Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Jak vám vápník může zničit srdce

Máte spíše suchou pleť, občas křeče v nohou? Možná je to vápník a jeho nedostatek. Co se ovšem méně často zmiňuje, je to, jak se projeví nadbytek vápníku. Protože například z doplňků stravy se lehce může stát, že ho tělo nebude stíhat v nadbytku vylučovat. A co se pak stane, když máte vápníku moc? Víte, že může jít i o život?


Proč je vápník dobrý?

Vápník je v těle důležitý pro mnoho věcí, pomáhá v nejrůznějších metabolických procesech, jako je třeba vstřebávání vitamínu D, posiluje imunitu a snižuje hladinu cholesterolu. Ale nejznámější funkcí vápníku je tvorba kostí, v nichž se ukládá do zásoby. V kostech si každý ve svém těle nosíme zhruba kilo čistého vápníku.

Když už nestíháme vyplavovat

Někdy je za nadbytek vápníku v těle zodpovědná špatná funkce štítné žlázy. V běžném životě se nadbytek vápníku vyloučí močí. Ledvinám to dá sice zabrat, ale zvládnou to. Ovšem problém nastane ve chvíli, kdy to přestanou zvládat. Když už to ledviny nestíhají, pocítíte únavu, deprese, křeče, můžou přijít problémy se stolicí. To jsou první signály toho, že ledviny jsou slabší a vápníku je až moc. Pokud totiž tato varování přehlédnete, může se vápník začít usazovat v okolí srdce, kde pak osifikují chrupavkové tkáně. Mění se srdeční rytmus. A to je jízdenka k infarktu.

Žena, nebo muž?

Obecně horší schopnost ukládání vápníku v těle mají ženy. I proto častěji trpí osteoporózou, ale paradoxně také častěji trpí na infarkty myokardu. Podle vědeckých průzkumů je to způsobeno tím, že ženy déle přehlížejí signály, kdy jejich tělo volá o pomoc, a přicházejí k lékaři pozdě. U žen se ale také infarkt projevuje méně invazivně – muži pociťují píchání na hrudi a horší dýchání a vědí, o co jde. Ženy prožívají infarkt jako dechové obtíže, bolesti paže nebo zad, brnění čelisti. A často netuší, jak vážná situace je, a neřeší ji včas.

Myslete na vápník

Pokud je tělo zaplaveno nadbytkem vápníku dlouhodoběji, může to vést také k zánětům slinivky a žaludečním vředům. Negativně to působí rovněž na mozek a nervový systém. Lidé s nadbytkem vápníku trpí zmateností, nedokážou se soustředit, jsou apatičtí.

Je a není

Často se také stává, že je vápník v těle přítomen, ale tělo jej neumí využít. Příznaky se projevují jako při nedostatku vápníku, při rozborech vyskočí ale výsledky jako při nadbytku vápníku. Pokud užíváte vápník jako doplněk stravy, hlídejte si pečlivě všechny příznaky a raději to nepřehánějte. Jak se říká, všeho s mírou a méně je někdy více. Je lepší užívat vápník přirozenou formou ze stravy, například jej najdeme v sardinkách, kozím mléce, vejcích, obsahují jej hojně také ořechy a některá zelenina. Vápník z těla naopak ubírá nadměrná konzumace alkoholu, vysoký příjem soli nebo kofein. Zkrátka rovnováha je křehká a nedocenitelná.


“V kostech si každý ve svém těle nosíme zhruba kilo čistého vápníku”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.