happy seeds
Search
Close this search box.

Nahá jóga – cvičení pro ty, kdo se stydí

Z Ameriky k nám přišlo mnoho nových směrů, nápadů a objevů, ale teprve poslední dobou to opravdu stojí za to. Jóga jako relaxační cvičení je známá již bezmála 3000 let a za tu dobu se vyvinulo bezpočet nejrůznějších odvětví a stylů. Trendem poslední doby, který k nám vane z „Nového světa“, se ovšem stává jóga v zavěšení na šálách anebo ještě lépe – nahá jóga.

Nahá jóga potmě

Pokud se stydíte cvičit ve skupině s ostatními jogíny, ať už je to proto, že si připadáte jako slon v porcelánu, nebo proto, že máte averzi vůči spartakiádám, je pro vás nahá jóga naprosto ideálním cvičením. Provozuje se totiž potmě. Ve skupině, ale potmě. Každý má svůj prostor, na kterém se pohybuje, bez omezení oblečení a nikým neviděn. 

Stylem provedení jde o klasickou jógu. Cvičení probíhá za relaxační hudby, s hlasovým vedením instruktora, důležité je soustředit se především na vlastní dech, na vlastní myšlenky, uklidnit stresem prolezlé nitro. Zharmonizovat svou duši. Nosnou myšlenkou tohoto stylu je, že oblečení člověka zbytečně omezuje, svazuje a škatulkuje do sociálních tříd a bez něj je nejen tělo, ale i duše svobodnější. Nemusíte se soustředit, kde vás co škrtí a kde přečuhují nedostatky, které se vám před létem nedaří shodit. Jste svobodní a zcela nezávislí. Cvičíte s maximálním soustředěním na sebe. 

 

Romantika při svíčkách

Na počátku cvičení obvykle svítí pár svíček, které se postupně během hodiny zhasínají, a každý účastník se svléká spolu s tím, jak světlo pohasíná. Nejostýchavější se mohou zcela vysvléci až při úplné tmě. Před koncem cvičení se pak můžete zahalit do osušky, takže není třeba přemýšlet nad tím, jak při józe vypadáte a jak při ní vypadají ostatní. Jste tady jen vy, vaše myšlenky, hudba a tma.

Kouzlo tohoto osobitého relaxačního stylu si zamilovalo i mnoho slavných osobností. Více než jiné styly jógy pomáhá tato harmonizovat především ženské tělo a zlepšuje sexuální život. To již pochopila i například Sharon Stone nebo Gwyneth Paltrow, které tento styl proslavily svérázným procvičováním v přírodě a vzbudily tím pozornost mnoha médií. 

Šaty dělají člověka. Pojďte poznat sebe sama bez nich.

 

Jóga pomáhá při neplodnosti

Nejnovějším trendem je hormonální jóga, která pomáhá ženám usilujícím o otěhotnění, mužům bojujícím s neplodností a také diabetikům. Celá terapie spočívá v mimořádném soustředění a prodýchávání reprodukčních orgánů a kupodivu to funguje! Zejména u žen tyto praktiky pomáhají stabilizovat hladinu hormonů v období puberty, menopauzy, šestinedělí nebo při neúspěšných snahách o umělé oplodnění a jsou uznávány po celém světě. Hormonální jóga je vhodná pro všechny věkové kategorie a stává se stále populárnější. Nejdůležitější sestavu se můžete naučit během několika dní na intenzivním semináři a pak ji provozovat v klidu domova podle svých možností. Stačí 30 minut denně a výsledky se začnou dostavovat okamžitě.

 

Pověste se do šály

Další chuťovkou, kterou k nám donesli dobří rodáci z Ameriky, je jóga ve visu na šálách. Tady už na sebe vidíte a provozuje se za plného světla. Je ale tak trochu akrobatická, o něco více, než by se vám jinak běžná jóga mohla jevit. Potřebujete k tomu závěsné šály z leteckého hedvábí, tzv. hammock. I když se to možná nezdá, jedná se o cvičení opravdu pro každého, šála unese až 500 kg. Cvičením ve visu si navíc protáhnete a posílíte záda, ulevíte páteři. Při akrobacii v šálách pracujete hlavně s váhou, na počátku je uvolňující meditace a po zbytek cvičení koukáte na svět většinou hlavou dolů. 

Tento styl u nás proslavila úspěšná tanečnice Andrea, která několik let hostovala v Americe a jógu používala jako uvolnění namožených svalů. Natolik si ji oblíbila, že si udělala lektorský certifikát a s ním se vrátila domů. V české kotlině se však zprvu potázala se zlou. Konzervativní Češi nebyli nejprve myšlence cvičení na šálách příliš otevření a trvalo několik let, než si tanečnice Andrea vybudovala u nás vlastní studio jógy, kde nyní předcvičuje. Popularita cvičení na šálách ale od té doby strmě stoupá a v současnosti přemýšlí Andrea o rozšíření lekcí i pro maminky s dětmi.

 

Extrémismem k vnitřnímu klidu

Nahá jóga i jóga na šálách jsou variantami pro ty, kteří rádi vyznávají netradiční směry a nebojí se vyzkoušet něco nového. Ačkoliv jde o zdánlivě „pomalý“ relaxační styl, věřte, že dokonale protáhnete i posílíte tělo a objevíte svaly, o kterých jste dosud nevěděli, že je máte. Nemusíte rovnou vzít útokem posilovnu, pokud máte sedavé zaměstnání a hledáte, kde vybít energii. Zkuste harmonickou jógu a váš život dostane nový směr. Stačí se jen odhodlat a odhodit zábrany, šaty i gravitaci. Můžete si vybrat.

 

Pokud se stydíte cvičit ve skupině s ostatními jogíny, je pro vás nahá jóga naprosto ideálním cvičením. Provozuje se totiž potmě

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.