Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Hygge jako zrcadlo jógy – jste ve své práci šťastní?

Přemýšleli jste někdy, proč se řadí Dánové mezi nejšťastnější národ na světě? Čím je způsobena jejich maximální pohoda a neutuchající optimismus? A dovedete si představit, že chodíte do práce s nadšením? To asi těžko, že… Nicméně. Pohoda není jen půl zdraví, ale naprosto celé zdraví. Pokud se naučíte najít svůj harmonický duševní středobod a udržet si vždy pohodový nadhled, prakticky i fakticky se vám vyhnou veškeré nemoci. Skutečně. Říká se tomu hygge.

Na severu jsou lidé šťastní

Ne nadarmo sídlí institut výzkumu štěstí v Kodani. Dánové skutečně byli vyhodnoceni jako nejšťastnější národ na světě, Norové jsou jim hned v závěsu. Kde jsme skončili my Češi, se z opatrnosti neuvádí, asi aby nepřišla i ta hrstka optimistů z našich luk a hájů o svůj optimismus a nadhled. Čím to tedy je? Jednak je nutno si přiznat, že severské země skutečně nemají tolik potřebu tlačit na pilu a spěchat. Když vědci přišli s myšlenkou, že nejvýkonněji pracuje člověk první 4 hodiny a pak jeho výkon klesá a stává se zbytečnou pracovní silou, neváhali Norové a zavedli na mnoha místech 4hodinovou pracovní dobu. Tam na severu si s tím zkrátka hlavu nedělají a jsou hygge.

Hygge přináší mír a klid

Děsivý a nepřirozeně znějící výraz „hygge“ naštěstí nemá nic společného s hygienou ani žádnou nechutnou činností. Hygge je pojem, kdy cesta je cílem. Je to onen křehký pocit štěstí, pohody, bezpečí. Například když s hrnkem kakaa v ruce sledujete snášející se sněhové vločky. Nebo koukáte pod peřinou na oblíbený film a cítíte se prostě fajn. Nemáte žádné kontrolky v hlavě „co je ještě třeba stihnout“ a „co jsem nestihl/a“ a „za hodinu už musím být někde tam a onde“. Je to okamžik, který nabíjí vaše baterky, pomáhá vám najít mír a klid v sobě samém a nezbláznit se z pracovního tempa dnešního konzumního světa. Jako když si při jízdě v autě všimnete nádherné duhy na obzoru a na chvíli se na ni spokojeně zadíváte. Hygge je to, pro co jsme se tady zrodili.

 

Životní směr i pro úspěchy v práci

Toto označení životního vyznání se dá překvapivě napasovat i na pracovní prostředí. Je důležité zachovat si pohodu i na pracovišti. Jedním z mála zvláštních pravidel je rozmisťovat věci v místnosti po dvojicích. Máte květinu na stole? Kupte jí parťáka, další květinu. Nemusíte se nutně ale obklopit zbytečnostmi, jen abyste měli vše ve dvojicích. Měli byste být obklopeni pouze věcmi, které pro vás mnohé znamenají. Možná si vzpomenete, jak jste jako malé děti měli skříňku, krabičku nebo kufřík, kam jste ukládali poklady a nejhodnotnější upomínky na důležité vzpomínky. Občas jste si krabičku otevřeli a hrabali se známkami minulosti – první zub, dáreček od maminky, který vás nejvíce potěšil, mince, kterou jste našli na zemi, nožík po dědečkovi, který byl dozajista kouzelný… Koukali jste na ty předměty a zažívali hygge. A něčeho podobného byste měli chtít docílit i na pracovišti. 

Antimultitasking – jóga

Smyslem směru a pojmu hygge je zklidnit mysl. Naučit se zcela věnovat pouze jedné činnosti, kterou je právě potřeba dokončit. Nenechat se rozptýlit. Tomuto vás skvěle může naučit i jóga. Jóga je také ideálním nástrojem odpočinku po práci, pokud hygge v životě ještě nenacházíte a vracíte se domů unavení a vyčerpaní. Někteří zaměstnavatelé i u nás jsou již natolik pokrokoví, že nabízejí svým zaměstnancům jako benefit nejrůznější kurzy a aktivity, mimo jiné i jógu. A vědí proč. Zkuste se zastavit. Nadechnout. Usadit se do pohodlné pozice, propojit svou mysl s tělem a vnímat každé nervové zakončení. Uvědomte si, že máte v těle miliardy nervových buněk, kterým na vás doopravdy záleží! Věděli jste také, že v klidovém stavu neleží jazyk volně v ústech, ale opírá se o horní patro? Jsou jemné nuance, které jste během života třeba ani nepostřehli. Je čas začít žít naplno. A ubrat plyn. 

Jak vmáčknout jógu do přeplněného programu?

Není to vůbec složité, stačí se jen odhodlat. Ideální je, když máte vedle sebe partnera nebo kamaráda, který do toho půjde s vámi. Vsaďte se třeba s přáteli, že začnete dvakrát týdně chodit na jógu. Dejte si to jako předsevzetí – najít svůj středobod duše. Pořiďte si do práce předměty, které ve vás vzbuzují příjemné vzpomínky. Máte-li možnost, pořiďte si tam květinu a těšte se každý den na to, jak ji zalijete nebo že rozkvete. Kde je vůle, je vždy prostor i pro posun. Hygge je jakýmsi definovatelným odrazem toho, co jóga přináší mezi nás již tisíce let. Zklidnění, nalezení a pochopení sebe sama. Když se začnete soustředit na své nitro, odpovědi na vaše otázky přijdou samy.

Smyslem směru a pojmu hygge je zklidnit mysl

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

seedbank -30%
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.