Projekty Justdiggit

V předešlém čísle jsme vás seznámili s mezinárodní neziskovou organizací Justdiggit a jejími způsoby zachytávání dešťové vody. Nyní si zblízka prohlédneme několik projektů, za kterými organizace Justdiggit stojí.

Během posledních desetiletí došlo na pastvinách Kuku Group Ranch v Keni k výraznému poklesu produktivity snížením množství hospodářských zvířat, které pastvina unese. To má vliv na komunitu Masajů žijících v této oblasti, protože zvířata jsou hlavním zdrojem jejich příjmů.

Ve spolupráci s nadací Naga (nyní Justdiggit) vyvinul Masajský Wilderness Conservation Trust (MWCT) v malém měřítku rekultivační projekt banky travních semen v oblasti Moilo na Kuku Group Ranch. Pilotní projekt zahrnoval travní banku 15 akrů, která byla součástí stávajících restaurátorských činností MWCT v oblasti 12.000 akrů s ochranou životního prostředí. Po úspěšném pilotním projektu byl zahájen projekt „ozelenění“.

Kopáním bundů (jedna ze čtyřiceti technik sklízení vody) je dešťová voda zachycena a má možnost proniknout do půdy. To má za následek návrat vegetace, obnovu přirozené rovnováhy a vytvoření více deště. Celkem vznikne 72 000 bundů, které budou vytvořeny kopáním až 1200 bundů každý týden.

Projekt slouží jako program posílení postavení žen. Masajské ženy jsou vzdělány ke spravování travní semenné banky a pozemky jsou připraveny pro sklizeň trávy na krmivo a další rekultivaci. Tím, že prodávají trávu, generují příjem, a roční příjem těchto žen se zvýší přibližně o 50 %.

Tanzanie

V listopadu 2016 organizace Justdiggit podepsala Memorandum o porozumění s vládou Tanzanie s cílem společně vyvinout program Hydrologického koridoru v Tanzanii. V rámci projektu Justdiggit pracuje s různými místními ministerstvy s cílem vybrat nejvhodnější oblast pro prvních 3000 hektarů.

Projekt se bude skládat z kombinace různých typů vodního hospodářství, technik inteligentního zemědělství a ochrany přírody. Eroze a sucho jsou v současné době jasně viditelné. Při použití technik sklizně vody Justdiggit se voda vrátí do podzemí. Více vegetace vede k větší ploše úrodné půdy, a tak je vytvořeno potravinové zabezpečení a také dodatečné příjmy pro komunitu.

Kromě své krásy může ikonický africký strom Baobab poskytnout i zdravé ovoce. Může žít až tisíc let, ale stejně jako všechny rostliny potřebuje vodu. S pomocí programu hydrologického koridoru projektu Justdiggit může tento strom znovu vzkvétat.

Maroko

Ve městě Rehamna, nedaleko marockého Marrakeche, Justdiggit zahájil druhý africký projekt hydrologického koridoru. Funguje také jako první projekt plánovaného plného hydrologického koridoru v Maroku.

Projekt představil několik různých obnovovacích technik s osvědčenou spolehlivostí. Kde je to možné, jsou tyto techniky integrovány do již existujících projektů a osvědčených postupů. Díky různorodosti vzniká také odolnost. Oblast projektu je rozdělena do tří různých zón. Každá zóna bude mít jiný přístup s různými technikami.

Různé druhy stromů budou vysázeny pomocí tzv. Elements de Banquettes. Elements de Banquettes jsou typy teras ze zemních bundů s proměnnou výškou a délkou. Tyto terasy jsou vybudovány v uspořádaných řadách podél vrstevnic. Stromy z nich mají prospěch, protože to umožňuje, aby efektivněji zachytily odtékající vodu. Výsadba stromů bude spojena s řízenou pastvou, aby bylo zajištěno zdravé spojení vhodných pastvin a vegetace.

Ze zemědělských půd budou odstraněny skály a tím se zvýší produktivita. Za využití volných kamenů budou vytvořeny bariéry, které zpomalí vodu. Infiltrace se bude zvyšovat a bude zachycena úrodná půda a také semena. Pro stabilitu jsou zasazeny například kaktusy. Komunita z toho může opravdu silně těžit, protože z těchto rostlin mohou být sklízeny jejich plody.

Voda, která v současné době teče pryč a po proudu způsobuje záplavy, bude zachycena. Tato voda bude použita k zavlažování ovocných stromů. Ke stávajícím technikám zavlažování farem bude ke snížení spotřeby vody zavedena a vytvořena různorodější a odolnější vegetace.

maroko
Před zahájením projektu v Maroku (marocká sucha)
Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.