happy seeds
Search
Close this search box.

Jóga pro dav/dva

Cvičení jógy už vás nějak začíná nudit? Hledáte něco, co jste ještě neobjevili a co oživí vaši cvičební praxi? Vyzkoušejte jógu spolu se svým partnerem/partnerkou. Nebo s kamarády. Nebo i s celou firmou. Pomáhá nejen skvěle protáhnout a zapojit zcela nové svaly, ale také prohlubuje a utužuje vztahy. Na všech úrovních.


Spolu jste silnější

Partnerská jóga je sestavená důmyslně ze cviků, které byste sami nezvládli. Například z nejrůznějších protahovacích cviků na záda, je tedy ideální pro lidi, kteří celý den sedí v kanceláři. Přinášejí úlevný a příjemný pocit, jehož bez toho druhého nedosáhnete, a tak získává cvičení i jakýsi třetí rozměr – jóga, která vás naučí se partnerovi otevřít, přiblížit, pocítit vděk, sympatie, štěstí. Přináší hluboký prožitek sounáležitosti a může pomoci překonat i kdejakou partnerskou krizi. Stmeluje také kolegiální vztahy na pracovišti. Jde tu vždy o rovnocennost, rozhodně ne o žádnou dominanci. Oba účastníci cvičení jsou do provádění zapojení stejnoměrně a na svého „parťáka“ se musí bezvýhradně spolehnout a věřit mu.

Co potřebujete?

Před samotným cvičením je vždy dobré se protáhnout a udělat strečink šlach a svalů. Rozehřejte se krátkou protahovací rozcvičkou. Budete potřebovat patřičný respekt ke svému partnerovi, soustředěnost na maximum a dostatek dobré nálady. Pozitivní přístup je základ. Na škodu nebude ani příjemná, relaxační hudba. A kupodivu vám na cvičení bude stačit jen jedna podložka…

Slaďte se s partnerem

Pro začátek je dobré se na svého partnera tzv. nacítit. Párová jóga je o komunikaci beze slov, o tom být tady a teď, o relaxaci. Posaďte se zády ke svému partnerovi do zkříženého sedu. Pokud vás bolí v této pozici kolena nebo kyčle, dejte si pod zadek polštář, abyste bedra měli výše. Opřete se zády o toho druhého, dlaně si položte na kolena. Vůbec nevadí, pokud je jeden z vás vyšší a druhý sahá temenem hlavy jen po krk partnera. Opřete se zády a vnímejte, kdo se opřel a kdo drží toho druhého – často to tak funguje i v běžném životě. Nyní zavřete oči a zhluboka se nadechujte. Každý 8 dechů. Možná budete překvapeni, když zjistíte, že aniž byste se soustředili, po tomto dýchání budou vaše nádechy a výdechy zcela sladěné.

Předkloňte se k sobě

Nyní se posaďte naproti sebe, roztáhněte nohy co nejvíce tak, abyste se chodidly dotýkali s partnerem, a pomalu se s výdechem začněte předklánět hrudí dopředu. Pouze tak, abyste necítili bolest. Smyslem je v předklonu se chytit za ruce a 8x se nadechnout a vydechnout. Možná to ale bude chtít více protahování, než na sebe bez problému dosáhnete.

Společná rovnováha

Postavte se boky k sobě. Rukama na vnitřní straně se obejměte kolem beder. Vnější ruce před sebou spojte dlaněmi, vnější nohu pokrčte a chodidlo si opřete o stehno. Jde o vaši vzájemnou rovnováhu. Neměli byste ji partnerovi příliš narušit, ale můžete ho podpořit, když ji bude ztrácet on. Snažte se nespadnout a prodýchejte tento cvik celkem 4 hlubokými nádechy a výdechy. A pak si prohoďte strany. Každý má v životě naučenou rovnováhu na určitou stranu a prohozením stran alespoň zjistíte, kterou stranu potřebujete posílit.

Podpořte důvěru

Postavte se téměř snožmo zády k sobě tak, abyste se patami dotýkali. Chyťte se za zády za ruce a předklánějte se rovně jako prkno, kam až vám to délka rukou dovolí. Neprohýbejte záda. Tento cvik perfektně procvičí vaši důvěru a protáhne lopatkové svaly. Opřete se co nejvíce do předklonu. Jakmile jeden z vás povolí, spadnete přímo na nos. Ucítíte, jak se vám protahují ramena a otevírá hrudník. Dýchejte zhluboka a pomalu. A pak se zvolna narovnejte zpět do původní pozice.

Rovnováha na vlnách 

Vraťte se zpět na podložku do sedu naproti sobě. Zvedněte nohy, pokrčte je v kolenou a dotkněte se s pokrčenými koleny vzájemně plosek chodidel. Pro lepší rovnováhu se můžete chytit za ruce. Nyní zvedněte oba pravou nohu vzhůru k nebi a udržujte rovnováhu na jeden nádech a výdech. Pak vraťte nohy do vzájemného kontaktu a zvedněte pro změnu levou nohu. Opět prodýchejte na jeden nádech a výdech. Můžete prostřídat ještě 7x.

Hvězda pro hvězdy

Náročnějším cvikem je hvězda. Možná budete muset zpočátku jít na tento cvik zvolna a pomalu, nikam nespěchejte. Stoupněte si zády k sobě a jeden z vás trochu rozkročí nohy. Teď se navzájem zahákněte lokty a ten z vás, kdo rozkročil nohy, se začne pomalu předklánět. Pohyb vychází z kyčlí. Postupujte pomalu, zvolna dýchejte. Až na vás partner bude v podstatě ležet, zvedne nohy do vzduchu, tím se těžiště posune silně dopředu, dejte pozor, abyste nepřepadli! Když máte rovnováhu podchycenou a cítíte se jistě, ten nahoře roznoží a vytvoříte tak hvězdu. Zpět do stoje se vracejte opatrně, postupně a zhluboka dýchejte. 

Od jógy k akrobacii

Párová jóga má mnoho až téměř akrobatických a poměrně složitých prvků a cviků, ale k nim je dobré postupně se propracovat, aby nedošlo k úrazu. V některých městech můžete i docházet na lekce párové jógy pod vedením zkušených odborníků. Nemusíte vždy dorazit s partnerem, pokud zrovna žádného nemáte, můžete se na těchto lekcích také docela dobře seznámit. Anebo vezměte kamarádku nebo kamaráda. Při tomto cvičení panuje vždy uvolněná a zábavná atmosféra, některé organizace pořádají párové cvičení i pro firmy, čímž se posilují a utužují vztahy na pracovišti. Pokud jste někdy uvažovali o párové terapii či psychoterapii, vyzkoušejte nejprve párovou jógu. Dokáže často více než leckterý terapeut.


“Před samotným cvičením je vždy dobré se protáhnout a udělat strečink šlach a svalů”

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.