happy seeds
Search
Close this search box.

Jógou proti stárnutí

Čas zastavit bohužel nejde. S tím se všichni tak nějak postupně smiřujeme po celý život. Můžete jej ale zpomalit. Je všeobecně známo, že jogíni se dožívají často vysokého věku téměř sta let a vypadají stále ve skvělé kondici, jsou vitální a těší se pevnému zdraví. Jak to dělají? Aneb jak s jógou nestárnout, ale mládnout.


Chemii přenechte starším

Vrásky můžete udolat drahými krémy, svěžím ovzduším anglicky vlhkého podnebí nebo babskými radami na nejrůznější originální pleťové masky. Věděli jste ale, že existuje také obličejová jóga? V obličeji máme celkem 43 svalů a my lidé a primáti jsme jediní savci, kteří je dovedou cíleně využívat ke složité komunikaci. Vycenění tesáků predátorů nepočítáme. O některých možná ani nevíte, že je máte. Občas ale z toho všeho mračení i smíchu přibývají vrásky jedna jako druhá. Což nikdo nechceme.

Obličejová jóga proti toku času

Zpomalit stárnutí můžete také pomocí obličejové jógy. Pomáhá i na akné a kožní problémy a jako každá jóga blahodárně působí rovněž na psychiku. A i když by se to tak mohlo zdát, obličejová jóga zdaleka není jen pro ženy. Vrásku mezi obočím, druhou bradu, povislá víčka nebo problémy ochrnutí po nemocích a úrazech řeší také muži. A nejen to.

Osudová autonehoda

Začalo to autonehodou mladé učitelky angličtiny. Po nehodě měla znetvořený obličej a děsila se sama sebe, a tak se rozhodla začít cvičit a nevzdávat to. Již po několika týdnech cvičení si její okolí začalo všímat, že vypadá lépe a mladší. Také se lépe cítila, a to ji motivovalo nepřestat a pokračovat. Nyní dorazila tato metoda cvičení již i k nám do českých luhů a hájů.

Fitness pro obličej

I svaly obličeje mohou tzv. „chodit do fitka“. Když víte, jak na to. Tak jako u všech jiných metod, i u tohoto typu jógy můžete navštěvovat kurz, kde se vám lektoři budou věnovat a poradí, jak se správně usmívat. Někteří cvičenci totiž trénovali jen podle videí na internetu, a i když se jim svaly obličeje zpevnily, vyskočily jim vrásky někde úplně jinde. Aneb vše je třeba dělat důkladně a poctivě. Celkem má toto cvičení přes 70 různých cviků. Mimo jiné má obličejová jóga vliv i na kvalitu pleti a kupodivu také na růst vlasů. Věděli jste, že vlivem stresu se pokožka napíná a stahuje a může způsobovat vypadávání a řídnutí vlasů?

Pár minut vše změní

Stačí deset minut denně. Kde začít? Obličejová jóga, jako každá jóga, samozřejmě pracuje i s psychikou, držením páteře a celkovým naladěním mysli. Základním cvikem je tedy v sedě narovnat záda, uvolněně. Otevřete hruď světu, nehrbte se, neskrývejte se před světem. Nyní pozvedněte koutky úst a trochu do stran. Pak obličej zcela povolte a za několik vteřin opakujte znovu, celkem 4x.

Další cvik je hodně podobný tomu, co jsme dělali jako děti. Nafoukněte tváře s pevně semknutými rty, co nejvíce to jde, a pomalu přelévejte vzduch z jedné strany na druhou. Opakujte celkem 5x. Jde o uvolňující a velice osvobozující cvik, který si rychle oblíbíte a který je návykový.

Můžete vypadat trochu jako blázni. Trochu

Poněkud veselejším cvikem se může zdát trik na odstranění druhé brady. Dlaně si opřete o líce, semkněte rty a zkoušejte je co nejvíce nakrčit k nosu. Nekrčte nos, pouze rty. Udržte tuto pozici zhruba 15 vteřin a opakujte až desetkrát! Je to velice zajímavý a na první dojem snadný cvik. Zdání ovšem klame.

Protáhnutí obličejových svalů nakonec – nadechněte se nosem, zavřete oči a pevně semkněte rty. Následně vydechněte, vyplázněte jazyk a vykulte oči. U tohoto cviku si budete připadat neskutečně mladí a možná trochu blázniví. Opakujte jej třikrát, než se svaly patřičně uvolní.

Proti povislým očním víčkům je naopak účinné otevřít oči doširoka a zvednout obočí nahoru. Setrvejte v tomto „údivu“ asi deset vteřin, pak obočí povolte a opakujte celkem 5x. Tento cvik patří také mezi jedny z těch, které posilují pokožku hlavy a upevnění vlasových kořínků.

U všech cviků dýchejte zvolna, seďte rovně, uvolněte se. Jazyk si můžete opřít o horní patro. Již po několika prvních cvičeních a lekcích se budete cítit svěžeji a mladistvěji. A také si budete připadat plní energie. Okolí zaznamená první změny již během pár týdnů. Uvidíte, že se lichotky jen pohrnou.

Zbytečně se nestresujte a nenechte se ničím vyrušit. Jde o pouhých deset minut denně, které vám mohou změnit život. Ačkoliv jak je asi všem jasné, bez patřičného objasnění okolí necvičte obličejovou jógu na veřejnosti či před neznámými lidmi, abyste nenabyli rychle status blázna a psychopata. Stačí ve cvičení vytrvat a tok času na vašem obličeji začne plynout pozpátku.


“Věděli jste, že existuje obličejová jóga?”

“U všech cviků dýchejte zvolna, seďte rovně, uvolněte se”

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.