happy seeds

,

Hloh

Něžná krása jednoduchých kvítků připomíná šatečky víl, které kolem hlohových keřů tančí. Za magických nocí, jako je Beltain, je možné vstoupit společně s nimi do magické říše kouzelných tvorů. 

Podle archeologických vykopávek byl hlohový keř uctíván dávno v minulosti ve všemožných kulturách. Býval součástí posvátných hájů. Naši pohanští předci věřili v jeho ochrannou sílu, v moc ozdravit srdce a posílit plodnost.

V předvečer prvního květnového dne slavili svátek plodnosti, lásky a krásy – Beltain, byl vedle dalších bylin nerozlučně spjatý s hlohem.
Hloh nám do života vnáší schopnost přijmout to, co se děje právě teď. Rozhodnutí, činnosti, vše ovlivňuje náš budoucí život, i když si to třeba nechceme připustit. V magických rituálech byl hloh využíván pro propojení žen s Bohyní, aby dokázaly pochopit a vnímat svoje tělo, sexualitu, a to samé umožňoval i mužům, kteří se chtěli více přiblížit své partnerce.

Energie hlohu přináší také schopnost se zklidnit, ponořit se do sebe a schopnost vcítit se do druhých. To vše je v souladu s jeho ženským principem.

Hloh se vplétal do svatebních kytic jako symbol štěstí, větvička hlohu zavěšená nad dětskou kolébkou odháněla zlé duchy. Zasazený u stavení chránil domy před nezvanými hosty. Pokácet hloh znamenalo přivolat na sebe neštěstí, v některých kulturách se tento čin trestal smrtí.

Hlohové keře potkáte na toulkách v mírném pásmu severní polokoule. U nás jsou nejvíce rozšířené dva druhy, hloh obecný a hloh jednosemenný. Bujně rostoucí keře se z volné přírody dostaly díky vzhledu i snadnému tvarování na zahrádky i do parků. Jsou hojně využívány jako součást živých plotů, ale jejich krása vynikne i v případě, že jsou vysazené jako solitér. Trnité větvičky poskytnou ochranu hnízdícím ptákům a velkému množství hmyzu v keři žijícímu a na podzim hložinky poslouží jako zásobárna.

Zbudou-li nějaké plody na nás, je možné z nich vyrábět marmelády nebo sirupy. Stejně jako listy a květy mají léčivé účinky. Nejvíc účinných látek je ale v květech. Můžete si je nasušit – kvetou od května do června – a popíjet je jako čaj, účinnější je však hloh ve formě tinktury.
Znalosti našich předků o pozitivních účincích hlohu na srdce a nervovou soustavu využíváme dodnes. Trvá to sice delší dobu, ale účinky jsou zaručené a trvalé. Posílí srdeční sval, zklidní arytmii, pročistí cévy – zkrátka malý zázrak. Sáhnout by po něm měli také lidé, kteří chtějí přírodní cestou vyřešit nespavost, lehké deprese, nervozitu.

Dřevo hlohu je tvrdé a houževnaté, snadno se soustruží, vyráběly se z něj násady pro nářadí, topůrka k sekyrám. 

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Česká vláda otevírá dveře legálnímu konopí, tedy jeho pěstování. Její legalizace by mohla přinést státu až dvě miliardy korun.
Capsicum Frutescens, které jsem letos rozhodl pěstovat, je odrůda Birds Eye Demon, neboli „Piri Piri“. Jedná se o jeden z nejvíce pěstovaných druhů...