Search
Close this search box.

Konopí a nespravedlnosti právního aparátu státu

V květnu 2016 jsem byl svědkem zvláštního, ba řekl bych až velmi trapného jednání skupiny ostravských policistů, kteří obcházeli jednotlivé stánky vystavovatelů na konopném veletrhu Konopex Ostrava 2016 a nařizovali jim, že části konopných rostlin, které na tuto výstavu přivezli, musejí skrýt tak, aby je nebylo vidět.


Zde pro neznalé této problematiky musím připojit malé vysvětlení – jednalo se o tzv. technické konopí, které se dokonce i v naší zemi smí nejen pěstovat, ale dokonce i zpracovávat, prodávat atd. 

Tehdy jsem se tomu smál. Připadalo mi to stejně prudce inteligentní, jako kdyby na pařížský autosalón vtrhla tlupa příslušníků francouzské Gendarmerie a všem vystavovatelům nařídila, že vystavované automobily musejí skrýt tak, aby je nebylo vidět. Zašel jsem tedy za jedním z vystavovatelů, abych se ho zeptal, o co se vlastně jedná. Ten vystavovatel se jmenoval Leopold Svatý a byl z Jesenicka. On sám byl z toho docela pěkně vykulený a nechápal, co se děje. Měl všechna povolení. K vystavovanému konopí měl potřebné certifikáty. Bylo to konopí, k jehož pěstování měl povolení. „Tak sakra, co se to děje?“ To ale ještě nikdo z nás nevěděl, co bude následovat. Ti policisté se pak u přístupového schodiště k výstavním prostorám dost dlouho dohadovali, co by ještě mohli udělat. A udělali. Vrátili se, konopí panu Svatému zabavili a pak i s ním někam odešli. Co se u tohoto stánku pak dělo dál, to již nevím. Já jsem pak měl svou přednášku a asi po dvou hodinách jsme museli odjet.

Až později jsem se dověděl, že pan Svatý byl obviněn a že bude souzen. 

Nu, a po čtyřech letech se tento příběh dobelhal ke svému prvnímu konci. Pan Svatý byl soudkyní okresního soudu odsouzen. Dostal 6 měsíců s podmínečným odkladem na jeden rok. Proč? Těch důvodů je několik. Zaprvé, maximální povolené množství THC v rostlinách konopí nesmí být vyšší jak 0,3 %, ale to jeho mělo o tři desetiny procenta více. Za druhé, dle všech prokurátorek, které se tohoto soudu postupně zúčastnily, a také dle paní soudkyně, je možné, že pan Svatý již v minulosti měl zkušenost i s konopím s vysokým obsahem THC, je možné, že do svých lánů s technickým konopím záměrně sadil i konopí s vysokým obsahem THC, a je tedy možné, že z tohoto všeho následně mohl vyrábět extrakt, což se nesmí. Za třetí, dle těchto dam, je konopí vstupní branou k tvrdým drogám. A aby náhodou někdo nechtěl tato jasnozřivá tvrzení zpochybňovat, tak paní soudkyně raději nepovolila předvolání a výslechy renomovaných expertů v oblasti konopí, jako jsou Ing. Marie Bjelková, Ph.D., a MUDr. Tomáš Zábranský, Ph.D., které si pozvala obhajoba.

Pro ty, kteří s konopím nemají žádnou zkušenost, bych chtěl na vysvětlení dodat toto:

Kouřit konopí s 0,3 či 0,6 % THC kvůli tomu, aby se jeho uživatel dostal do tzv. rauše, je asi tak inteligentní záměr, jako že by se někdo chtěl opít konzumací rumových pralinek, ve kterých je místo rumu jen rumová tresť. To ale paní soudkyni nevadilo.

Teoreticky je sice možné i z konopí s obsahem jen 0,3 % THC tento kanabinoid vyextrahovat až do jeho čisté formy, ale byla by to natolik drahá záležitost, že se to nikdy nemůže vyplatit. Takový extrakt by byl, pro jeho cenu, neprodejný. Je to stejné, jako by někdo chtěl zbohatnout na získávání zlata z mořské vody. Jsou ho tam rozptýleny miliony tun. V jednom m³ je ho ale v průměru jen necelých 6 tisícin gramu. Extrahování z mořské vody proto nikdo nedělá. Ale je to možné a to pro paní soudkyni stačí.

Také tvrzení, že konopí je pro jejich uživatele vstupní branou k tvrdým drogám, je pěkně přihlouplé. Pravdy je v něm asi tolik jako v tvrzení, že naše Země je placatá a na svých zádech ji nesou čtyři sloni. Stačilo by se jen trochu začíst do odborné literatury, nebo pokud ty dámy mají se čtením problémy, připustit k soudnímu pojednání i odborníky. Jenže to by pak na světlo boží vyšla pravda a to se patrně nechtělo. 

Nyní si ale uvědomuji, že vůbec neznám názor paní soudkyně na kulatost naší planety. 

