Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

,

Nemáte ortorexii? Možná o ní ani nevíte!

Jíte zdravě? A nepřeháníte to? Pokud máte problém najíst se v restauraci, protože nemáte jistotu, že je to dostatečně zdraví prospěšné jídlo, asi máte problém. A má i název – říká se mu ortorexie. 


Trpíte hladem?

To je dnes samé bio, žádné tuky, žádný cukr, co nejméně masa. Žádnou chemii, glutamáty. Ne moc soli. Kdo se v tom má vyznat? Pak to ovšem může zajít tak daleko, že se z toho stane posedlost (přeci jen, je to životní styl) a začne vám to spíše komplikovat život. A nakonec nemáte doslova co jíst. Tato porucha příjmu potravy byla pojmenována v roce 1997. V podstatě jde o psychickou poruchu. Snažíte se jíst zdravé a čisté jídlo, které vašemu tělu neuškodí, takže vás pak zahltí deprese a pocity úzkosti z toho, co máte vlastně jíst.  

Ohrožená skupina

Ortorexie se nejčastěji týká vysokoškoláků, lidí s vyššími příjmy a mladších lidí na vysokých pozicích. Mezi postižené touto poruchou patří vyznavači extrémních zdravých stylů jako například frutariáni (jedí jen ovoce a semena, při jejichž sběru nebyla zraněna žádná rostlina), vitariáni (jedí jen tepelně neupravenou, rostlinnou stravu) a také lidé posedlí svým tělem a snahou být dokonalí. c, mnohem více „postižených“ se však ke své poruše nikdy nepřihlásí a ani se nijak neléčí. 

Jak ortorexie vzniká?

Vědci se domnívají, že základem těchto problémů mohou být nefungující vztahy v rodině, především s matkou. Dalším spouštěčem jsou pak média a vždy skvěle vypadající celebrity. Ortorexií postižený člověk vyřazuje ze svého jídelníčku všechna jídla, která přišla do styku s chemií, jejichž výroba je nešetrná k přírodě nebo zaměstnancům, až mu toho moc k jídlu nezbývá. Máte na ni náběh?

V otázkách jsou odpovědi

Pokud je pro vás jídlo na prvním místě, plánujete svůj jídelníček na několik dní dopředu a upřednostňujete nutriční hodnoty před chutí jídla, máte problém. Tím spíše, pokud držíte nějakou dietu, ale řekli byste, že se vaše kvalita života snížila, je u vás ortorexie pravděpodobnější. Omezuje vás váš jídelníček při setkání s přáteli? Asi byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Stačí nebýt k sobě tolik přísní. Není na škodu dopřát si občas něco dobrého a méně zdravého. Jak říká klasik – nejlepší zelenina je bůček. Když nebudete tolik přemýšlet o jídle, možná objevíte nové možnosti, které život nabízí. Jenom o jídle to totiž není.


“Ortorexie se nejčastěji týká vysokoškoláků”

“V Česku se ročně s poruchou příjmu potravy léčí až 4000 lidí”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.