Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Domácí první pomoc – Kinetóza

Pro mě jako dítě bylo cestování na delší vzdálenost dost nepříjemnou záležitostí. Vzpomínám si na nespočet cest autem i autobusem, které jsem doslova přetrpěla.


Tupá bolest hlavy byla asi to nejmenší, jakmile se mi ale začaly hromadit v ústech potoky slin, bylo mi jasné, že zanedlouho budeme muset zastavit, nebo dojde na nejhorší. Igelitový sáček byl v té době mým dobrým přítelem. Máma nám většinou cestou četla nebo jsme společně zpívali a hráli různé hry, což odvádělo pozornost od nepříjemných pocitů.

Naštěstí mě tenhle problém časem přestal trápit a teď si v autě můžu dokonce i číst. Třikrát hurá!

I když my dospělí to máme přeci jen trochu jednodušší, protože většinou sedáme v autě na předních sedadlech, na nichž většinou problémem s kinetózou netrpíme. Ta vzniká podrážděním rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu, k tomu dochází díky nesrovnalostem mezi tím, co prožíváme, a tím, co vidíme – zatímco tělo v klidu sedí, oči registrují pohybující se okolí.

Příprava na cestu v případě, kdy víte, že vy nebo třeba vaše dítě na cestovní nevolnost trpí, začíná nejlépe už den předem. Je vhodné jíst lehká, snadno stravitelná jídla a dobře se vyspat. Ani prázdný, ani hutným jídlem zatížený žaludek není vhodný.

Z dlouhodobého hlediska je vhodné jíst ve zvýšené míře oříšky i semínka. Jsou zdrojem vitamínu B, který vedle jiného ovlivňuje fungování nervového systému, a také minerálů jako mangan a hořčík, které v těle působí stejně.

Před odjezdem auto dobře vyvětrejte – mezi podněty, které mohou nevolnost spustit, totiž patří i nepříjemné pachy a přílišné teplo.

S sebou můžete přibalit několik pomůcek, které nám cestu usnadní. V první řadě určitě dobrou náladu, trpělivost a respekt.

image 9

Do láhve na pití si připravte některý z doporučených bylinkových čajů, vhodné jsou máta, heřmánek, lékořice, zázvor nebo meduňka.

Lékořice se používá zejména při obtížích s dýchacími cestami, blahodárně však působí i na činnost slinivky, a tím pádem i na sliznice jícnu a žaludku. Z jejího kořene si můžete připravit čaj, koupit se dají i oblíbené pendreky a samozřejmě také tinktura. Lékořici podávejte opatrně těhotným ženám.

Mezi tradiční zklidňující a harmonizující bylinky počítáme i meduňku a heřmánek. Obě je možné použít i při žaludečních obtížích.

Většina maminek si ještě z dob těhotenství pamatuje užívání zázvoru při nevolnostech. Ten samozřejmě zafunguje i u dětí. Podávat ho můžete jako čaj nebo z něj jednoduše vyrobit bonbóny.

V létě nejspíš místo horkého čaje sáhnete po vodě s mátou a citronovou šťávou. Máta je oblíbenou rostlinkou nejen při nevolnostech, ale i při zánětech žaludku a potížích s trávením. Dokáže také zastavit zvracení a stejně jako lékořice je možné ji použít při potížích se slinivkou. Na zimu, když nebude k dispozici čerstvá, ji můžete uchovávat zmraženou nebo z ní připravit sirup.

Jak jsem psala na začátku, určitě je dobré odvést pozornost, vhodné ale není, aby si člověk nevolností trpící četl nebo aby sledoval tablet nebo telefon. Pokud jedete delší trasu, budou určitě potřeba i četné zastávky.

Jednoduchou metodou vedoucí k úlevě, kterou zvládne i malé dítě, je soustředěné dýchání s hlubokým a dlouhým nádechem a výdechem. Z aromaterapie jsou doporučené éterické oleje: máta vhodná při závratích, nevolnosti a žaludečních obtížích, osvěžující a pročišťující citron či bazalka se svými schopnostmi uklidňovat nervový systém a tišit rozbouřený žaludek.

Zatímco někdo spánek doporučuje, jiný zavrhuje byť i jen zavření očí. Každý z nás si tedy budeme muset najít ten svůj správný způsob, jak si užít cestu, sám.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.