Search
Close this search box.

Pravda o léčivém konopí – 3. díl

V posledním vydání Roots jsme se v našem seriálu podívali do historie využití konopí. Dnes se budeme věnovat k praktickým radám a postupům.

Uvedené recepty a návody neberte jako jediné správné – verzí postupu výroby například konopné masti existuje bezpočet. Veškeré zde uvedené informace vychází z Janiných a mých znalostí a praktických zkušeností. Tedy, popravdě řečeno, především z Janiných :)

Jak se sami přesvědčíte, příprava léčivých prostředků z konopí nemusí být ani složitá, ani náročná. Následující návody vás v žádném případě nezruinují ani finančně, jediné co potřebujete, je s láskou se postarat o rostlinku konopí na vlastní zahrádce.

Různé způsoby využití léčivého konopí

Rostlina konopí je využitelná k léčbě od kořene až po semínko. Pryskyřici a v ní obsažené léčivé látky lze využít buď zevní aplikací (odvar, mast, tinktura, samotný extrakt) nebo vnitřní aplikací (inhalace, konzumace, čípky). Účinek je u různých způsobů odlišný a efekt vždy závisí na samotném uživateli (citlivost a zkušenost) a množství vstřebaných účinných látek (tedy koncentrace v jedné dávce nebo ve více opakovaných dávkách).

Nejrozšířenější způsob použití je v dnešní době pravděpodobně kouření konopných květů, které je ale z lékařského hlediska nejméně efektivní a nejškodlivější. Tímto způsobem použití se ztratí asi 60% účinných látek.

Mnohem lepší způsob je inhalace je pomocí tzv. vaporizéru, který pouze odpařuje účinné látky. Materiál je tak využit až z 90% a vdechovaná pára je čistá a dobře snesitelná i pro nekuřáky. Tento způsob je vhodný k rekreačnímu užití nebo při astmatu, bolestivých stavech, nevolnosti atd.
Při vdechování účinných látek je efekt znatelný nejpozději do 15 minut a trvá maximálně 3 hodiny.

Konzumovat lze přímo sušený květ ve formě prášku, čaj z listů a květů, samotnou pryskyřici ve formě extraktu nebo pryskyřici rozpuštěnou v nějakém vhodném rozpouštědle (alkohol, olej, máslo aj.)

Při konzumaci účinných látek v jídle nastupuje efekt pomaleji, cca do 1 až 2 hodin, ve výjimečných případech i déle (např. při požití na lačný žaludek) a trvá celkově delší dobu, přibližně 5 až 6 hodin, při vyšších dávkách až 12 hodin.

Při zevní aplikaci lze použít odvar z listů nebo naopak velmi koncentrovaný pryskyřičný extrakt (např. melanom), nejčastěji se ovšem využívá mast nebo tinktura. A možná, když budeme dostatečně optimističtí, tak se můžeme domnívat, že tento způsob buď už překonal, nebo brzy překoná výše zmíněné škodlivé kouření :-)

Pryskyřici lze užívat například formou kouření sušených květů, což je sice asi nejčastější, ale určitě nejméně efektivní a také nejvíce zdraví škodlivý způsob.

Další možností je inhalace vypařené pryskyřice pomocí tzv. vaporizéru. Tento způsob je vhodný k rekreačnímu užití, nebo při astmatu, bolestivých stavech, nevolnosti atd. Při vdechování účinných látek je efekt znatelný nejpozději do 15 minut a trvá maximálně 3 hodiny.

Při konzumaci účinných látek v jídle nastupuje efekt pomaleji, cca do 1 až 2 hodin, ve výjimečných případech i déle (např. při požití na lačný žaludek) a trvá celkově delší dobu, přibližně 5 až 6 hodin, při vyšších dávkách až 12 hodin.

Užít lze také přímo sušený drcený květ ve formě Konopného prášku, tento způsob je vhodný při užívání nízkých dávek. Při nutnosti užití dávek vyšších je výhodnější zpracovat konopí tak, že se účinné látky rozpustí do nějakého rozpouštědla (olej, máslo, alkohol aj.)

[box]

Konopný čaj nebo lázeň

Sušené listí a drobné květy usušte, rozdrťte a uskladněte do uzavíratelné nejlépe skleněné lahve.

