Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Domácí první pomoc – Patní ostruha

Prostě noha, řeknete si možná. Většina lidí svoje dolní končetiny ani pořádně nevnímá, jsou zkrátka součástí jejich těla a tím to končí. Málokdo o ně pečuje tak, jak by si skutečně zasloužily. A potom se může stát, že začnou bolet a není to jen únava z procházky, která se protáhla víc, než jsme zvyklí. 


O některých důvodech bolesti jsme se už bavili, ale stále ještě není téma vyčerpané. (Říkám si, jestli doopravdy není lepší pověnovat svému tělu těch pár minut denně než zbytečně trpět a znovu a znovu hledat řešení na vzniklé neduhy.)

Ale k věci – patní ostruha. Jedná se o degenerativní zánětlivé onemocnění. Podobně jako u kuřího oka je to krápníček, v tomto případě ovšem zvápenatělý, prorůstající dovnitř do nohy. Při každém došlápnutí se jeho hrot bolestivě ozývá.

Vzniknout může špatným výběrem obuvi nebo postavením nohou. Což souvisí celkově s postavením těla, slabými svaly, a to nejen těmi, co se případně rýsují pod pokožkou, ale hlavně těmi skrytými uvnitř těla.

Spojitost může být i se zvýšenou hladinou kyseliny močové a o slovo se může přihlásit i genetická dispozice. Neměla bych zapomenout ani na kila navíc, která nohy neúměrně zatěžují. Snížení hmotnosti bude nejspíš jedna z prvních rad, kterou dostanete, a protože benefity zdravější stravy pocítíte nejen v nohách, směle do toho. Krůček po krůčku změnit stravu a začít s pohybem můžete kdykoli. Na druhou stranu nezapomínejte na vhodnou regeneraci, patní ostruha vzniká dlouhodobým přetížením svalových úponů. A teď jak z toho ven?

Zpomalit, věnovat se sami sobě, svým snům a dlouho odkládaným plánům – právě jejich zanedbávání a odkládání je totiž duchovní příčinou vzniku ostruh.

Nohy si hýčkejte masážemi, promazávejte je, aby kůže zůstala vláčná. Významným pomocníkem jsou léčivé masti s konopím a to nejen při patních ostruhách.

Cvičte i s prsty na nohou, protahujte je, zvedejte předměty, zkoušejte jimi uchopit tužku a třeba se podepsat. Jde o podporu hybnosti a správné funkčnosti.

Výběr správné obuvi je bohužel tak trochu oříškem. Buď tedy chodíte v barefootech, které jsou střihově k nohám přívětivější, a u malých výrobců je také možnost nechat si boty ušít na míru, nebo zůstáváte věrní klasice, což obnáší nutnost pečlivého výběru. Designéři některých značek už pochopili, že noha se botám nepřizpůsobí, a snaží se přeci jen upravit tvary kopyt, velká revoluce se bohužel zatím nekoná.

Na téma očištění těla od kyseliny močové je mnoho tipů v článku o dně, který v časopise vyšel nedávno, nebudu je tedy znovu vypisovat. I zde se jedná o úpravu životního režimu, stravy i podporu těla bylinkami a kořením.

Na obklady je možné použít spařenou přesličku. Přiložte ji na patu, ovažte bavlněnou plenou nebo ručníkem a nechte působit. Přeslička tlumí zánětlivé procesy v těle, upravuje také metabolizmus vápníku, nic nezkazíte ani popíjením přesličkového čaje.

Přesličku můžete prostřídávat černým bezem nebo kostivalem. Čerstvé listy podrťte, přiložte na nohu a nechte působit přes noc zafixované obvazem nebo ponožkou. Nemáte-li možnost nasbírat si svoje bylinky, sáhněte po obyčejném zelí nebo bramboře. List zelí opět stačí podrtit a přiložit, brambora se používá nastrouhaná.

Pokud máte v zásobě med, což je v letošním chladném jaru trochu problém, smíchejte ho se solí v poměru 1:1 a opět namazat, nechat působit a opakovat.

Podpořit účinky bylinek můžete promazáváním ricinovým olejem.

Vedle již zmíněného čaje z přesličky můžeme užívat také kombinaci konopného oleje, citronu a sody. Ráno po užití 1 lžíce oleje si na večer připravte směs ¼ lžičky jedlé sody a šťávy z 1 citronu dolité 200 ml vody.
U homeopatik je určitě vhodná konzultace s homeopatem, z laického pohledu se nabízí Hecla Lava.

Klasická medicína nabízí několik možností, jak ostruhy vyléčit. Od ultrazvuku v lehčích případech až po obstřiky, ošetření laserem či rázovou vlnu v případech, kdy se jejich odstranění dlouhodobě nedaří. Krajním řešením je potom operativní odstranění.

Vyléčení patní ostruhy je cesta na dlouhou trať, nenechte se tedy rychle odradit a vydržte. 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.