Search
Close this search box.

S hlavou hrdě vztyčenou – jóga každého dne

Minule jsme si řekli, jak blahodárná a harmonizující může jóga být. Může se stát životní filozofií a denní příležitostí, jak se posouvat v životě dál. Je středem našeho bytí, podstatou existence.

Jógu lze cvičit jako sestavy několika cviků, které je dobré správně uchopit a do hloubky poznat. Můžete ji cvičit kdykoliv, kdy máte chvilku času a potřebujete uklidnit své rozjitřené vědomí. Tentokrát si blíže prostudujeme několik základních cviků, s kterými pak budeme dále pracovat.

Uttanásana – hluboký předklon

Hluboký předklon je ideální pro bolavá záda a u počítače dnes tak často namáhanou krční páteř. Tento cvik zharmonizuje celou vaši přetaženou páteř, celou vaši nosnou osu těla. Pocítíte to ve výsledku ve všech nervových zakončeních v těle. Tato ásana je vhodná k uvolnění krční páteře, zároveň ale také k protažení lýtkových, holeních a stehenních svalů.

S výdechem spouštějte své tělo zvolna dolů do předklonu, ovšem s rovnými zády. Postupně, obratel po obratli. Pomalu a uvolněně vydechujte a přenášejte váhu na přední část chodidel nohou, čímž dostanete nohy kolmo na špičky. Vydechněte všechen vzduch z břicha a přitiskněte břicho co nejtěsněji na stehna, uvolněte krční páteř a dlaněmi pevně tlačte do podložky. Prsty rukou pak položte vedle prstů na nohou.

Tento protahovací cvik může být zpočátku pro mnohé dost náročný, procvičujte pomalu. Natáhněte všechny svaly vždy jen tak, kolik vás pustí. Netlačte nic násilím, povolte vždy natolik, kolik vám tělo samo dovolí.

Hluboce se klaníme. Komu, čemu? Vyjadřujeme tak úctu sobě, přírodě a planetě, na které žijeme. Jen málokdy si uvědomujeme, jak se k matce přírodě ve skutečnosti bezohledně chováme. Co všechno nám dává a čím se jí za to odvděčíme. Po několikerém dlouhém nádechu a výdechu v této ásaně přichází uklidňující pocit pokory a vděčnosti. Pocit klidu a sounáležitosti se samotným vesmírem, se vším všehomírem. Smyslem je doslova poklonit se všemu a všem.

Tadásana – hora

Na první pohled se tato pozice jeví jako celkem jednoduchá, na ten druhý už zase vlastně tolik jednoduchá není. Člověk při této pozici stojí vzpřímený pevně a nehnutě jako hora. Jeho postoj je stejně tak pevný, jeho myšlení je klidné, vzduch, co dýchá, je čistý. Stoj snožný. Stehna, kolena, lýtka a palce nohou se vzájemně dotýkají. Vnímáme tři body opory na chodidlech, jak se pevně vpíjí do země. Za zavřenýma očima hledáme rovnováhu a stabilitu. Za temenem hlavy se vytahujeme vzhůru k nebesům, kostrč jakoby „padá“ dolů mezi paty. Hledáme v ní pevnost a nehnutost, jakou vykazují majestátní a úctyhodné hory, které tu s námi jsou od nepaměti. Přesněji řečeno tu pevnost a nehnutost hor hledáme s pomocí této pozice. Uvnitř sebe.

Všímejte si, jak se v tomto vzpřímeném postoji cítíte. Je vám příjemný? Přirozený? Zkuste si podrobně vybavit, jak často takto vzpřímeně stojíte v každodenním životě. V běžných situacích, které vás dnes a denně potkávají. Všichni neustále někam spěcháme, ideálně s hlavou skloněnou hluboko mezi ramena, abychom co nejvíce zapadli do davu dalších, hrbících se a spěchajících lidí. Daří se vám stát vzpřímeně?

A jednat zpříma? Reagovat rovně na vše, co vás potkává? Ruku na srdce. Tomu, jak stojíme, obzvláště je-li to delší dobu na jednom místě, dnes věnujeme velmi málo pozornosti. Stojíme ledabyle, hlavně, aby si nás nikdo moc nevšiml. Stejně tak tento postoj vnější souvisí s postojem vnitřním. Kulatíme ramena, hrbíme se, ulevujeme si a choulíme se do sebe. Zavíráme se sami do sebe před světem a před okolím. Obcházíme překážky, snažíme se vykličkovat z problémů místo toho, abychom je řešili. Proto je v józe vzpřímený postoj velmi významný. Klade důraz na rovnost. Postoje vnějšího i vnitřního. Těla i ducha. Stání i jednání.

Je důležité si jej natrénovat a zakomponovat jej do běžného života. Nastane tak především ve vašem nitru změna myšlení, drobná odchylka, díky které může váš život nabrat zcela nový směr.

Rovným postojem můžete snadno nalézt novou, rovnou cestu přímo za splněním vašich snů.

„Přestože učím jógu již třetím rokem, neustále objevuji nová zákoutí mé mysli a nové možnosti, které mi tak neotřele přináší život. Každá pozice přináší neobyčejnou sílu a moc celé planety země, pokud se naučíte vnímat nejen sama sebe, ale i energie proudící kolem vás. Jóga je osvobozující a magická energie, která je v každé buňce každého z nás. Stačí jen zpomalit a vnímat,“ říká cvičitelka Lucka Kalabová Benešová. Jóga se stala jejím denním životem a ona své poselství nadšeně předává dalším žákům.

Příště si povíme bližší popis pozice orla a psa s hlavou nahoru. Aneb všechno souvisí se vším a nakonec vykouzlíme uklidňující a harmonizující sestavu.

Jógu můžete ji cvičit kdykoliv, kdy máte chvilku času a potřebujete uklidnit své rozjitřené vědomí

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.