Návod k přípravě čaje: Jednu čajovou lžičku na šálek 250 ml, zalít vroucí vodou a nechat 5 – 10 minut louhovat.

Účinky: uklidňující a uvolňující

Použití: léčba nespavosti, migrény, dýchacích potíží a astmatu

Návod na přípravu lázně: dvě polévkové lžíce na 1 litr vody, krátce povařte a nechte vychladnout, (přeceďte) a přilijte do lázně.

Účinky: hojivé, antibakteriální, protizánětlivé, regenerační

Užití: bolesti kloubů, lupénka, ekzémy, akné, kožní alergie, suchá a popraskaná kůže, celulitida, strie

Sušené konopí lze užívat i preventivně, a také jako výborné dochucovadlo ve studené i teplé kuchyni.

Sušení a uskladnění

Začneme takříkajíc od píky. Protože se věnujeme využití konopí pro léčebné účely a naším cílem je poradit a pomoci se zpracováním konopí i naprostým začátečníkům, je popisovaný proces sušení ten nejsnadnější. Jde pouze o základní postup, který si může každý upravit na základě vlastních zkušeností a požadavků na výsledný produkt.

Pokud je to možné, rostlinu při sklízení vytrhněte celou i s kořenem a pověste ji květy dolů někde na suchém a dobře větraném místě, např. na půdě. Cca za týden nebo do 14 dnů rostlina uschne, potom odeberte zvlášť květové palice a zvlášť listí.

Nejvíce účinných látek je na květech, hodně se jich ale může nacházet i na listech. Účinné látky jsou obsaženy v pryskyřičných kapičkách, které se nacházejí na povrchu květů a listů, proto se může stát, že při obírání konopí budete mít ulepené prsty.

Obrané květy ještě pořádně dosušte (v případě nutnosti můžete velmi opatrně i na nízkou teplotu v troubě, nad kamny, nebo v sušičce), a poté uskladněte, nejlépe do skleněných vzduchotěsných nádob a uložte do chladu a tmy, kde budou ještě cca tři měsíce dozrávat jako víno. Materiál pravidelně kontrolujte, abyste měli jistotu, že neplesniví. Pořádně dosušte také listí, pro lepší skladování je dobré je rozdrtit na prášek a uskladnit podobně jako květy.

Dávkování

Účinné látky v konopné pryskyřici (kanabinoidy – viz. první díl seriálu „Pravda o léčivém konopí“ v Roots 01/2015) fungují už při velmi malých dávkách (mikrogramy), například u kožních onemocnění v masti nebo při astmatu ve formě čajového odvaru.

O něco vyšší, ale přesto stále velmi nízké dávky (miligramy), které ještě nemusí způsobit omamný efekt, jsou dobře účinné například u Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci, u Roztroušené sklerózy nebo dalších neurologických onemocnění. Dále také dobře zabírají u zeleného zákalu, alergii nebo autoimunitních onemocnění, ovlivňují nespavost, bolest nebo chuť k jídlu.

Řádově vyšší dávky (desítky miligramů) už většinou způsobují omamný efekt, ale mohou být účinné u mnoha a mnoha onemocnění (například cukrovka, epilepsie, Crohnova nemoc, zánětlivá onemocnění, drogové závislosti aj.).

Užívat lze ovšem i velmi vysoké dávky (stovky miligramů až gramy) a to hlavně u závažných onemocnění, jako je například rakovina. Vzhledem k tomu, že není znám případ úmrtí z předávkování konopím, tak i přes velmi silný a někdy nepříjemný omamný efekt je i toto relativně bezpečný způsob léčebného využití. Může zde být riziko vzniku psychotického stavu (zvlášť pokud se v rodině vyskytují případy schizofrenie či psychózy) a je tedy velmi vhodné v takových případech konzultovat postup s odborníkem.

Konopná tinktura nebo olej

K výrobě budete potřebovat 50 gramů konopných palic na půl litru minimálně 40% alkoholu (slivovice, vodka, alpa), nebo půl litru za studena lisovaného oleje (olivový olej, konopný olej ze semen).

Konopí vložíme na pekáči do trouby na 5 minut při 100 °C a rozdrtíme na prášek, který nasypeme do alkoholu nebo oleje. Za každodenního protřepávání necháme 14 dní až jeden měsíc louhovat. Po měsíci tinkturu nebo olej přecedíme. Užíváme po několika kapkách víckrát denně do jídla, šťávy či samostatně, případně lze pomazávat i zevně na postižená místa.

