Search
Close this search box.

Kiwano (Cucumis metuliferus)

„Rohatý meloun Gaka jen vypadá na draka.“

Jeho domovinou je africká poušť Kalahari, Gaka je považováno za předchůdce všech druhů melounů a současně je v poslední době i velmi oblíbeným a exotickým plodem na trhu, připomínající rohatou okurku. „Gaka“ neboli „Gakachika“ je africké označení a plod dostal i mnoho dalších lidových názvů, jako anglické rajče, divoká okurka či rohatý meloun.

Domorodí obyvatelé Afriky znají tuto zeleninu již více než 3000 let a přitom k jejímu výraznějšímu rozšíření došlo teprve nedávno. V rodné zemi je Gakachika divoce rostoucí rostlinou na neplodných, opuštěných pláních či u cest, kdy sice není vybavena tak výraznými plody, přesto je však velmi chutnou pochoutkou. Konzumace těchto plodů v syrovém stavu je přínosem pro náš organismus, lze je využít ke zdobení jídel i jen jako sexy exotickou dekoraci.

Rohatá dekorace kdysi zaujala pár Morrisových z Nového Zélandu natolik, že se rozhodli tuto rostlinu pěstovat pro komerční účely a tak se stali i autory jména „Kiwano“. A ačkoli není Kiwano opravdovým jménem, ale jen obchodní značkou, toto označení exotické zeleniny se vžilo do paměti lidí a uchovalo se dodnes. Postupem času bylo Kiwano rozšířeno z Afriky na Nový Zéland, do Izraele, Kalifornie, Austrálie a dokonce i do Chile. V současné době se stává skutečně vyhledávanou raritou mnoha drobných pěstitelů po celém světě.

Rostlinu Kiwana z čeledi tykvovitých si lze vypěstovat i v našich klimatických podmínkách, prosperovat vám bude v prostorách skleníku, avšak i závětrné místo někde na zahrádce vám zajistí přínos lahodných plodů.

Kiwano je jednoletá a poměrně svižně rostoucí liána, která může dorůstat délky i několika metrů. Její lodyhy jsou svými úponky přichyceny k oporám a i s listy jsou poseté jemnými chloupky. Květy Kiwana jsou oboupohlavné, velké 2 až 3 cm a výrazně žlutě zbarvené. Podobně jako u okurek lze u Kiwana pozorovat jev, kdy se za samčími květy objevují květy samičí a po následném opylení se z nich vytvoří rohaté plody.

Tyto plody mohou dorůstat délky asi 12 cm a šířky kolem 6 až 7 cm. Mají vejcovitý tvar a jsou zřídka posety trny vyrůstajícími z oplodí. V období, kdy plody začnou dozrávat, se jejich barva mění od zelené až po oranžovou. Dužina ukrývající se ve zralém plodu je rozmístěna do jednotlivých komor, má rosolovitou konzistenci a je sladkokyselé chuti. V sytě zelené dužině najdete malá bílá semena. Průměrná hmotnost u jednotlivých plodů se pohybuje od 200 do 300 g. Jsou složeny z většiny vodou, a pro nízkou energetickou hodnotu jsou doporučovány při redukčních dietách.

Najdeme v nich ale poměrně bohaté množství vitamínu C a důležitých i zdraví prospěšných sloučenin magnézia a draslíku. Dále plody obsahují bílkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, železo, vápník hořčík, fosfor, zinek, sodík, vitamíny A i B, betakaroten, kyselinu listovou a kyselinu pantothenovou. Zcela uzrálé Kiwano je protkáno chutí připomínající nasládlou okurku s citronovou šťávou, někteří ji přirovnávají ke kombinaci melounu a kiwi.

Kiwano se konzumuje převážně v čerstvém stavu a jeho chuť si můžeme zpestřit přidáním cukru a citrónové šťávy, poté si jej přizdobit třeba i šlehačkou a tak si vytvořit sladký dezert. Dužina z plodů je používána také jako přísada do zeleninových a ovocných salátů, lze ji přidat k masu i mořským plodům v podobě lahodného dressingu, nebo ji využít k výrobě jednoduchého a osvěžujícího nápoje. Chuťově se hodí jak do slané, tak i sladké kuchyně.  

Kiwano podporuje trávení, imunitní systém a zlepšuje pravidelnou stolici, ochraňuje buňky před nebezpečnými volnými radikály a působí také jako prevence proti vzniku rakoviny. Je významnou podporou tvorby červených krvinek, čímž se stává zaručenou prevencí proti anémii a prevencí proti vzniku osteoporózy. Podporuje celkovou pevnost kostí a kloubů. Dále stabilizuje hladinu cukru v krvi, má močopudné účinky a tím pročišťuje i podporuje ledviny a močové cesty. V neposlední řadě zbavuje tělo nadbytečné vody.

Kiwano disponuje opravdu širokým spektrem využití a i když jeho rohatý vzhled může vzbuzovat respekt či nechuť a působit na vás spíše varovně, věřte, že v tomto případě nejde o hrátky s čerty, ale o přínosné trknutí kouskem zdraví. Okuste sílu Afriky, pramenící z Gakachiky.

kiwano
Rozkrojený plod Kiwana
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.