Search
Close this search box.

Co skrývá meloun pod slupkou?

Léto je obdobím, kdy jsou šťavnaté melouny všude k dostání. A jsou v parných vedrech vítaným osvěžením nejen do limonád, ale i jen tak na ďobání, které zajistí správný pitný režim. Z hlediska zemědělského jde o zeleninu, z hlediska botanického je to bobule. Možná ani nevíte, jaký poklad v téhle bobuli doma máte.


Co v něm najdete?

Asi vás nepřekvapí, že až 92 % melounu tvoří voda. Najdete v něm ale také nezanedbatelné množství vitamínů, zejména B6 a také draslík (který účinně bojuje například s těhotenskou nevolností) a spoustu vlákniny. A je bohatou zásobárnou také zinku, který ale najdeme pouze pod slupkou. Takže jestli meloun vydlabete jen zhruba a vyhodíte slupku ještě s červenou vrstvou, přicházíte o cenný minerál pro lesklé vlasy, pevné nehty a zdravou pokožku. Slupku se zkrátka vyplatí nevyhazovat.

Pro zdravý mozek a žhavý sex

Díky vitamínu B6 působí meloun blahodárně na psychiku a podporuje funkci mozku. Pomáhá také na vyvážené zažívání, proti zácpě a při hubnutí. Cukrů v něm obsažených se přitom vůbec nemusíte bát, rozhodně nenaruší žádnou dietu. Detoxikuje tělo a urychluje hojení ran, jako příjemný bonus navíc povzbuzuje libido a pozvedá sexuální apetit. Prospívá i cévám, protože díky obsažené aminokyselině pomáhá rozšiřovat tepny a žíly a účinně tak bojuje s vysokým tlakem a jako prevence proti mozkové mrtvici nebo infarktu.

Zkuste taky slupku

Možná jste dosud melounové slupky nejedli, no rozhodně byste s tím měli začít. Využijete tak netušený zdroj zinku a také fosforu, kterým neobyčejně posílíte imunitu, podpoříte tvorbu červených krvinek a zlepšíte kvalitu vaší pleti. Slupku můžete vyzkoušet buď ve formě smoothie, nebo třeba nastrouhanou do salátu. Zakomponovat ji můžete také například do marmelád či si z ní udělat domácí hydratační pleťovou masku a nechat ji působit alespoň 20 minut. Uvidíte, jak rychle vám začnou mizet vrásky.

Zasejte semínko

A vyhazovat byste neměli ani prokletá černá melounová semínka. Jako budoucí nové rostliny obsahují všechny prospěšné látky v ještě bohatší koncentraci. Zkuste si z nich udělat třeba čaj! Asi dvě lžíce jadérek zalijte horkou vodou a nechte zhruba půl hodiny vylouhovat. Takovýto čaj bojuje účinně s cukrovkou a jako prevence při problémech s prostatou. Blahodárný meloun by měli konzumovat zkrátka muži i ženy, a to nejen v létě. Takže – na zdraví!


“Možná jste dosud melounové slupky nejedli, no rozhodně byste s tím měli začít”

Foto: pixabay.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.