Pálí, pálí, to to pálí – 12. díl
Druh Capsicum Annuum je nejznámější a nevíce pěstovaný z pěti druhů domestikovaných paprik na celém světě. A odrůda Jalapeňo je asi ta nejznámější.
Odrůdu Jalapeňo Early jsem si vybral hned z několika důvodů. Jeden z nich je to, že Jalapeňa se dají sbírat v tzv. technické zralosti (Paprička je ještě nezralá a zelená). Další důvod je, že zrají poměrně krátkou dobu, okolo 50 dní.
Klíčení
Semínka jsem předem nemáčel do vody (ubrousků) jako to dělám u jiných druhů rostlin, ale byla vysazena přímo do předem namočených jiffů. Tentokrát jsem použil jiffy ugro plug, které obsahují speciální houbu pomáhající rozvoji kořenového systému. Myslím, že to funguje velmi dobře, oproti „obyčejným jiffům“ byl kořenový systém před přesazením o dost větší než u obyčejných jiffů. Klíčivost semen byla 90%, u mě spokojenost, u paprik bývá s klíčením občas problém.
1. března 2016
Rozhodl jsem se, že papričky, které se do té doby rozvíjely v jiffech uložených v pařníku, jsou připravené na přesazení. Papričky jsem přesadil ve chvíli, kdy již měli rozvinutý kořenový systém, a po rozvinutí matečních lístků začaly tvořit první patro listů. Zasazeny byly do 3litrových květináčů. Půdu jsem použil guanokalong allmix, je sice trochu dražší, ale podle testů je to nejkvalitnější bio půda obohacená netopýřím trusem na trhu. K půdě jsem přidal ještě hydroton jako drenáž.
20. března 2016
Papričky stále rostou, v tomto období velmi progresivně (viz. Foto č.3). Tvoří čtvrté až páté patro a dosahují velikosti mezi 20 – 30 centimetry. Jelikož se chystám nějaké papričky vysadit ven, tak netrpělivě vyhlížím hezké počasí, papričky rostou opravdu velmi rychle např. oproti Bishop’s crown (viz. report v Roots10/2016).
23. dubna 2016
Většina rostlin dosahuje velikosti okolo 50 cm a rostliny pěkně zmohutněly. Bohužel zatím ještě venku není takové počasí, abych si papričky dovolil vysadit ven, i když přesně v této fázi jsem již papričky chtěl mít přesazené ve venkovním záhonu. Začal jsem přihnojovat růstovým hnojivem kalong grow, aby rostliny měly dostatek živin. U hnojení doporučuji držet se tabulky od výrobce.
17. května 2016
Na papričkách se objevily první květy, přesně 2 ks 🙂 a konečně nastal čas, kdy můžu papričky vysadit do volného záhonu na zahradu. Papričky, které si nechám v květináči doma na parapetu a na balkóně, budu také přesazovat, jen do větší pěstební nádoby. Do kulatých plastových květináčů s obsahem 11 litrů. Jalapeňo vysazené ven je pro jistotu okolo rostlin zasypáno senem. Veškeré rostliny jsem zahnojil hnojivem kalong bloom a přidal i práškové hnojivo guanokalog, poté jsem rostliny ošetřil přípravkem cannacure jako prevenci proti škůdcům.
21.května
Z květů vylézají první papričky a to je ta chvíle, na kterou každý z nás čeká, otrhal jsem květy na rostlinách, na kterých jich bylo moc (rostlina by je stejně shodila sama). Teď už jen pravidelná zálivka, kontrola a plody rostly a mohutněly.
4.čevence
První plody jsou již červené a připravené ke sklizni, myslím tím papričky, které jsou venku. Na nejmenší rostlině je okolo 25 plodů a na té největší okolo 40 plodů, což je vlastně u jalapeňa můj osobní rekord. Takže radost byla veliká a překvapila mě i pálivost, jelikož jsem očekával pálivost o dost menší, než u originálu vypěstovaného v Mexiku. Pocitově jalapeňa z jižního svahu ve středních Čechách pálila skoro stejně, jako ty mexické. Lehké zklamání přišlo s jalapeňem pěstovaným doma. Rostliny byly menší a měly v průměru 8 plodů na rostlině a i pálivost byla slabší.
Závěr
Jalapeňo bych doporučil každému pěstiteli, paprička je to celkem nenáročná, hojně plodící, s pálivostí i pro začínající chilližrouty. Díky rychlému zrání stačí i pozdější klíčení a máte jistotu, že paprička vám krásně dozraje. Můžete je dát téměř do každého jídla. Výborné jsou plněné sýrem, obalené trojobalem a usmažené. Tahle jednohubka bude chutnat opravdu každému.