Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

S kvalitou ovzduší jsme na tom v rámci EU stále špatně. Patříme mezi 6 nejhorších zemí

V Brně se letos už po třiačtyřicáté uskuteční nejstarší středoevropský festival filmů zaměřených na životní prostřední – Ekofilm. Na akci se můžete těšit ve dnech 5. až 7. října v brněnském kině Scala. Hlavním tématem bude kvalita ovzduší.

Prezident festivalu Ekofilm Ladislav Miko připomíná, že vzduch je spolu s vodou, která byla hlavním tématem festivalu vloni, pro život každého člověka zásadní. „Přitom právě s čistotou ovzduší jsme pořád na štíru, zejména ve velkých městech a průmyslových aglomeracích,“ popisuje Miko.

I když se v tuzemsku daří snižovat koncentrace škodlivých látek, patří české ovzduší stále mezi ty nejznečištěnější v rámci států Evropské unie. Podle poslední zprávy Evropské agentury pro životní prostředí, která se opírá o data z roku 2014, jsou Bulharsko, Polsko, Chorvatsko, Řecko, Česká republika a Slovensko nejvíce znečištěné státy prachovými v Evropě. Za znečištěním stojí především tři hlavní faktory – průmysl, doprava a vytápění domácností. Nadace partnerství ve své tiskové správě uvádí, že osobní i nákladní silniční doprava se navíc neustále zvyšuje se sílící ekonomikou. V hledáčku Ekofilmu je proto v letošním roce především elektromobilita a různé další formy alternativní dopravy, ale také železniční doprava nebo důmyslné integrované dopravní systémy.

Drtivá část filmového programu proběhne v kině Scala. Do soutěže se přihlásilo více jak dva a půl tisíce filmů, ze kterých musí výběrová komise v vybrat pětadvacet filmů, které budou soutěžit ve třech kategoriích. Kromě hlavní ceny udělí porota ocenění v kategoriích Krásy přírody, český a středoevropský film a krátký film a svoji cenu udělí i prezident festivalu Ladislav Miko. „Věřím, že mezi přihlášenými snímky najdeme opravdu kvalitní filmy, ke kterým by se český divák normálně nedostal,” podotýká dramaturg festivalu Petr Horák. Finalisté by měli být známi během druhé poloviny srpna.

Doprovodnému programu budou zde i na dalších místech dominovat diskuze a besedy s hosty z České republiky i ze zahraničí. Stejně jako loni otevře festival hudební hvězda. Na loňský koncert Dana Bárty and Illustratosphere letos naváže skupina N.O.H.A. Její koncert je na programu ve středu 4. října od 19.00 na Moravském náměstí.

 

 

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.