Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Tichá sdělení – Jalovec

Starý rok skončil. Zatím opatrně přešlapujeme na prahu toho nového a s ohledem na události uplynulých měsíců jen s nedůvěrou hledíme kupředu. Dveře za námi jsou však již pevně zavřené. Izolace a stagnace provázející rok 2020 je pro přírodu vysoce nepřirozená, a i když mnohým z nás možná vyhovuje povalovat se v teplém, zatuchlém doupěti, nezbude, než se znovu vydat na cestu. Teď je ta správná chvíle zvolit silného ochránce – jalovec.


Naši předci vkládali mnohé naděje do jalovce. Spoléhali na něj jako na oporu i záštitu před temnotou a nečistotou. Jeho síla byla využívána také při epidemiích moru, lepry a dalších nemocí, které v minulosti ve vlnách decimovaly lidstvo. Odpradávna doprovázel zemřelé na jejich poslední cestě, neboť byl součástí pohřebních rituálů. Býval ceněným vykuřovadlem.

Možná máte pocit, že je ve vašem životě všechno vzhůru nohama, že už nikdy nebude nic takové, jaké bylo. A to je pravda. Celý vesmír je v neustálém pohybu, stále se mění. A my také. Život nám neklade překážky, aspoň já je chápu jen jako zastavení, která by nás měla vést k zamyšlení, zda jdeme tam, kam nás srdce táhne. Nerozhodnost, kterou v prvních chvílích přirozeně pocítíte, jalovec hravě rozpustí. Nejen posezení v jeho energetickém poli, silný vliv na psychiku mají i éterické oleje.

Jalovec v přírodě

V přírodě můžete jalovec najít v podobě drobného keříku i vzrostlého stromu hrdě se vypínajícího až do výšky přes deset metrů. Dříve se hojně vyskytoval po celé Evropě i v části Asie, díky změnám, které přišly s rozšiřující se zástavbou a znečištěním, je nyní ve volné přírodě k nalezení již méně, u nás zejména v některých horách. Věnujete-li mu kousek místa v zahradě, nebudete litovat. Přinese zdravější život všem obyvatelům vašeho domu. Větvička jalovce nošená při sobě odhání nemoci, bobule údajně nenechavce.

Jalovec miluje světlo. Díky svému vnitřnímu záření odráží negativní vlivy, ať už jsou to choroby, zloba, či nepřejícnost, nebo dokonce černá magie.

Dřívější zkušenosti lékařů i léčitelů jsme v mnoha případech schopni podložit vědeckými fakty, ale to jen potvrzuje jejich pozorovací vlohy. V případě jalovce zejména jeho dezinfekční, antiseptické a antivirové schopnosti. Od dob antiky byl předepisován k zahnání infekce močového měchýře a při nachlazení. Dívky i ženy odvarem nebo květovou vodou z jalovce zklidňovaly a tonizovaly mastnou, aknózní pleť.

Konkrétní uplatnění

Nepříjemnými vnějšími projevy jako akné i vyrážky se ukazuje zanesení vnitřních orgánů, zejména jater, a špatná funkce lymfatického systému. Kromě obvyklých bylinek, jako je ostropestřec nebo pampeliška, jalovec pročišťuje játra i lymfatický systém. I ten se podílí na očistě těla a jeho schopnosti se ubránit virům a bakteriím.

Jalovec má příznivé účinky i při diabetu, zesiluje dokonce účinky léků ovlivňujících hladinu krevního cukru.

Jednou z možností, jak zklidnit bolestivé bříško při menstruaci, je masáž rostlinným olejem smíchaným s několika kapkami éterického oleje z jalovce.

Jalovčinky jsou oblíbeným kořením. Kdo připravuje divočinu, určitě ho v kuchyni má. Ozvláštní i guláš, přidává se také třeba k nakládanému zelí. Nejen pro chuť, ale i pro schopnost tlumit nepříjemné nadýmání.

Fajnšmekrům se jistojistě sbíhají sliny při pomyšlení na skleničku ginu nebo borovičky. Ve Finsku jsou plody jalovce hlavní surovinou při vaření tradičního piva.

Aromatické jalovcové dřevo nachází uplatnění v řezbářství, vytváří se z něj dýmky i hole. Říkám si, že jedněmi z nejlépe chráněných a rozhodných lidí museli být díky jalovci angličtí lordové.


“Možná máte pocit, že je ve vašem životě všechno vzhůru nohama, že už nikdy nebude nic takové, jaké bylo. A to je pravda.”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.