Cali trip za Growshop.cz 800x100
Search
Close this search box.

Jak funguje konopí: endokanabinoidní systém podrobně

Co se vlastně stane, když užijete konopí? Mnoho uživatelů ví o jeho hlubokých účincích na lidské tělo, ale jen málokdo rozumí tomu, jak k nim dochází. Chemické sloučeniny v konopí ovlivňují endokanabinoidní (EK) systém, centrální součást zdraví a schopnosti léčit se u každého člověka a téměř každého zvířete.

Vědci odhadují, že EK systém se vyvinul u primitivních zvířat před více než 600 miliony lety. Endokanabinoidy a jejich receptory se nacházejí v mozku, orgánech, pojivové tkáni, žlázách a imunitních buňkách v celém těle. Systém je zodpovědný za řízení široké škály fyziologických procesů, včetně nálady, paměti, pocitu bolesti, chuti k jídlu a regulace psychoaktivních účinků konopí.

Nejdřív trochu biologie v pozadí. Receptory EK systému byly původně objeveny jako receptory citlivé na THC. Výzkumníci identifikovali dva kanabinoidní receptory, které jsou součástí EK systému: CB1 a CB2. Receptory CB1 se primárně nacházejí v nervovém systému, pojivových tkáních, pohlavních a dalších žlázách a orgánech, zatímco receptory CB2 se primárně nacházejí v imunitním systému a dalších periferních strukturách. Uvědomte si, že některé tkáně mohou obsahovat oba receptory, z nichž každý je zodpovědný za jinou činnost. Vědci se domnívají, že existuje ještě další receptor, který teprve bude objeven.

Vaše tělo pro stimulaci těchto receptorů endokanabinoidy přirozeně vytváří. Tělo přirozeně produkuje šest známých endokanabinoidů. Váš EK systém však může být stimulován také fytokanabinoidy (rostlinnými kanabinoidy) produkovanými rostlinou konopí. Vypadají jako endogenní protějšky na molekulární úrovni, a proto dokonale zapadají do receptorů vašich těl. Analogická endogenní sloučenina THC je neurotransmiter zvaný anandamid, známý také jako „hormon blaženosti“. Anandamid byl objeven během výzkumu CB1 a CB2, což bylo nevyhnutelné, protože bylo jasné, že naše těla produkují vnitřně chemikálii ovlivňující EK receptory.

Vědci objevili více než 85 různých fytokanabinoidů, o nichž se typicky mluví jen jako o kanabinoidech, které se nacházejí v trichomech konopí. Některé jsou psychoaktivní, zatímco jiné jsou nepsychoaktivní. Kanabinoidy v konopí lze v podstatě považovat za doplněk přírody pro stimulaci EK systému. Dalším dobrým příkladem endogenního / exogenního páru sloučenin je morfin a enkefalin.

Než si zakouříte, anandamid a dopamin řídí vaše jemné motorické dovednosti, chuť k jídlu, náladu a kognitivní schopnosti v mozku. Jakmile si potáhnete, různé fytokanabinoidy zapadnou do vašich receptorů CB1 a CB2 jako klíče do zámků. Další věc, o které víte, je to, že anandamid se již na tato místa nemůže vázat (protože jsou obsazeny THC a jinými kanabinoidy) a začnete cítit euforii, jste uvolnění a dali byste si něco k snědku. I když se jedná o notoricky známé účinky THC, určité detaily se budou od strainu ke strainu lišit, a to na základě jeho kanabinoidní kompozice.

konopiBez ohledu na váš postoj k rostlině existuje jedna jednoduchá pravda: funkční EK systém je nezbytný pro zdraví. Znamená to, že musíte konzumovat konopí, abyste byli zdraví? Ne, vaše tělo endokanabinoidy produkuje samo. Pro udržení zdraví však musíte mít řádně fungující EK systém, který mnoho lidí doplňuje konopím. Výzkum ukázal, že malé dávky kanabinoidů získaných z konopí mohou tělu dodávat signál ke zvýšení produkce endokanabinoidů a vybudování dalších kanabinoidních receptorů. To může vysvětlovat, proč se někteří uživatelé, kteří konopí užijí poprvé, nedočkají zkouřenosti, ale druhý nebo třetí pokus jsou mnohem účinnější. Každá část EK systému provádí mírně odlišný úkol, cílem je však vždy totéž – homeostáza. Homeostáza je samočinné udržování relativně stabilního vnitřního prostředí navzdory variacím v prostředí vnějším. EK systém je v podstatě fyziologický systém, který se podílí na vytváření a udržování lidského zdraví.

Zatímco myšlenka na kouření léku může být pro moderní lékaře nepřijatelná, vědecký výzkum a svědectví pacientů ukazují, že primární kanabinoidy obsažené v konopí skutečně fungují synergicky a přinášejí vynikající léčebné účinky s menšími vedlejšími dopady, než je tomu u izolovaných syntetických kanabinoidů. Kromě toho existuje celá řada dalších způsobů, jak se léčit s využitím konopí, které nezpůsobují podráždění dýchacích cest.

Endokanabinoidní systém je fyziologický systém nezbytný při vytváření a udržování lidského zdraví.

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.