Tento sypký prášek pochází ze sladkovodních rozsivek, což jsou jednobuněčné řasy s křemičitou schránkou. Kromě využití křemíku pro výrobu polovodičů hraje nezastupitelnou roli také v organismu. Co se stane, když doplníte dostatek křemíku? Začnou se dít zázraky.
Základní stavební kámen
V těle je křemík nepostradatelnou součástí mnoha enzymů. Je základním stavebním kamenem kůže, nehtů, vlasů i kostí a pouze díky němu se dokáže v těchto tkáních ukládat vápník. Přestože je křemík tak nenápadný, funguje jako nenahraditelný prvek pro všechny důležité metabolismy. Jeho nedostatek v těle poznáte zvýšenou lámavostí právě vlasů a nehtů, můžete ho ale velmi snadno doplnit. A to nejen do těla.
Klíšťata ji nemají ráda
Tento jílovitý prášek kupodivu nesnáší hmyz. Máte strach, že na své zahradě nějakou potvůrku přivábíte a schytáte kousanec? Kupte si třeba ve stavebninách pytel křemeliny a jednou měsíčně práškem posypte trávník a rozhrňte hráběmi. Hmyz, jako jsou mravenci, brouci i klíšťata, bude oblasti s křemelinou obloukem obcházet, pro vás je přitom naprosto neškodná. Záhy z vaší zahrady zmizí úplně.
K čemu jsou klíšťata?
Pátrali jsme opravdu dlouho a intenzivně, ale najít pozitiva klíšťat opravdu není snadné. Kromě toho, že se jimi ale živí slepice, jsme našli jedno plus, které by mohl tento malý parazit přinést. Vědci zjistili, že klíště po přisátí vypustí do těla hostitele ve slinách látky, které minimalizují alergickou reakci, aby se o parazitu hostitel nedozvěděl. Sliny klíštěte umí také utlumit rakovinnou aktivitu. Stává se tedy stále zkoumanějším parazitem, který by do budoucna mohl přinést cenné informace v léčbě alergií i rakoviny. Prozatím ale nic pozitivního pro člověka nemá a pro četné nemoci, které přenáší, je lepší se mu obloukem vyhnout. A to i v situaci, kdy máte doma psa, který denně přinese několik klíšťat v kožichu.
Detoxikace i odčervení
Pokud budete svému psímu mazlíčkovi po dobu tří týdnů podávat křemelinu, můžou se začít dít zázraky. Nejenže doplníte psovi důležitou stavební látku pro jeho pružné vazy a pevné kosti, ale přírodní cestou a bez použití chemie ho účinně odčervíte. A díky vyššímu obsahu křemíku v těle přestane váš mazlíček tolik chutnat klíšťatům. Navíc můžete vmasírováním křemeliny do kožichu odradit nejen klíšťata, ale i třeba bleší invazi.
Křemelina v těle
Pokud se rozhodnete sami konzumovat křemelinu potravinové kvality, vaše tělo vám mnohonásobně poděkuje. V těle má křemelina protizánětlivý účinek, zpomaluje stárnutí, detoxikuje a pomáhá stabilizovat trávení. Navíc je bez chuti a bez zápachu, a tak se křemelina konzumuje nadmíru snadno, třeba jako součást ranního drinku nebo kávy. Pro konzumaci ale vybírejte opravdu jen tu potravinové kvality, ta se používá i při čištění piva a jako protispékavá látka.
Využití v kosmetice
Stejně blahodárné účinky má jemný prášek také při využití v kosmetice. Zkuste si udělat peelingovou masku nebo masku proti vráskám. Stačí prášek rozmíchat v troše vody na kašičku a krouživými pohyby nanášet. Můžete do prášku také namočit kartáček a po čištění zubů křemelinou promasírovat dásně, snížíte tak riziko vzniku zubního plaku a krvácivost dásní. Přidat křemelinu můžete i do relaxační a očistné koupele – stačí nasypat do vody asi 4 polévkové lžíce. Už po desetiminutové koupeli bude vaše pleť pružnější a svěžejší.
A v domácnosti
Hodit se vám bude tento jílovitý prášek také při úklidu doma. Pokud ho použijete při čištění nádobí nebo nerezových částí, ať už v kuchyni, nebo koupelně, dosáhnete vysokého lesku a zbavíte se vodního kamene. Skvěle pomáhá také při čištění stříbra. Nehledě na to, že s přidáním křemeliny do čisticích prostředků se vaší domácnosti obloukem vyhne kdejaká hmyzí havěť, jako třeba mravenci, stínky, štěnice, roztoči a další drobotina, kterou doma určitě nechcete.
Vy ještě doma nemáte tento zázračný prášek?
“V těle má křemelina protizánětlivý účinek, zpomaluje stárnutí, detoxikuje a pomáhá stabilizovat trávení”
Foto: shutterstock.com