seedbank -30%

Topol

Už několik týdnů žijeme v úplně jiném světě, než jsme zvyklí. Stará schémata a zvyklosti se bortí, vše kolem nás se mění, jedinou jistotou je neustálá změna. Pro mnoho z nás je to složitá doba plná strachu, někdy i vzteku, popření, rezignace. 


Oporu a povzbuzení můžeme hledat právě v přírodě a její stálosti. Jak jste na tom vy? 

Převládají u vás ještě pocity strachu, ohrožení či odmítání? Nebo jste už situaci přijali a díky této nucené pauze jste se dokázali zamyslet nad svým životem? Vidíte už nový směr, kam se chcete vydat? Víte, čeho chcete dosáhnout, jen ještě zkoumáte, která cestička je pro vás vhodná? Opustit zaběhnuté, osvědčené chce odvahu a odhodlání – zkuste si na pomoc vzít energii topolu.

Topoly – je jich více než 100 druhů – se běžně vyskytují na severní polokouli. Možná je máte nejvíc spojené s vysokými štíhlými junáky často vysazovanými na březích řek i rybníků jako větrolamy, to je ale jen jeden druh z několika, které u nás zdomácněly nebo jsou vysazovány. 

Pokud mají dobré podmínky k životu, dostatek vody a světla, rostou tyto opadavé stromy velmi rychle. Jsou oblíbené pro pěstování biomasy, výrobu štěpky či briket. Jejich dřevo je měkké a řídké, ale dobře vysychá. Díky tomu, že neuvolňuje pryskyřici a snadno se opracovává, je hojně využíváno pro řezbářské účely, k výrobě nábytku, sudů či dýh i poddýžek, pro stavbu saun. Mladé dřevo se dříve využívalo i jako krmivo pro dobytek a v dobách opravdu zlých ho jídali i lidé. Kůra s vysokým obsahem tříslovin se využívala při zpracování kůží.

Právě teď můžeme čerpat z jeho schopnosti se rychle vzpamatovat i po ničivém požáru. Topol může padnout k zemi, ale z jeho kořenů a odštěpků větví se rychle proberou k životu nové, mladé stromky. Ano, bude to chvíli trvat, ale pokud budeme vědět, čeho chceme dosáhnout, dosáhneme toho. Ano, potřebuje ty správné podmínky, ale my jsme schopní si je vytvořit. 

Opravdu jsme, zkuste udělat ten první krok. Každý konec je vlastně novým začátkem. Topol nás podpoří v růstu právě v takových rozhodnutích, v době, kdy končíme a zároveň začínáme, ať už se jedná o vztahy, nebo zaměstnání. Voda, pevně spjatá s vrbovitými stromy, mezi něž topol patří, očistí tělo i mysl a my na novou cestu vyjdeme osvěžení, s čistými úmysly ladícími s naší podstatou.

Léčebné látky topolu jsou obsaženy v pupenech, listech i kůře. Tinktura z pupenů topolu účinně snižuje horečku. Působí zároveň močopudně a protizánětlivě, vylučování škodlivých solí z těla, podporuje tělo při léčbě dny i revmatických obtíží. Posiluje imunitu, ozdravuje organizmus. Je doporučován při doléčování boreliózy.


“Oporu a povzbuzení můžeme hledat právě v přírodě a její stálosti”

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -50%
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

V pátém pokračování našeho povídání o chilli a koření se ještě jednou vrátíme do země chilli a především koření zaslíbené - indická kuchyně.
Ženská bylina. Tak by se ve stručnosti dal charakterizovat kontryhel. Odhalte tajemství kontryhlu ve světě magie a léčitelství.