seedbank -50%
Search
Close this search box.

Jedeme outdoor NAPLNO!

Pokud jste přetrpěli nepředvídatelné počasí posledních dní, nejspíše se blížíte do finále a čeká vás sklizeň vašich úžasných rostlin. Jestli se řadíte mezi ty, kteří se buďto porvali s plísní a vyhráli, nebo se k vám ani nedostala díky podmínkám a prevenci, gratuluji!

Pokud se sklizeň teprve blíží a rostliny stále nejsou plně dozrálé, a vy chcete počkat, jak nejdéle to půjde, mám pro vás opět několik rad jak se chránit před plísní, jak rostliny napadené plísní ošetřit a jak pomoci rostlinám v jejich dozrávání a čištění.

Nejdříve ale k problému číslo jedna, což je plíseň.

Plíseň je houba, která se šíří z rostliny na rostlinu díky sporům, které zajišťují její rozmnožování. Existují plísně prospěšné (trichoderma harzianum) a plísně, které byste raději neviděli (plíseň šedá, padlí). Ty první z těchto dvou jsme probrali na začátcích tohoto seriálu. Padlí bylo spíše otázkou léta, protože na podzim se setkáváme s největším nepřítelem všech pěstitelů, kteří o své rostliny pečovali celý rok – a to s plísní šedou.

Největší nebezpečí této plísně tkví v jejím rychlém šíření. Během pár dní dokáže zničit takřka celou rostlinu a neustále se přenášet i na rostliny v okolí.

Preventivní ochrana rostlin před plísní je možná, pouze pokud se provádí pravidelně. Může to být buď použitím postřiků už v počátcích růstu rostliny až do střední fáze květenství – například trichodermou, bacilus subtilis, Polyversum a dalšími organickými prostředky.

Případně můžete vyzkoušet novinku grow světa a to směsi prospěšných bakterií, které přivedla světu firma Agrobacterias. V malých dózičkách můžete nalézt nejrůznější směsi bakterií, které se rozmnožují a přirozeně chrání rostlinu. Stejně jako je tomu u trichodermy, jejich aktivace začíná při prvním styku s vodou.

Samozřejmostí je dobré provzdušnění rostliny (například cirkulačním ventilátorem, otrháním velkých listů před koncem), zamezení přílišné vlhkosti (což v otevřeném outdoor prostředí není moc možné, ale přesto řešitelné, například průhlednou stříškou nad rostlinami) a nepřeléváním rostlin. Stejně důležitý je také výběr druhu rostliny – vybírejte vždy ty, které jsou odolné vůči plísním. Dobře si také promyslete, zda je druh, který jste si vybrali, vhodný pro naši zeměpisnou šířku.

Ve chvíli, kdy už jsou vaše rostliny plísní napadeny, první ochranou před šířením je napadená místa a místa okolo otrhat a zlikvidovat. Následně stonky rostlin, kde byla rostlina plísní napadena, potřít buď vysokoprocentním lihem nebo peroxidem vodíku (OxyPlus). To by mělo šíření v napadených oblastech zastavit.

Existuje velká řada různých postřiků, ale jejich účinek záleží na mnoha faktorech, jako je genetická propozice rostliny k plísni, okolní počasí apod. Nedá se s určitostí říci, že by nějaký prostředek zabíral 100% – tedy já se s ním zatím nesetkal. Velice nápomocný je přípravek Previcur Energy – ten už je odzkoušený mnoho let a mám spoustu informací od lidí, kterým plíseň zastavil. Samozřejmě to neplatí pro všechny, jak už bylo řečeno výše.

Nejdůležitějším aspektem proti šíření plísně je tedy doufat v dobré počasí, suchý a teplý podzim.

Pokud vás netrápí plíseň jako spíše to, co udělat pro rostliny v jejich závěrečné fázi kvetení, budou pro vás určitě příhodné následující informace.

Pokud chcete urychlit dokvétání rostliny a připravit ji na brzké ukončení jejího života, existují prostředky, které vám ve vašem snažení mohou pomoci.

Prvním z nich je velice oblíbený Ripen společnosti General Hydroponics. Tento produkt, jak už jeho samotný název (RIPen – Rest In Peace) napovídá, urychluje zrání rostlin. Používá se cca 14 dní před sklizní, kdy se aplikuje nejlépe každý den v menších dávkách vody a to zálivkou. Tento produkt má viditelné účinky – barva listu při jeho aplikaci zežloutne a většina listů rovnou opadá. Je tomu tak proto, že rostlina využívá zbytků živin, které si po celý pěstební cyklus uchovávala v listech a přenáší je do květů. To má za následek urychlení zrání. Tento přípravek není na bázi NPK, nebo jej obsahuje jen stopové množství, proto se nemusíte obávat špatné chuti po sklizni plodů. Před koncem je však dobré rostliny ještě párkrát čistou vodou zalít.

Další prostředky, které lze v konečné fázi kvetení použít, se nazývají FLUSH.

Flushing, což v překladů znamená něco jako proplach-čištění je proces, kterým se snažíme z půdy a i samotné rostliny vyplavit přebytečné soli, které se tam nahromadili v průběhu hnojení. Pokud jste pro pěstování používali minerální hnojiva, je proces flushingu ještě důležitější. Hnojiva, jako všem dobře známý Kristalon, který se dá zakoupit i v tom nejzapadlejším zahradnictví, obsahují prvky NPK ve formě, kterou rostliny nedokáží upotřebit kompletně. Proto se v půdě začnou ukládat a díky jejich pomalému rozpouštění mohou ovlivnit chuť výsledného produktu i v případě, že už například nehnojíte 3 týdny. Pokud tedy chcete používat kvalitní minerální hnojiva, vybírejte vždy ta, která mají minerální prvky vázány v chelátu. Ten totiž dovede přivést prvek k rostlině a to vždy s minimálními zbytky, které by mohly zůstat v půdě.

Co se týče doporučení na čistý flushing bych mohl doporučit například produkt Flush značky CANNA, případně Flora Kleen od General Hydroponics, který lze kombinovat i s Ripenem.

A proč, že čistý flushing? Protože vynalézavost výrobců hnojiv a grow komunity celkově nezná mezí! Existují také ochucené flushe, které produktu, který nemá valnou chuť už při prvním testování, dokáže chuť „přidat“. Jedná se o produkty značky Grotek a jejich označení je Final Flush. Tato „dochucovadla“ se prodávají v nejrůznějších příchutích jako: ananas, jablko, borůvka, jahoda a další. Takže i v případě, že vaše rozhodnutí při výběru druhu nebo odrůdy nebylo moc dobré, smutnit rozhodně nemusíte.

Tímto bych rád ukončil tento outdoorový seriál a tak v příštích článcích můžete zase očekávat něco více o indoor pěstování, různých vychytávkách, hardwarových novinkách a dalších super záležitostech pro ty, kteří mají rostliny raději pod kontrolou ve svém pokojíčku :-).

Na závěr bych vám rád popřál úspěšnou sklizeň bez jakéhokoliv náznaku plísně a jen spoustu radosti z plodů vaší celoroční práce.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
Cali trip – sleduj naši cestu 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

V minulém díle jsme si pověděli něco o užitečných tvorů žijících na vašich zahrádkách, kteří redukují nechtěné škůdce. Dnešní díl bude o soudruhové metodě..