Někdy se stačí podívat a hned nám v mysli naskočí, proč tu či onu zeleninu nebo ovoce jíst. Pravda, jindy je to naopak složitější. Plátek houby připomíná lidské ucho a jejich konzumace dokáže údajně ovlivnit náš sluch. Avokádo se tvarem podobá děloze a látky, které obsahuje, pomáhají udržet správnou hladinu hormonů v těle. A tak můžeme pokračovat přes citrusy, jejichž dužina po rozkrojení připomíná mléčné žlázy v ženském prsu, o prospěšnosti mrkve na náš zrak ví snad každé batole.
Vlašský ořech vypadá jako miniaturní mozek, pravidelnou konzumací si zajistíte příjem nenasycených mastných kyselin, a tím vylepšíte činnost mozku i nervové soustavy celkově. Ořešák je i zdrojem energie inspirace a ta se mi teď, při psaní článku, bude náramně hodit.
Zhruba před 90 lety se v okolí naší vesničky vysazoval ořešákový sad a díky tomu stojí i na mnohých zahradách tyto krásné vzrostlé stromy, stejně jako na té naší. Do Evropy a dalších částí světa se ořešák dostal před mnoha tisíci lety pravděpodobně z Asie a Balkánu. Pokud dostanou dostatek prostoru, dokážou vyrůst až do výšky 45 metrů a korunu rozprostřít pěkně doširoka. Ořešák je možné vypěstovat ze semínka, tedy z ořechu. Stačí ho zasadit do země a počkat, až vyraší. Jen je nutné brát v potaz jeho mohutnost.
Hospodářské využití vlašských oříšků máme potvrzené díky archeologickým vykopávkám již v období neolitu a jejich oblíbenost přečkala mnoho staletí. Léčivé účinky mají také listy, zelené plody i skořápky těch již zralých.
Energie ořešáku se nám bude hodit právě v počátcích roku. Mnoho z nás si dává tak nějak z tradice do nového roku různá předsevzetí. Bez konkrétního plánu či vlastního přesvědčení si přejeme zhubnout, změnit práci či rozšířit svoje úspory. A je to právě chybějící vnitřní motivace, nereálné představy a nestanovené konkrétní cíle, které nejčastěji způsobují rychlý krach našich záměrů. Ořešák poskytne potřebné odhodlání, ctižádostivost i důvěru v sebe sama a své schopnosti. Je pro váš další posun potřeba zklidnit se a dostat k jádru věci. Požádejte ořešák. V jeho blízkosti najdete vytoužený klid a soustředění, lehce se zaměříte na vlastní nitro a jeho potřeby.
Kouzelné jsou i plody ořešáku – vlašské ořechy. Je to jedna z málo známých a přitom běžně dostupných a regionálních superpotravin. Jejich složení je skutečně hvězdné – skrývají s v nich nenasycené i polonasycené kvalitní tuky, minerály (draslík, fosfor, železo, zinek, hořčík, mangan) a vitamíny (vitamín E a některé ze skupiny B). Skrývají v sobě i řešení sexuálních problémů a neplodnosti, a to i na energetické úrovni.
Vlašáky jsou pro nás spojené hodně s Vánocemi, přidávají se hned do několika druhů cukroví. Dobrou zprávou jsou jejich antioxidační schopnosti a také údajný vliv na regulaci hmotnosti. Typické lichozpeřené listy tohoto stromu nemají rádi zahrádkáři, ale čaj či odvar nebo tinktura z nich pomáhá při mnohých potížích. Mají silný pročišťovací účinek na žaludek, střeva i játra, poradí si s vnitřními i vnějšími parazity. Ze zelených plodů se za tímto účelem vyrábí ořechová pálenka. Až budete řešit vši, můžete se pokusit vyzrát na ně i přírodní cestou oplachem z odvaru listů ořešáku. Koupel se používá při léčbě vyrážek a při omrzlinách. Pleť podrážděnou akné zklidní obklad.
Čaj, resp. odvar z pečlivě omytých skořápek vlašských ořechů je účinný, jestliže vás trápí
vlhký kašel.
“Energie ořešáku se nám bude hodit právě v počátcích roku”