Poznámka: Poměr palic a rozpouštědla zde doporučujeme vyšší, než je uveden ve zdroji. Vznikne tak koncentrovanější roztok.
(zdroj: www.konopijakolek.cz)

[/box]

V případě domácího léčení je vždy vhodné začít nejmenší možnou dávkou (pár kapek oleje nebo tinktury, prášku nebo másla na špičku nože) a POSTUPNĚ dávku zvyšovat. Nejdůležitější je vždy váš fyzický stav a subjektivní vnímání, pokud se po užití necítíte dobře, zkuste si příště dát ještě méně.

Pokud se cítíte dobře nebo neutrálně, lze další dávku o malinko zvýšit a sledovat účinky na příznaky onemocnění. U některých onemocnění není až tak nutné docílit vysokých dávek, jako spíše nastavit dávkování pravidelně, klidně i několikrát denně (neurologická onemocnění).

Pokud potřebujete docílit vyšších dávek, ale není vám příjemný omamný efekt, je vhodné setrvat několik dní na snesitelné dávce a po nějaké době opět vyzkoušet dávku zvýšit, organismus si na účinky kanabinoidů přivykne a omamný efekt už pak nemusí být tak nepříjemný.

Velmi důležitou součástí konopné léčby je dostatečný přísun tekutin, nejlépe čisté a zdravé VODY.
Někdy bývá nemocnými sledován dočasný efekt zhoršení příznaků a konopí může také způsobovat celkovou detoxikaci organismu, je tedy vhodné i v tomto směru tělu vyjít vstříc (dieta).

Konopný prášek

Příprava: Ručně rozdrcené palice a listy (v poměru 4:1) samičích rostlin konopí nasypeme do pekáče a dáme na 10 minut do trouby předehřáté na 100 °C. Usušený materiál poté rozemeleme na prášek v elektrickém kávomlýnku tak, aby měl konzistenci jako koření mletá paprika. Prášek je takto připraven ke konzumaci. Skladujeme jej nejlépe ve skleněné nádobě s víčkem na závit při teplotě do 15°C, maximálně po dobu 3 měsíců.

Dávkování: Prášek je možné zamíchat do jídla nebo pozřít přímo a zapít tekutinou. Užívá se jednou nebo víckrát denně večer v množství, které se vejde na špičku kulatého nože. Dávku lze postupně zvyšovat.

(zdroj: www.konopijelek.cz)

Na léčbu například Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci, ovlivnění bolestí nebo chuti k jídlu, je možné užít už i jen malé dávky konopné pryskyřice, postupně však i na tyto nemoci můžete vyzkoušet vyšší dávky účinných látek. Dávku je vždy důležité zvyšovat POSTUPNĚ a citlivě, podle fyzického stavu.

Nízké dávky kanabinoidů mohou dobře ovlivnit chuť k jídlu, bolest nebo zmírnit příznaky nemoci a nemusí ještě vyvolat omamný efekt.

Vyšší dávky už mohou vyvolat omamný efekt, ale mohou být také účinnější na příznaky. Užívají se u vážnějších nemocí. Vždy proto doporučujeme dávku velmi pomalu zvyšovat a v případě výskytu jakýchkoliv nepříjemných stavů zvyšování zastavit, případně dávku mírně snížit a udržet na dosažené výšce.

Po nějaké době lze opět vyzkoušet dávku zvýšit, organismus si na účinky kanabinoidů přivykne a omamný efekt už pak nemusí být tak nepříjemný. U všech různých způsobů začněte velmi malou dávkou: u prášku na špičku nože, u másla čtvrt lžičky, u alkoholové tinktury nebo oleje pár kapek.
Tak to bylo pár návodů a příště se podíváme na další. Pravděpodobně nevynecháme ani nějaké recepty na konopné potraviny (jak jsme se již zmínili, kouření není ideálním způsobem užívání konopí pro léčebné účely a jeho konzumace v potravě je celkem schůdnou alternativou).

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

GROWSHOP - vaporizery Puffco a Storz & Bickel 2025 400x400
weedshop 250x300

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
Šlechtitelé z Barney's Farm vytvořili ze tří špičkových odrůd mega rostlinu, svou verzi populárního konceptu strainu „Biscotti“.