Search
Close this search box.

Tichá sdělení – Dřín

Nenápadný a tak trochu pozapomenutý dřín. Na jaře je obsypaný něžně žlutými květy a na podzim si zdobí temně zelený kabátek červenými plody. Dřínky jsou plné vitamínu C, antioxidantů a některých stopových prvků. Dříve bývalo zvykem, a to i u nás, je využívat pro výrobu marmelád, sirupů i likérů. Po nějaké době, kdy byl ve stínu modernějších dřevin, se nyní vrací na výsluní.


Dřín je nenáročný na pěstování, nevadí mu slunce ani sucho, i když některé jeho druhy preferují vlhčí stanoviště. Navíc ho většinou netrápí ani choroby či škůdci, čímž se stává atraktivní i pro zahrádkáře začátečníky anebo pro ty sváteční. Pole jeho působnosti se rozkládá takřka po celém mírném pásu severní polokoule.

Dřín je takový věrný přítel. Tiše a trpělivě čeká, až budete mít čas se mu zase věnovat. Pokochat se jeho krásou a měkce plynoucí energií. A stejně jako pravý přítel neodsuzuje, chápe, že jste na něj nezanevřeli, jen jste se potřebovali věnovat svým záležitostem.

Jste však dobrým přítelem i sami sobě? Chováte se k sobě láskyplně, s respektem? Znáte svoje hranice? Na tohle se vás bude dřín ptát, pokud spočinete ve stínu jeho koruny. Zdravé hranice, umění říct NE jsou teď hodně skloňovanými tématy. Byli jsme vychováváni v atmosféře přizpůsobení se a podrobení se. Teď je však doba, kdy je potřeba pozvednout hlavy a nechat svoje nadání i takzvané odlišnosti zářit. Dovede vás k tomu, co je potřeba ze života propustit.

Dřín pomáhá návratu k tradičním hodnotám – úctě k světu okolnímu i našemu vnitřnímu.

Každému jednotlivci se všemi odstíny jeho duše dodává schopnost žít ve funkčních rodinách a komunitách ve vzájemné lásce a důvěře. Podporuje psychickou i fyzickou odolnost. Vedle plodů se k léčebným účelům používá i listí, kůra i kořeny dřínu. Pozitivně působí celkově na organizmus – pročistí ho, a tím uleví ledvinám i játrům a podpoří imunitu. Zklidňuje nervový systém, používá se při migrénách a bolestech hlavy. V lidovém léčitelství byl úspěšně používán při žaludečních a trávicích obtížích a plynatosti. Vyhýbat se mu nemusí ani diabetici díky jeho účinkům harmonizujícím hladinu cukru v krvi.

Zajímavostí je, že semínka dřínu se opražená podávala jako náhražka kávy.

Pestré využití nacházelo u našich předků i dřínové dřevo. Je pevné a odolné, takže se přímo nabízelo jeho zpracování pro namáhané součástky třeba v kolářství nebo pro výrobu tkacích člunků. Již Římané ho používali pro výrobu zbraní. Jeho jemná kresba a vysoký lesk vyniknou na ozdobných řezbářských výtvorech.


“Dřín je věrný přítel.”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.