seedbank -30%

Co skrývá meloun pod slupkou?

Léto je obdobím, kdy jsou šťavnaté melouny všude k dostání. A jsou v parných vedrech vítaným osvěžením nejen do limonád, ale i jen tak na ďobání, které zajistí správný pitný režim. Z hlediska zemědělského jde o zeleninu, z hlediska botanického je to bobule. Možná ani nevíte, jaký poklad v téhle bobuli doma máte.


Co v něm najdete?

Asi vás nepřekvapí, že až 92 % melounu tvoří voda. Najdete v něm ale také nezanedbatelné množství vitamínů, zejména B6 a také draslík (který účinně bojuje například s těhotenskou nevolností) a spoustu vlákniny. A je bohatou zásobárnou také zinku, který ale najdeme pouze pod slupkou. Takže jestli meloun vydlabete jen zhruba a vyhodíte slupku ještě s červenou vrstvou, přicházíte o cenný minerál pro lesklé vlasy, pevné nehty a zdravou pokožku. Slupku se zkrátka vyplatí nevyhazovat.

Pro zdravý mozek a žhavý sex

Díky vitamínu B6 působí meloun blahodárně na psychiku a podporuje funkci mozku. Pomáhá také na vyvážené zažívání, proti zácpě a při hubnutí. Cukrů v něm obsažených se přitom vůbec nemusíte bát, rozhodně nenaruší žádnou dietu. Detoxikuje tělo a urychluje hojení ran, jako příjemný bonus navíc povzbuzuje libido a pozvedá sexuální apetit. Prospívá i cévám, protože díky obsažené aminokyselině pomáhá rozšiřovat tepny a žíly a účinně tak bojuje s vysokým tlakem a jako prevence proti mozkové mrtvici nebo infarktu.

Zkuste taky slupku

Možná jste dosud melounové slupky nejedli, no rozhodně byste s tím měli začít. Využijete tak netušený zdroj zinku a také fosforu, kterým neobyčejně posílíte imunitu, podpoříte tvorbu červených krvinek a zlepšíte kvalitu vaší pleti. Slupku můžete vyzkoušet buď ve formě smoothie, nebo třeba nastrouhanou do salátu. Zakomponovat ji můžete také například do marmelád či si z ní udělat domácí hydratační pleťovou masku a nechat ji působit alespoň 20 minut. Uvidíte, jak rychle vám začnou mizet vrásky.

Zasejte semínko

A vyhazovat byste neměli ani prokletá černá melounová semínka. Jako budoucí nové rostliny obsahují všechny prospěšné látky v ještě bohatší koncentraci. Zkuste si z nich udělat třeba čaj! Asi dvě lžíce jadérek zalijte horkou vodou a nechte zhruba půl hodiny vylouhovat. Takovýto čaj bojuje účinně s cukrovkou a jako prevence při problémech s prostatou. Blahodárný meloun by měli konzumovat zkrátka muži i ženy, a to nejen v létě. Takže – na zdraví!


“Možná jste dosud melounové slupky nejedli, no rozhodně byste s tím měli začít”

Foto: pixabay.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Česká vláda otevírá dveře legálnímu konopí, tedy jeho pěstování. Její legalizace by mohla přinést státu až dvě miliardy korun.
Capsicum Frutescens, které jsem letos rozhodl pěstovat, je odrůda Birds Eye Demon, neboli „Piri Piri“. Jedná se o jeden z nejvíce pěstovaných druhů...