Guacamole – Super vitamínová bomba

Guacamole je jehký a svěží pokrm, v dnešní době už tradičně přiřazovaný především do mexické kuchyně, byl oblíbenou pochoutkou i pro Aztéky. Název tohoto pokrmu pochází z jednoho z dialektů aztéckého jazyka, takzvaného nahuatlu, ve kterém tomuto jídlu říkali āhuacamolli, což v doslovném překladu znamená „avokádová omáčka“. 


Avokádo, ze kterého je z poměrné části guacamole stvořeno, je bohaté na celou řadu vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných tuků. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, K a E, draslík, hořčík, linolovou, olejovou a palmitovou kyselinu a karotenoidy zeaxantín a lutein. Dokonce snižuje i úroveň cholesterolu v těle.

Nelze jednoznačně říct, že by tento recept měl být připravovaný jen jedním způsobem. V dnešní době se guacamole těší velké oblibě ve všech státech světa. Je nutno říci, že současný recept už má jen málo co dočinění s opravdovým a starodávným guacamole. Lidé do něj přidávají různé suroviny od ovoce až po jogurt. 

Já osobně ho připravuji tímto způsobem:

Guacamole ingredience
  • 2 velká zralá avokáda (poznáme na omak, je měkké)
  • jedno bio rajčátko
  • 1–2 stroužky českého česneku nebo chilli papričky
  • 1 bio limetka
  • sůl
  • pepř
  • panenský olivový olej 1–3 polévkové lžíce
  • koriandr
  • piniové oříšky – nejlépe také v bio kvalitě 
  • zelenina jako příloha
Postup

Avokáda zbavíme slupek, nejjednodušší je rozkrojit je podélně, vyndat pecku a zbytek vydlabat do misky. Ovoce můžeme rozmixovat, ale ne na úplnou kaši. Nejlepší je protlačit vidličkou. Rajčátka nakrájíme na malinké kostičky a vložíme do misky k rozmačkaným avokádům a přidáme dvě menší polévkové lžíce olivového oleje. Poté si propasírujeme česnek (chilli) a přidáme k připravované směsi. 

Když máme téměř hotovo, přidáme ještě šťávu z limetky – nemusíme ji vymačkat celou, špetku soli a pepře. Na pánvičku si vlijeme malé množství olivového oleje. Až se olej rozehřeje, přidáme piniová jádra a lehce orestujeme. Hotové guacamole si naaranžujeme na talíř či misku a posypeme jemně orestovanými piniovými oříšky a ozdobíme koriandrem, který guacamole dodá lahodnou chuť. 

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Capsicum Baccatum se obvykle odlišuje od ostatních druhů žlutými nebo světle hnědými fleky na okvětí a žlutými prašníky.
Vydatné deště, horké počasí a vysoká vlhkost vzduchu vytvářejí dohromady z oblasti jižního Pacifiku jeden velký skleník, ve kterém roste potrava takřka...