A ještě malý dodatek i z vlastní zkušenosti. Množství kanabinoidů, terpenů a všech dalších látek, které ta která rostlina konopí obsahuje, závisí na mnoha okolnostech. Mimo jiné na odrůdě, místě pěstování, době sklizně, množství slunečního světla během celého růstu a také, a to velmi, kterou část rostliny následně rozboru podrobíme. Nejvíce všech těchto látek obsahují květy. Nejméně lodyhy a kořeny. Proto postup tohoto zjišťování i pro potřeby soudů má přesně daná pravidla. Celou rostlinu, včetně lodyhy a kořenů, je nutné usušit, rozmělnit a velmi důkladně promísit. Teprve z tohoto „mezivýrobku“ se odebere část a z ní se udělá rozbor. Pokud by ti ostravští policisté postupovali košer, v laboratoři by nenaměřili ani ty 0,3 %. Oni panu Svatému ale sebrali pouze směs listů a květů a z toho si nechali udělat rozbor. Podle mne to byl z jejich strany úmyslný podvod. Prostě chtěli ukázat, jak obětavě hájí zájmy obyvatel, a k tomu potřebovali zločince. Posloužil jim pan Svatý.

Celý tento soudní proces tak, jak byl veden, s jakými předpotopními názory tam nejen prokurátorky, ale i soudkyně vystupovaly, a s tím, že nebylo umožněno vyslechnout obhajobou navržené odborníky, až příliš připomíná soudní procesy s čarodějnicemi nebo soudní procesy s nepřáteli komunismu či Říše. Tam také mnohdy nešlo o zjištění skutečnosti, ale o vykonstruování takových „argumentů“, aby odsouzení bylo možné a bylo věrohodné. 

Každého rozumně uvažujícího člověka musí okamžitě napadnout, že toto nakonec stejně krajský soud musí smést ze stolu a pana Svatého musí omilostnit. Já si to nemyslím. Ne že bych nebyl rozumně uvažující. Tady alespoň si to myslím. Ale mám zkušenost, o kterou se tady s vámi podělím, abyste i vy pochopili.

Dlouhé roky jsem byl nucený pro svou nemocnou dceru pěstovat a zpracovávat konopí s vysokým obsahem THC a CBD, protože to bylo to jediné, co ještě dokázalo mírnit symptomy její velmi kruté nemoci. Přitom jsem se neustále snažil našim politikům vysvětlit, že není normální, abych já musel porušovat zákony této země jen proto, že se snažím zachránit život své dcery. Chtěl jsem, aby oni tento stav napravili. Jenže jim se do toho nechtělo. Před pár lety jsem již z toho byl naprosto vyčerpaný, zhnusený a nešťastný. A tak jsem se rozhodl, že podám na náš stát žalobu. Jenže jsem nevěděl jak. Advokátům se moc nechtělo ani do toho, aby mi poradili. Nakonec jsem se obrátil o radu na soudkyni Krajského soudu v Českých Budějovicích. Vyslechla si mne, pak se pousmála a řekla mi toto: 

„Pane Majzlíku, pokud vy podáte žalobu na stát a dostane se to na můj stůl, tak já to musím z něj smést, protože tento stát svým postojem a postupem žádný svůj zákon neporušuje. Pak budu muset obžalovat vás. A vy půjdete do vězení. Takže vám dám radu – pěstujte tak, aby na vás nepřišli, a držte hubu.“

Já jsem tehdy pochopil to, co mnozí lidé v této zemi stále ještě nechápou. Celý náš právně-mocenský aparát neslouží k tomu, aby hledal a chránil spravedlnost. Je tady od toho, aby hlídal dodržování zákonů, které momentální politické garnituře vyhovují. To, jestli ty zákony jsou spravedlivé, naprosto nikoho nezajímá.

Kdysi jsem četl o případu, kdy jeden soudce Třetí říše odsoudil k smrti velmi mladého vojáka, který ta obrovská jatka, která kolem něj probíhala, prostě psychicky nezvládl a dezertoval. Odsoudil jej a ještě ten den jej nechal popravit. Bylo to necelý jeden den před vyhlášením a podepsáním kapitulace nacistického Německa v Remeši. Ten soudce za to nikdy nebyl odsouzený a dokonce prý dál soudil i po válce. On totiž žádný zákon neporušil. Za dezerci přece byla kulka. 

Pokud někdo bude tento můj článek číst, tak si může říci, že štěkám na nesprávný strom. Že zákony přece nepřijímají soudci, ale ti, které my jsme si zvolili do parlamentu. A že když jsme si tam zvolili to, co tam máme, tak se nemůžeme divit tomu, jaké máme zákony. Uznávám, že je to pravda. Jenže i tak. Neměla by být nastavena nějaká míra normálnosti? Neměl by i právní řád být i řádem spravedlivým? 

Martin Luther King ve svém dopise z Birminghamského vězení (Letter from Birmingham Jail) napsal, že dodržování nespravedlivých zákonů je vlastně podporování bezpráví a samo o sobě se tak stává zločinným. A já s ním souhlasím. Protože se soudci, jako je i paní soudkyně, která odsoudila pana Svatého, máme jednu velkou jistotu. Pokud poslanci příště přijmou zákon, dle kterého opět bude možné upalovat čarodějnice, tak oni na ty hranice šmahem pošlou všechny ženy, které kdokoliv z čarodějnictví nařkne. 


Tvrzení, že konopí je pro jejich uživatele vstupní branou k tvrdým drogám, je pěkně přihlouplé
Dodržování nespravedlivých zákonů je vlastně podporování bezpráví a samo o sobě se tak stává zločinným – Martin Luther King

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.