Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Konopí a politika

Poslouchal jsem vystoupení předsedy vlády ČR na konferenci Zdravotnictví 2019. Probíral financování zdravotnictví, přeprodej léků z našich lékáren do zahraničí a další věci. Mimo jiné také otevřel problém léčebného konopí. Prohlásil, že toto téma již delší dobu probírá s ministrem Vojtěchem.

Zmínil náš případ (nejmenoval) a to v tom smyslu, že zná otce nemocné dcery, pro kterou on (já) musí protizákonně konopí pro léčení pěstovat. A řekl taky něco v tom smyslu, že každý otec pro své dítě udělá, co může.

Vyplynulo z toho, že se mi nediví. Dále řekl, že ministra zdravotnictví pověřil úkolem co nejdříve vypracovat řešení tohoto problému. Také ale řekl, že je pro něj a pro vládu nepřijatelný návrh Pirátů na úplnou legalizaci.

K tomu bych chtěl říci ještě toto. Letos jsem se sešel s panem ministrem Vojtěchem a spolu jsme naše, a nejen naše, problémy probírali. Já jsem jej požádal, aby se pokusil prosadit německý model, kdy pacient s receptem dostane léčebné konopí v lékárně zdarma. A pokud by to nebylo možné, například z důvodu, že je na to naše republika příliš chudá, tak aby se pokusil prosadit mix modelu izraelského a kanadského, tj. že léčebné konopí by bylo hrazeno paušálně bez ohledu na odebírané množství. Paušální částka aby nepřekročila 1/10 nejnižšího příjmu v ČR (můj odhad je 500–800 Kč/měsíc), a pokud by někdo z nemocných ani na toto finančně nedosáhl, tak aby dostal licenci (povolení) na pěstování si konopí pro vlastní potřebu s tím, že tato licence by byla, kvůli nepohyblivým pacientům, přenosná na osobu blízkou či na přítele.

Na to mi pan ministr řekl, že problém není mezi politiky, ale bohužel u odborných lékařských společenství, konkrétně např. u České neurologické společnosti a u SÚKLu. S tím jsme se rozešli.

Před asi pěti týdny jsem napsal panu Babišovi email s prosbou o setkání. Zdůvodnil jsem to tím, že se domnívám, že sám pan ministr Vojtěch tento problém vyřešit nedokáže, a že by asi potřeboval jeho, premiérovu, pomoc. Pan Babiš mi potom volal a vyptával se mne na detaily. Taky chtěl vědět, jestli se v ČR o tento problém stará či jej zastřešuje nějaká organizace. Já jsem mu dal kontakty na předsedkyni veřejně prospěšné pacientské společnosti KOPAC, paní Vágnerovou. Také chtěl vědět, jak vím, jak to funguje v Německu. Sdělil jsem mu, že v Německu u Nejvyššího správního soudu proběhl soud ohledně obdobného problému, jako je ten náš, a tento soud rozhodl, že kdo má recept na léčebné konopí a nemá naň peníze, tak si ho může vypěstovat sám. Na to reagovala německá vláda s tím, že kdo v Německu bude mít patřičný recept, dostane konopí v lékárně zdarma. A já jsem si o tento rozsudek do Kolína nad Rýnem napsal a byl mi zaslán.

Pan Babiš o něj projevil zájem a já jsem mu jej tedy poslal. Jsem velmi rád, že trvalo jen týden a pan Babiš tento problém zmínil na konferenci s tím, že je nutné jej co nejdříve vyřešit, a já mu tímto za to velmi děkuji.

Na závěr chci říci toto: je dobře, že existuje tento vývoj věci. Ale byla by velká chyba předpokládat, že vše je již v pořádku. V pořádku problém léčebného konopí bude tehdy, až skutečně i ten nejchudší z chudých pacientů nebude mít problém se k potřebné dávce tohoto léku dostat. Prosím, zvyšme všichni, kterých se to týká, své aktivity. Prosím všechny, sdílejte tento můj dopis. Čím více lidí bude o těchto problémech vědět a bude se nad nimi zamýšlet, tím lépe pro všechny ty, kteří dnes trpí a musí porušovat zákony naší země jen proto, že chtějí přežít. Díky.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.