happy seeds
Search
Close this search box.

Jóga pro zkrácená třísla a zdravé kyčle

Pokud máte sedavé zaměstnání, trávíte hodně času sezením na židli nebo trpíte bolestmi kyčlí, je právě tato jóga pro vás jako dělaná. Protože třísla prostě mají tendenci se zkracovat během života. Dokonce pomáhá i při problémech s kolenními klouby, aby tolik nebolely a byly celkově protaženější a lépe fungovaly. Věřte, že tohle cvičení vás opravdu protáhne.


Emocemi nabitá třísla

Díky józe pro protažení třísel posilníte svaly vnitřní strany stehen a zvětšíte rozsah, do jakého dokážete roznožit. Což se může hodit, pokud chcete sportovat, jezdit na koni nebo pro další cviky na protahování jiných částí těla. Podle jogínské tradice se právě v tříslech hromadí námi zadržované emoce a způsobují ztuhlost a lupavé zvuky při chůzi a pohybu. Emoce, které v sobě dusíte a neprojevíte je navenek, můžete poměrně dobře odblokovat a uvolnit s pomocí této jógy. Takže rozrolujte podložky a hurá na to.

Pohoupeme miminko

Pro začátek se posaďte do tureckého sedu, tak jak je vám příjemné, a narovnejte páteř. Stačí tři nádechy a výdechy, co nejhlouběji do plic to jde. Nyní chytíme pravou nohu do náruče, jako bychom chtěli kolébat miminko – koleno zapřeme do loketní jamky pravé ruky a chodidlo obejmeme v ohybu levé ruky. Zvedneme před sebe a s nádechem chvíli pohoupeme ze strany do strany, dosáhneme tak prvotního protažení. S výdechem nohu položíme na zem a s nádechem pro změnu zvedneme a pohoupeme levou nohu. Opět položíme před sebe na zem. 

Pozice holuba

Z tureckého sedu levou nohu zanožíme za sebe, pravou necháme pokrčenou tak, jak byla, před sebou. V této pozici se v podstatě opíráme o koleno levé nohy a zbylou vahou těla spočíváme na koleni pravé nohy. Můžeme lehce zapružit. Tomuto se říká pozice holuba. Protaženější jedinci můžou levou nohu pokrčit a chodidlo zapřít o levou loketní jamku poté, co mírně vytočí trup. Pravou ruku předpažíme a chytáme balanc. Takto vydržíme na tři nádechy a výdechy. Udržujeme přitom záda co nejvíce rovná. Pravděpodobně ucítíte pnutí na vnitřní straně stehen a v tříslech. Poté se vraťte zpět do tureckého sedu a vyměňte nohy – nyní zanožte tu pravou do pozice holuba a setrvejte na tři nádechy a výdechy.

Prasárita pádottánásana

Pokračujeme do stoje, pravou nohou ukročíme dopředu, pokrčíme ji do úhlu 90° a levou ještě mírně ukročíme dozadu. Ruce máme v bok. Pánev protlačíme, co nejvíce to jde, dolů. Nyní otočíme trup, takže váhu přeneseme na pravou, pokrčenou nohu. Plosku levé, propnuté nohy celou tlačíme do podložky. Cítíme pnutí uvnitř na stehnech. Teď přijde nejnapínavější část: narovnáme se do rozkročeného stoje a trup a hlavu postupně skloníme, co nejvíce to jde, k zemi. Dlaněmi se podpírejte o podložku, abyste neztratili rovnováhu. Ideálně, když se dokážete dotknout temenem hlavy podložky. A setrváme na tři nádechy a výdechy. Tato pozice má krkolomný název Prasárita pádottánásana. Rozhodně si nevyčítejte, pokud ji nezvládnete napoprvé. Pak se pozvolna narovnejte, snožte a opakujte na levou nohu – ukročíme levou nohou před sebe, pokrčíme do úhlu 90°, vytočíme trup do boku, pravé chodidlo tlačíme do podložky a chvíli pružíme, než se narovnáme vzhůru do rozkročeného stoje, ze kterého přejdeme pomalu co nejhlouběji dolů, skoro až se temenem hlavy dotkneme podložky. Prodýcháme na tři nádechy a výdechy.

Motýlek nakonec

Pro závěrečné protažení se posadíme zpět do tureckého sedu, ale nohy nekřížíme, ale dotýkáme se vzájemně chodidly nohou. To je takzvaná pozice motýlka. Chodidla můžeme chytit a spojit dlaněmi a koleny volně pružíme, co nejvíce k podložce. Protahujeme tak svaly i šlachy stehen a třísel. Klidně dýcháme, stačí opět tři hluboké nádechy a výdechy. 

Pro začátek bude stačit cvičit tuto krátkou sestavu každý den nebo ob den, stačí 5–10 minut denně. Pokud se nedokážete do některých pozic pořádně položit a natáhnout, nezoufejte, důležitá je snaha, která přináší každým dnem lepší a lepší výsledky. Pusťte si nějakou klidnou hudbu a nechte emoce proudit celým vaším tělem. 


“Díky józe pro protažení třísel posilníte svaly vnitřní strany stehen”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.