosice u Brna 1Ukázka vývoje kořenového systému bez použití umělého osvětlení a s použitím osvětlení MAZAR LED systems, Zahradnictví Rudolf Hrbek Rosice u Brna

Matečnice pod světly rychleji obrůstají, tudíž je můžeme seřezávat častěji a tím si zajistit větší množství materiálu pro množení. Procento zakořenění neklesá pod 90 %. Tudíž další pozitivní efekt – vynaložený čas a práce našich zaměstnanců je k užitku. Velkou výhodou světel je, že nepálí. V naší množárně nešlo světla zavěsit do optimální výšky, ale ani tak nevznikl problém, že by světla popálila některé řízky nebo matečnice. V případě použití sodíkových výbojek by toto nebylo možné.

4) Světla bez problému doporučuju, několik lidí, kteří se o osvětlení zajímali, už u nás bylo.

V zahradnictví pana Hrbka používáme svítidla SpectraboX PRO 300W. Za odpovědi moc děkujeme Jiřímu Marečkovi – zahradníkovi v Zahradnictví Rudolfa Hrbka.

Jako poslední nám své zkušenosti sdělil majitel Zahradnictví LEBIŠ, s. r. o., Boskovice.

Zahradnictví pana Petra Lebiše jsme navštívili jedno páteční slunné odpoledne osobně, návštěva to byla velmi příjemná. Pan Lebiš je velmi milý pán. Z povídání byla cítit jeho láska k rostlinám i bylinkám. Vnímá rostliny jako živé organismy, které si vždy řeknou, co a kdy potřebují. Také mě velmi potěšila jeho krásná fenka Rhodéského Ridgebacka Brenda, která se pohybuje po krásném zahradnictví jako věrný společník svého pána. Na naše otázky jsme dostali tyto odpovědi:

1) Přínos vidím v tom, že můžeme prodloužit rostlinám den, můžeme tím pádem začít s množením velmi brzy, nemusíme čekat až na jaro, já začínám množit od listopadu a končím někdy v únoru.

2) Oproti sodíkovým výbojkám je úspora energie veliká. Spotřebu energie si měřím, vím přesně, kolik mě stojí provoz za osvětlení i vytápění skleníku. Vytápím skleníky i inkubátory. Teplotu ve sklenících v zimním období pro zazimované rostliny držím něco kolem 7-8 °C. V inkubátorech se spodním vytápěním držím teplotu mezi 22 – 25 °C.

3) Úspěchy mám veliké, protože můžu začít s výsevem i množením velmi brzy. LED svítidly krásně rostlinám prodloužím den a také jsem si všiml, že rostliny pod LED osvětlením mají výrazně lepší kořenový systém. Když je krátký den, tak prostě svítím.

4) doporučil, ale každý se musí rozhodnout sám… Moje rostliny mi, nejen když se ptám, říkají rozhodně ano.

5) Kotvičník, bylinka v které vidím velký léčebný potenciál, chtěl jsem jim LED osvětlením prodloužit den, tak abych mohl začít vysévat už v lednu, ale všechno to skončilo úplně jinak. Dnes svítíme na všechno jiné, jen ne na kotvičník (smích).

6) Nemám žádné potřeby, spíše plány. Od listopadu začnu s výsevem chilli paprik, s množením surfinek, muškátů a všech rostlinek tak, abychom byli včas připraveni na jaro.

V zahradnictví používáme svítidla GrowboX 120W

Jak vidíte, LED technologie již dokáže plnohodnotně nahradit vysokotlaké výbojky a pomáhá zahradníkům prodloužit sezónu s nižšími náklady, než bylo dříve možné. Pokud byste se chtěli přesvědčit na vlastní oči, můžete navštívit zde zmíněné zahradníky nebo kontaktovat společnost Mazar, s. r. o. Všechny potřebné informace najdete na www.mazar.cz / www.ledplanet.cz.

Příspěli: Helena Urbánková & Mazar team

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.