happy seeds
Search
Close this search box.

Jóga nejen pro silné muže

Muži v legínách vypadají tak nějak… divně. Rozhodně nepatřičně. I přesto, že původem jóga vznikla v Indii, kde ji směli cvičit pouze muži a ženám byla nepřípustná. A přeci, u nás v Česku tvoří muži 15 % populace, která aktivně a pravidelně dochází na lekce jógy. A jejich počty se postupně rok od roku zvyšují. Jak je to možné? No – možná cvičí v kraťasech.

Zaoceánská inspirace

Opět je to Amerika, která inovativně rozšiřuje do světa nové trendy. Na americkém kontinentu můžete v sále, kde cvičitelka předcvičuje jógu, vidět až polovinu účastníků mužského pohlaví. Tam typicky české předsudky (jako že chlap by měl vynikat hlavně spíše silou a svaly než protahováním těla a zvyšováním ohebnosti) naštěstí neplatí. I tamní muži již pochopili, že pravidelná jóga přináší nejen pohodu těla, ale také nárůst svalové hmoty a povzbuzení libida.

Také v Česku se zvolna rozšiřují lekce jógy specializované přímo na muže. Snaží se více zaměřovat na silovou stránku a procvičovat ohebnost. To vůbec nevadí, že se nedotknete palců u nohou. Jóga vás to naučí. 

Ideální pro alfasamce

Přestože jógu vnímají dnes mnozí jako zženštilou, rozhodně nejde jen o válení se na zemi. Mimo jiné jde o perfektní způsob rehabilitace po sportovních či jiných úrazech, operacích a bolestech zad způsobených například sedavým zaměstnáním. Jóga je také dokonalým prostředkem, jak zlepšit svůj sexuální život. Mnohé možná nepřekvapí, že i pro muže byla vytvořena speciální sestava hormonální jógy, která má za cíl zharmonizovat muže, co mají problém. Ať již v oblasti plodnosti, nebo také v případě vypadávání vlasů, nespavosti a jako prevence při problémech s prostatou.

Proč by muži měli chodit na jógu?

Bezesporu je mnoho důvodů, proč je jóga vhodná také pro muže. Podle posledních průzkumů ztrácí muži pružnost s příchodem puberty, kdy se zaměřují především na ramena a hruď. Díky józe mohou svou ztracenou pružnost znovunabýt. Jedním z doporučení zkušených absolventů je také skutečnost, že jógu dosud stále navštěvuje většina žen, a tak se tam muži cítí zkrátka dobře. Jak sami praví, mají dobrý výhled. A pokud jste právě single, je kurz jógy naprosto dokonalým způsobem, jak se uvolnit a seznámit.

Silácká záležitost

Samozřejmě mužům úplně pozice psa nedělá dobře na jejich ego, a tak si hledají vlastní způsoby, kterými by ve cvičení jógy vynikli. Skvěle najdou většinou svůj harmonický střed při powerjóze, což je styl, který pomalými pohyby soustředěných pozic extrémně posiluje a trénuje svalstvo těla. Jde o typ jógy, která je skutečně fyzicky namáhavá. Pokud ale hledáte správný chlapácký extrém, vyzkoušejte novinku v oblasti cvičení – COLD jógu. 

Dejte jógu k ledu

Je opravdu studená a oblíbí si ji všichni, kterým už se z letních tropů dělá mdlo. Cvičí se totiž v zimě. Zrodila se v New Yorku, ale poslední dobou se šíří i na evropském kontinentu, zejména v britských zimních letoviscích. Vyniká nízkými teplotami pohybujícími se těsně pod nulou, při kterých se musíte extrémně soustředit na tep a dech a stabilitu těla. Doslova lahůdka pro tvrdé a otužilé muže. Zvýšený průtok krve v chladem zúžených tepnách údajně pomáhá dvakrát účinněji odstraňovat záněty a toxiny z těla.

Na co si dát pozor?

Rozhodně by ani muži neměli, stejně jako ženy, při cvičení jógy jít přes bolest a tlačit cviky na sílu. Pokud vám není dobře nebo vás něco bolí, například staré zranění nebo zkrácené šlachy, netlačte na pilu, i když jste jinak muž plný síly. Aktivní powerjóga není vhodná pro muže s vysokým tlakem, břišní kýlou nebo po operaci kolene. Naslouchejte svému tělu. Není třeba si něco dokazovat. Jóga musí být příjemná a nenásilná v každé situaci.

S čím vším vám jóga pomůže?

Stejně jako u žen, i u mužů jóga prospívá mnoha blahodárnými vlivy. Snižuje napětí ve svalech, zlepšuje koordinaci, soustředění, sebeovládání. Podporuje přirozený metabolismus, koncentraci. Pomáhá odplavovat toxiny z těla, snižuje hladinu tuku i cholesterolu.

I celebrity již pochopily, jak toto cvičení neobyčejně prospívá. Józe propadli i mužný Jude Law, Matthew McCounaghey, nebo dokonce i Sting. U nich rozhodně nouze o testosteron není. A sami tvrdí, že józe propadli vlastně proto, že nesnášejí jakékoliv cvičení, ale jóga poskytuje kromě pevnějšího těla i meditaci jako bonus navíc.

V Austrálii dokonce zavedli kurzy jógy zkušebně i mezi trestance ve vězení. Osmitýdenní kurz dokončilo devět z deseti vězňů a všichni shodně potvrdili, že se cítí psychicky lépe.

Když vám zkrátka jóga vstoupí do života, už neodejde.

Při józe rozhodně nejde jen o válení se na zemi

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
Cali trip za Growshop.cz 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.