Search
Close this search box.

Zacvičte si jógu s dětmi

S pohybem je dobré začínat už od útlého věku. Není nic jednoduššího než si dát ranní rozcvičku spolu s vaší ratolestí. Uvidíte, že vás společné cvičení bude bavit. Vybrali jsme jednoduché cviky, které zvládnou i menší děti.


Pro zdraví vašich dětí

Pravidelná rozcvička je neocenitelný pohybový základ do života. Poskytuje dětem cit pro disciplínu, zlepšuje jejich motoriku a pomáhá také prohloubit dech a zlepšit kapacitu plic. Zároveň uklidňuje nervovou soustavu a děti tak lépe dokážou zvládat stresové situace.

Cvičení s nejmenšími

Cviky dětské jógy jsou uzpůsobené tomu, aby je hravou formou jóga zaujala. Začíná se obvykle protažením do všech světových stran s pozdravem sluníčku, součástí může být také nenásilné povídání a zpívání písniček, které děti zklidní a naladí je na společné cvičení. Pokud se rozhodnete dětem objednat přímo lekce jógy s lektorem speciálně pro nejmenší, každá předcvičovaná sestava má obvykle nějaký příběh, který vypráví pohybem, aby se cviky dětem lépe pamatovaly a měly z lekce hlubší prožitek.

Naladění pro začátek

Pokud začínáte cvičit jógu s dětmi sami doma, posaďte se nejprve na klidné místo, kde se příjemně naladíte. Sedněte si do zkříženého sedu a ruce si položte na kolena dlaněmi vzhůru, palec spojte s prostředníčkem. Zavřete oči a zhluboka se nadechněte. Děti tímto cvikem tzv. přivoní zhluboka ke kytičce.

Sedněte si spolu

Nyní dítě ke zkříženému sedu přizvěte k sobě. Posaďte ho na svá stehna do totožně zkřížené pozice, v jaké sedíte vy. Lehce stlačte kolena dolů, představte si, že děláte motýlka, který si protahuje křídla. Můžete si spolu zazpívat písničku nebo jen prostě společně zhluboka dýchejte. Tato pozice posiluje synchronicitu mezi rodičem a dítětem, učí, že je ten druhý oporou. Zároveň uvolňuje a protahuje kyčelní klouby.

Pejsek a kočička

Následuje protažení na zvířecí způsob. Postavte se na všechny čtyři, kolena na šířku pánve a prohněte záda a vytáhněte hlavu k nebi. Jako kočka, když se po ránu probudí a protahuje své pružné tělo. Uvolníte tím nejen krční, ale také bederní páteř. Pokračujte nahrbením zad, kdy přitáhnete bradu co nejvíce k hrudi a pánev vytočíte co nejvíce pod sebe. Toto protažení uvolňuje univerzálně páteř, napětí a zlepšuje mimo jiné pohyblivost kloubů. A protože děti mají rády zvířata, přejděte plynule do pozice pejska. Je nejlepším přítelem kočičky. Z pozice na všech čtyřech se postavte na paty, tedy do pozice psa, hlava je mezi rameny, bedra vytáhněte co nejvýše k nebi. Když navíc v této pozici s nádechem zvednete jednu nohu jako prodloužení linie páteře vzhůru k nebi, bude děti cvičení bavit ještě víc – jde o tzv. čurajícího pejska. S výdechem vraťte nohu dolů a s nádechem zvedněte k nebi druhou nohu.

Tanečnice

Po protažení pejskem se s dalším nádechem pomalu narovnejte a postavte do vzpřímeného postoje. Nyní přejděte do pozice tanečnice. Stoupněte si s výdechem na jednu nohu, druhou si chytněte rukou za kotník a mírně se předkloňte. Druhou ruku můžete buď natáhnout dlaní k nebi, nebo se můžete vzájemně s dítětem chytit za ruku, ať se podpoříte v rovnováze. Nesnažte se být v této pozici nějak v křeči, vše by mělo být uvolněné a přirozené, pokud ztrácíte rovnováhu, jednoduše se postavte. A zhluboka dýchejte. Zkuste udržet rovnováhu alespoň na tři nádechy a výdechy a pak nohy vystřídejte.

Na hory

Nakonec vezměte děti na horu nejvyšší. Tuto pozici zvládnou i ty úplně nejmenší děti. S nádechem zvedněte paže vzhůru, spojte dlaně nad hlavou a protahujte se co nejvíce k nebi, ale tak, abyste zůstali celým chodidlem na zemi. Skvěle tím protáhnete páteř a klouby. Nakonec se můžete vytáhnout i na špičkách a zkuste se podívat vzhůru, aniž byste ztratili rovnováhu. Pozice hory skvěle uzemňuje a zlepšuje stabilitu.

Jóga pro celou rodinu

Jóga je skvělou volbou pro všechny děti, učí je nesoupeřit, soustředit se a upevňuje vztahy s rodiči. Jde o hravou zábavu, u které je dovoleno se zplna hrdla smát, pokud vám společně nějaká pozice nejde. Začít můžete už od nejútlejšího věku. Pokud vás společné cvičení bude bavit, můžete se postupně zaměřit na konkrétní lekce a videa, které vaše jogínské společné schopnosti budou pilovat k dokonalosti v náročnějších pozicích a s nejrůznějšími pomůckami. Důležité je, aby vás to společně bavilo a vzájemně si užívali to souznění.


“Cviky dětské jógy jsou uzpůsobené tomu, aby je hravou formou jóga zaujala”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.