Staré herbáře říkají: „Včelanka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny.“
Tuto kategoricky nejznámější bylinu využívali již staří Římané, kteří ji označovali názvem apiastrum, což znamená hvězda včel a také byla používána v 17. století řádem pařížských bosých karmelitánů jako hlavní surovina pro výrobu karmelitských kapek. Kombinace bylin a koření v těchto kapkách působí hlavně při zažívacích potížích.
Zmiňovaná hvězda včel ale i včelanka jsou lidová označení pro medonosnou zázračnou bylinu Meduňku lékařskou, která je výborným pomocníkem pro utlumení stresu a navozuje pocit pohody. Další lidová označení mohou být doubravnice, medovka, planá máta nebo třeba sladký balzám. Meduňka se mimo jiné přidává do oblíbeného aromatického likéru u francouzských benediktýnů, který známe pod jménem benediktýnka.
Je to bylina velmi příjemně vonící po citrónu, a proto se s jejím využitím můžeme setkat i v kosmetice jako součást relaxačních koupelí, pleťových masek, vlasových koupelí při maštění vlasů či k umývání mastné pleti. Tahle líbezná vůně, nejsilnější před rozkvětem, údajně zmírňuje i bolesti hlavy. Meduňka je vytrvalá rostlina pocházející ze Středozemí, u nás se pěstuje na zahrádkách a odtud postupně zplaňuje. Je tu určitá šance, že ji zaměníte s některými druhy rostlin z čeledi hluchavkovitých (např. Hluchavka bílá), ale zpravidla to nebývá oříšek.
Někdy tato rostlina vyroste až do výšky 100 cm, ale obvykle její rozvětvená lodyha dosahuje výšek okolo 40 až 60 cm. Na lodyze jsou nad sebou usazeny dva druhy listů. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté a vejčité s pilovitým okrajem, zatímco spodní se vyznačují krátkým, srdčitým řapíkem. V období květu se vytvářejí v úžlabí listů bílé nebo bledé růžovo modré květy. Tohle období trvá od června do srpna a je to také období, kdy sbíráme mladé lístky. A když se na vás usměje štěstí, můžete meduňku sklízet až třikrát během jediné sezóny.
Tahle rostlina bude žádat teplou, chráněnou polohu a lehčí půdu bohatou na obsah vápníku. Vysazujeme ji na jaře nebo na podzim a množí se převážně prostřednictvím starších trsů a jejich dělením. Jakmile pro ni budou vytvořeny dobré podmínky, je schopná žít i po dobu 30 let na jednom stanovišti. Pro léčivé schopnosti, ale i jako koření, využíváme listů a natě, sbírané před květem nebo na počátku květu. Vše sbíráme ideálně v odpoledních hodinách a je potřeba materiál rychle usušit na stinném místě, jelikož má sklon k hnědnutí listů, které jsou po zhnědnutí již nepoužitelné. Sušíme nejlépe v průvanu a v tenkých vrstvách.
V obchodech naleznete i průmyslově dodávanou meduňku, což je ale většinou jen sušená nať, a proto není nad to, si nasbírat vlastní kvalitní zásoby. Pravdou ovšem je, že i když jde o tu průmyslově dodávanou, obsah účinných látek je tak vysoký, že na léčivém účinku to nic nemění. Sušené byliny však neskladujte déle jak rok. A i přes vysoký obsah těchto látek, není doba pro užívání vůbec omezena a nežádoucí účinky se téměř nevyskytují. Je natolik bezpečná, že meduňkový čaj slazený medem ocení i každé dítě, nejen že jim chutná ale i pozitivně ovlivňuje jejich organismus. Svým působením na organismus se meduňka podobá heřmánku a látky v ní obsažené jsou třísloviny, hořčiny, sliz, pryskyřice a malé množství silic.
Vnitřním užíváním, třeba v podobě klasického čaje, docílíte mírně sedativního účinku, snižuje nervové napětí a pocity vyčerpanosti, ale také uspává a uklidňuje. Na zklidnění a i na mírné snížení krevního tlaku se doporučuje pití čaje ze dvou až tří lžiček na šálek a to každý den před spaním. Pokud vás sužuje stres, doprovázený například i fyzickými bolestmi psychosomatického původu, je meduňka velice komplexním pomocníkem.
Tiší bolesti, tlumí křeče, upravuje krevní oběh a srdeční činnost. Napomáhá povzbudit chuť k jídlu, působí proti nadýmání a ulevuje i při špatném trávení. Užívá se také při nachlazení, proti migréně a neurózám. K aromatizování jídel, za využití také jejích příznivých účinků na trávení, použijeme v gastronomii její čerstvé lístky. Jsou výhodné i jako součást do salátů, polévek, omáček, nápojů, do rýže namísto petrželky, k aromatizaci octů, při přípravě mas, bylinkových másel, jogurtů nebo tvarohových pomazánek a podobně. Takže jestliže toužíte po vnitřní pohodě a klidu, můžete zkusit tuto nenápadnou, rychle rostoucí bylinu Melissu, řecky znamenající včela.