Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Jak pomůže příroda při bolestech zad?

Bolesti zad a kloubů patří mezi jedny z nejčastějších zdravotních potíží sužujících obyvatele naší republiky. Každý z obou zmíněných typů zdravotních problémů má jiné příčiny, stejně tak i léčbu a druhy přírodních přípravků, které lze doporučit jako doplněk celkové léčby.

Bolesti zad mohou mít samozřejmě více příčin, ale ty nejčastější se dají rozdělit do tří skupin:

V prvním případě jsou zdrojem problémů svaly obklopující páteř. Zde obvykle zasahují rehabilitační pracovníci.

Druhá skupina jsou bolesti zad, které mají příčinu v poruše meziobratlových plotének – z těchto poruch je nejznámější lumbago, česky ústřel, lidově pojmenované jako „houser“. Vyhřeznutí ploténky může způsobit uskřinutí nervu probíhajícího v její blízkosti. Zde již pacienta léčí neurologové.

Třetí skupinu představují případy, kdy příčina bolestí sídlí v samotné páteři. Porušena může být samotná struktura obratle, nebo klouby mezi jednotlivými obratli. Může to být způsobeno úrazem (zlomenina obratle, posunutí obratlů) nebo postupným degenerativním procesem.

Samotné bolesti zad lze také rozdělit do několika skupin:

bolesti zad v klidu a v noci

bolesti zad spojené s poruchami hybnosti a citlivosti končetin

bolesti spojené s poruchou vyprazdňování

bolesti spojené s bolestmi břicha

bolesti zad spojené s vysokou teplotou

Lékaři nasazují léčbu dle závažnosti onemocnění – od pouhého klidu na lůžku, přes podávání léků, aplikaci suchého tepla, rehabilitaci až po operaci či neurologické vyšetření. Z alternativních metod jsou oblíbené akupunktura nebo akupresura.

A jaká může být prevence?

Přiměřený a rozumný sportovní režim. Nedostatek pohybu škodí zádům stejně, jako nadměrné namáhání při intenzivním sportu. Důležitá je i správná volba pracovní židle či stolu, aby nedocházelo k nevhodné poloze zad při práci.

Zde mohou pomoci i přípravky z oblasti přírodní lékárny.

Nejlepší je jejich aplikace u mírnějších forem bolestí zad. Většinou se jedná o hřejivé masti, gely, krémy či náplasti. Ty jsou řazeny do skupiny tzv. derivancií. Jedná se o látky s tzv. derivačním působením (derivancia) vyvolající překrvení, mírné podráždění a pocit tepla v oblasti aplikace, které přináší úlevu u zánětlivých onemocnění kloubů a měkkých tkání akutního nebo chronického charakteru. Pálení kůže je provázeno dočasným místním zarudnutím a zduřením, tkáň se značně prokrví a případné usazeniny a zánětlivé látky, které vyvolávaly problémy, jsou zevnitř odstraněny.

Do této skupiny patří například přípravky obsahující kafr nebo mentol, dále hadí jed nebo extrakt z kostivalu lékařského (Symphytum officinale). Extrakt z nati nebo kořene kostivalu obsahuje komplex látek (především alantoin a kyselinu rozmarýnovou) s protizánětlivým účinkem.

Mezi derivancia patří i jiné rostlinné extrakty, které se vyrábějí z dalších rostlinných drog s protizánětlivým a derivačním účinkem (např. z arniky, vrbové kůry, kopřivové nati, květů levandule, heřmánku apod.). Taktéž se používá protizánětlivě a protiedémově působící směs látek izolovaných ze semen jírovce maďalu (Hippocastani semen) obsahující escin.

V přípravcích na prohřátí a uvolnění svalstva je také často obsažena pálivá látka z chilli papriček – kapsaicin. Zevně působí také jako derivans, díky čemuž se využívá i ve známých kapsaicinových náplastech, které se vyrábějí již dlouhou dobu. Kapsaicin má zde hřejivý efekt a díky tomu dochází k uvolnění zatuhlého svalstva. Kapsaicin je obsažen jak v hřejivých náplastech, tak i v krémech či mastech.

Nejlepší je ale vyhnout se problémům se zády zdravým životním stylem. Nejde to sice vždy, ale většině případů lze předejít pravidelným pohybem. Takže s chutí do toho!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.