Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Borůvky – Modrý zázrak z lesa

V minulém vydání Roots jsme si řekli něco o maliníku. Protože lesy jsou bohatou zásobárnou velmi užitečných a prospěšných rostlin, dnes se podíváme na další všeobecně velmi známé plody – borůvky.

Tato rostlinka původně pochází z Přední Asie. Nejčastěji se s ní můžete setkat v severní Asii, ale také v Evropě a v Severní Americe. U nás je rozšířena od nížin až po vysoké hory, ve světlých, obzvláště jehličnatých lesích, na humózní a nepříliš suché půdě bohaté na živiny.

Malý keřík plný typických plodů na sebe vždy poutal pozornost. Plody našly mnoho uplatnění v kuchyni, ale lidé si všímali také jiných možností využití. Odvar z listů se v lidovém léčitelství používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a horních cest dýchacích. Obklady z odvaru se používají na oční záněty, kožní vyrážky, ekzémy a spáleniny. Odvar léčivě působí při žaludečních katarech spojených s křečemi, zvracením apod. Má močopudné účinky a používá se při hnisavém zánětu močového měchýře.

V oblasti Kavkazu je známý tzv. kutajský čaj ze sušených borůvkových listů a místní obyvatelé jej užívají při cukrovce. Někteří výzkumníci v této oblasti tvrdí, že listy borůvek snižují hladinu cukru v krvi sice mírněji, ale vytrvaleji než pankreatický inzulin – díky obsahu glukokininů, které svým energetickým potenciálem nutí k vlastní produkci inzulínu. Nejen, že samy štěpí cukry a pomáhají účinkům inzulínu, ale i samy stimulují organizmus k vlastnímu ozdravění. (Použití borůvky má při léčbě cukrovky význam pouze podpůrný. Rozhodně jí nelze nahradit diabetickou dietu ani užívání léků snižujících hladinu cukru v krvi nebo aplikaci inzulínu. Pokud jsou poškozeny buňky produkující inzulín a ten v těle chybí, pak borůvka nemá žádný účinek.

Doslova průlom znamenalo za války zjištění pilotů Královského britského letectva, že se jejich noční vidění zlepšilo od té doby, kdy začali snídat borůvkový džem. Podnítilo to intenzivní výzkum této rostliny tak, že se dnes používá jejího výtažku při léčení celé řady zrakových a jiných obtíží. Nenahraditelný je účinek výtažku na sítnici. Ve výtažku z plodu borůvky jsou obsaženy anthokyany, což jsou přírodní barviva. Ta se v těle přetvářejí na rodopsin a posléze na retinol – barvivo, které je nezbytné pro kvalitní zrakové vnímání. Obohacením krve o rodopsin a jeho následnou přeměnou na retinol obohacujeme i oční barvivo a tímto spolupůsobením předcházíme šerosleposti, která je často spojená s diabetem (retinopatie).

Borůvky rozpouštějí cholesterol. Konzumace borůvek pomáhá lidem proti ucpaným tepnám. Podle zkoušek prováděných na játrech krys obsahují borůvky sloučeninu, která funguje obdobným způsobem jako léky, jichž se používá ke snižování škodlivého cholesterolu. Borůvky by se tedy mohly stát alternativou pro pacienty, kteří trpí vedlejšími účinky při užívání takových léků. Vědci v čele s Agnes Rimandovou z amerického ministerstva zemědělství studovali vliv čtyř různých sloučenin obsažených v borůvkách na buňky a zjistili, že nejefektivnější při snižování cholesterolu je pterostilben, antioxidant, který se také vyskytuje v hroznech a v červeném vínu.

„Jsme vzrušeni zjištěním, že borůvky, které jsou i tak známé vysokým obsahem zdravých složek, mohou být rovněž účinnou zbraní v boji proti obezitě a srdečním chorobám, které jsou hlavními příčinami úmrtí v USA,“ říká vědkyně. Tým kolem Rimandové už dříve našel pterostilben ve vinné révě. Je podobný známějšímu antioxidantu resveratrolu. Nyní vědci sledovali účinky pterostilbenu a jiných látek obsažených v borůvkách na buňky myší. Pterostilben nejlépe aktivoval receptor PPAR-alfa, tedy protein snižující hladinu cholesterolu a jiných krevních tuků (podle The Guardian – James Meikle, health correspondent Tuesday August 24, 2004).

Vlastnosti borůvek se hodí zejména na problémy, které vznikají u člověka při onemocnění cukrovkou (formou hyperglykémie), ale výtažek vhodně působí svým hojivým účinkem i na sliznice. Hlavní účinné látky jsou obsaženy zejména v extraktech získaných z borůvkových listů a plodů. Nevhodný je pro hypoglykémii. Působí výborně jako prevence diabetické neuropatie, nefropatie a retinopatie. Pravidelným užíváním se snižuje oscilace hyperglykémie, která je nebezpečná zejména svým dlouhodobým skrytým působením.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.