Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Švýcaři mají komposty přímo v centrech měst, co to zkusit i u nás?

Při nedávné návštěvě Švýcarska jsem byl mile překvapen úrovní tamního kompostování. V třídění odpadu jsou na tom sice Češi celkem dobře. Stále nám ale ujíždí vlak v oblasti bioodpadů. I na curyšských předměstích, konkrétně v městečku Jona, jsem na každém dvoře u činžovních obytných domů, našel velkou dřevěnou bednu s kompostem.

I v České republice se sice objevují nádoby na bioodpad, ale kompost přímo ve městě, to je jiná liga. Výhodou je, že švýcarská města tato komunitní kompostoviště (Gemeinschaftskompostplatz) podporují finančně a navíc mají odborníky, kteří se založením nového místa na zpracování biodpadu rádi poradí.

Některé švýcarské samosprávy mají dokonce vyhlášky, podle kterých musí mít nový bytový dům vyhrazené místo pro kompostování. Samozřejmě nikdo nikoho do zřízení nenutí, je to na svobodné vůli nájemníků či majitelů bytů. Pokud se lidé dohodnou na zřízení kompostoviště, složí každá z rodin pár desítek franků a vyplní žádost na příspěvek od radnice. Pokud si kutilové neví rady, samospráva jim pošle odborníka, který jim rád se vším pomůže. Výše příspěvku od obce se odráží i od toho, kolik kompostu za rok obyvatelé domů vyprodukují. Částka, kterou dostanou se tak může vyšplhat klidně na několik stovek franků.

Samostatnou kapitolou je pak starost a údržba místa pro bioodpad. Nejlepší je udělat podobný systém, jaký používáte pro mytí chodby – vyrobí se jednoduchá nástěnka s rozpisem služeb. Výjimkou u bytových domů nejsou ani zeleninové zahrádky. Výsledný kompost se tak dá použít například na jejich hnojení. Obyvatelé domů si jej také rádi rozdělí do svých domácích truhlíků.

Naši chataři a chalupáři dobře vědí, o čem mluvíme, ti v tom mají praxi. Co ale všechny tyto dovednosti z víkendových úkrytů přenést i do našich měst? Třeba i s tou podporou tuzemských samospráv to do budoucna bude lepší. Komunitní život se u nás zase po letech rozvíjí, takže jak se zdá, i v této oblasti se možná blýská na lepší časy.

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.