Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Jak poznat inteligentní lidi – patříte mezi ně?

Denně míjíte na ulici a cestou do práce nebo do obchodu desítky lidí. Je prokázáno, že každému kolemjdoucímu člověk věnuje v průměru dvouvteřinový pohled, při kterém zhodnotí, zda je pro něj dotyčný hrozbou, nebo snad nějakou známou tváří. Co vše z toho pohledu dokážete vyčíst a dáte na první dojem? Vědci zjistili, jak se na první pohled pozná inteligence u lidí. Patříte mezi „obdařené“?


IQ 20. století

Inteligence je souhrnné označení pro schopnost přemýšlet, řešit rozumově a logicky nové situace či schopnost umět se přizpůsobit. Měří se standardními testy, které vznikly v soudobé komplexní formě teprve nedávno. Nepleťte si však IQ s EQ neboli emočním kvocientem, který je prý často výraznějším ukazatelem chytrosti než samotné IQ.

Na velikosti záleží

Některé charakterové rysy se nám zkrátka doslova vepisují do tváře. Proto se vědci rozhodli vyzkoumat, které rysy tváře jsou společné lidem s vysokým IQ. A potvrdili teorii „oko – do duše okno“. Přišli na to, že nejvyšší IQ se objevuje u modrookých lidí s výraznými lícními kostmi. Společným znakem je také vysoká postava. Zdá se, že výška člověka by mohla souviset s rozkvětem jeho inteligence. Příkladem je třeba Steve Jobs se svými 189 cm.

Inteligentní nejsou moc vidět

Na druhou stranu ty vysoce inteligentní lidi na ulici právě moc často neuvidíte. Jejich společným znakem je poměrně přeplněný diář. Mají hodně zájmů a koníčků a neustále něco dělají. A zároveň dávají přednost samotě než hlučné společnosti mnoha lidí. Studie prokázaly, že samotářští introverti mají vždy v průměru vyšší IQ než extroverti. S vysokým IQ také stoupá citlivost na hluk – čím vyšší inteligenční kvocient, tím je jedinec podrážděnější při hlasité hudbě, vrzání podlah nebo hlasitém chroupání. Lidé, kteří dokážou vymyslet chytrá, nekonvenční řešení, mají zhoršenou schopnost ignorovat okolní zvuk.

Ukazováček nebo prsteníček

Norští vědci dokonce zkoumali, že úspěšnější a inteligentnější lidé mají výrazně delší prsteníček než ukazováček. Možná vám to připadá přirozené, ale zkuste poměřit svůj prsteníček a ukazováček a tyto dva prsty u někoho jiného. A zaměřte se na lidi, u nichž je rozdíl délek skutečně viditelný. U těch, kteří mají prsteníček podstatně delší, se prokázaly úspěchy ve finanční sféře a mají v dospělosti vyšší příjmy.

Povaha trochu podivná

Ti chytřejší lidé častěji přemýšlejí nad nepříjemnými situacemi a možnými dopady a důsledky činů. Dokážou se poučit z negativních zkušeností a více se do budoucna vyhýbat podobným špatným situacím. Z tohoto důvodu mohou působit poměrně pesimisticky a někteří o těchto lidech říkají, že jsou to podivíni. Trpí také díky starostem více na úzkosti a deprese.

Vypadají na první pohled zdravě

I když výjimky potvrzují pravidlo, inteligentní lidé ve většině případů vypadají opravdu dobře a zdravě. Protože vědí, jak se o sebe starat, přemýšlejí o tom, co jedí, a mají vnitřní zábrany devastovat své tělo například litry alkoholu. Konkrétně alkohol ale není jednoznačným ukazatelem inteligentních lidí, někteří chytří jedinci jsou totiž natolik ponoření do svého intelektuálního světa, starostí a úzkostí, že alkoholem naopak nešetří a volí jej jako únik z obtížné, přechytřelé reality.

Nenávidí seriály

Co však vědci vyzkoumali u všech lidí, kterým bylo naměřeno vyšší než průměrné IQ: tito jedinci v zásadě nesledují televizní show a seriály. Nepřináší jim to nic nového, a pokud se na ně nedívají čistě z akademické zvědavosti, co na tom společnost vidí, nenacházejí nic, co by je bavilo po více než pět dílů. Inteligentním lidem je těžké najít seriál na míru.

Tak co, poznali jste se v popisu obdařených? Nebo znáte někoho takového kolem sebe? Možná se teď na lidi na ulici budete dívat o trochu déle než dvě vteřiny a hledat u nich známky inteligence.


“Některé charakterové rysy se nám zkrátka doslova vepisují do tváře”

Foto: shutterstock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.