K propojení známých značek a mobilních her dochází často. Angry Birds měli svou Star Wars edici (možná nejlepší hra ze série rozzuřených ptáků), v Disney Crossy Road si můžete při přeskakování překážek odemykat Mickey Mouse, Mauglího i Buzze Rakeťáka a The Simpson: Tapped Out, kde po jaderné havárii (způsobené kým jiným než Homerem) stavíte na zelené louce svůj virtuální Springfield, jsme vám na těchto stránkách dokonce představovali. Nedávno se přidal i South Park.
Název Phone Destroyer není daleko od pravdy. Skutečně budete mít v některých chvílích chuť telefon rozsekat, ale vezmeme to popořádku. Do South Parku přijíždí nové děcko. Doslova New Kid – ano, to budete vy. Od začátku pečete s Cartmanem, což je masivní spojenec minimálně na gramáž. Postupně potkáte většinu těch obskurních postaviček, kterými je městečko doslova přeplněné včetně Stanova otce Randyho, co se sice rád obléká za jeptišku, ale neholí si u toho nohy. Ano, čekejte i odkazy na jednotlivé epizody a že jich za 20 sezon bylo!
Postupně projdete celým South Parkem, ale kromě příběhových misí, na jejichž konci vás čeká závěrečný boss a s tím i nová postava, můžete bojovat ještě v arénách proti ostatním hráčům z celého světa. Podstatné samozřejmě je jak bojovat.
Žánrově bychom South Park: Phone Destroyer zařadili mezi karetní tower defense. Každá jednotka má svou kartu, vy je posíláte postupně zleva doprava. Musíte ubránit svoji postavu a zničit protivníkovu. Nebo mu alespoň v časovém limitu 3 minut způsobit větší škody, než on vám. Každá postava má samozřejmě jiný počet životů, jiný útok ale také speciální schopnosti. Cartman působí jako tank, ustojí mnoho útoků a dokáže chránit slabší postavy za sebou. Podobná mlátička je místní polda. Cartman ale stejně tak nabízí formu budhistického mnicha, Kyle může jako pistolník střílet zdálky a Stan přichází se snad nejvíce verzemi, třeba jeho Program varianta ve stylu filmu TRON mrazí svými útoky okolí.
Do bitvy můžete vyslat jen 12 karet, proto je tvorba decku naprosto zásadní. Chce to rozumný mix hrubé síly dopředu, střeleckých či bombových jednotek na dálku, hodit se může léčitel stejně tak jako letecké jednotky. Někdo si speciální útoky nabíjí časem, jiný při seslání nebo naopak při úmrtí. To vše dává dohromady rafinovanou strategii, kdy rozhodně neuspějete jenom s náhodným kydáním jednotek na herní pole. Bohužel ne všechny vaše nápady budou realizovány k vaší plné spokojenosti – někdy útok jde trochu jinam, než byste potřebovali, jindy zjistíte, že v těch šesti kartách, které máte zrovna na výběr, nemáte odpověď.
Což by tolik nevadilo, protože za každou třetinu životů vašeho hrdiny dojde k výbuchu, který většinu útočníků smete a vy tak máte šanci na protiakci. Někdy je proto lepší obětovat tu třetinu a teprve po vyčištění pole nasadit další svoje jednotky.
South Park: Phone Destroyer je freemium hra, což znamená, že ji můžete hrát naprosto zdarma, ovšem autoři vám před očima budou mávat lákadly na vyztužení vašeho balíku prémiovými kartami. Když utratíte pár stovek, je to rozhodně cítit, ale každé 4 hodiny si můžete otevřít balíček zdarma a rozhodně doporučujeme hrát PvP tedy Player vs Player tedy bitvy proti živým protivníkům. Jenom dejte pozor, že máte dobré připojení, hra je v tomto směru hodně nedoladěná a i když nám další hry na domácí wifině fungují bez problémů, tady jsme párkrát prohráli zápas prý kvůli nedostatečnému připojení. Ano, v tu chvíli jsme měli chuť telefon rozflákat.
Můžeme tedy doporučit? South Park: Phone Destroyer s klidem vyzkoušejte. Je překvapivě rafinovaný a překvapivě málo sprostý. Se slušnou angličtinou se dobře pobavíte, trochu nečekaně zde chybí sprostá slova. Autoři holt chtěli oslovit co nejširší publikum a rating 18+ by jim určitě nepomohl. Hra má svoje chybky, karet je někdy až moc a bojový systém není úplně čistý, ale zábava to je. A sranda taky.