Growshop – půjčovna 800x100
Search
Close this search box.

,

Hloh

Něžná krása jednoduchých kvítků připomíná šatečky víl, které kolem hlohových keřů tančí. Za magických nocí, jako je Beltain, je možné vstoupit společně s nimi do magické říše kouzelných tvorů. 

Podle archeologických vykopávek byl hlohový keř uctíván dávno v minulosti ve všemožných kulturách. Býval součástí posvátných hájů. Naši pohanští předci věřili v jeho ochrannou sílu, v moc ozdravit srdce a posílit plodnost.

V předvečer prvního květnového dne slavili svátek plodnosti, lásky a krásy – Beltain, byl vedle dalších bylin nerozlučně spjatý s hlohem.
Hloh nám do života vnáší schopnost přijmout to, co se děje právě teď. Rozhodnutí, činnosti, vše ovlivňuje náš budoucí život, i když si to třeba nechceme připustit. V magických rituálech byl hloh využíván pro propojení žen s Bohyní, aby dokázaly pochopit a vnímat svoje tělo, sexualitu, a to samé umožňoval i mužům, kteří se chtěli více přiblížit své partnerce.

Energie hlohu přináší také schopnost se zklidnit, ponořit se do sebe a schopnost vcítit se do druhých. To vše je v souladu s jeho ženským principem.

Hloh se vplétal do svatebních kytic jako symbol štěstí, větvička hlohu zavěšená nad dětskou kolébkou odháněla zlé duchy. Zasazený u stavení chránil domy před nezvanými hosty. Pokácet hloh znamenalo přivolat na sebe neštěstí, v některých kulturách se tento čin trestal smrtí.

Hlohové keře potkáte na toulkách v mírném pásmu severní polokoule. U nás jsou nejvíce rozšířené dva druhy, hloh obecný a hloh jednosemenný. Bujně rostoucí keře se z volné přírody dostaly díky vzhledu i snadnému tvarování na zahrádky i do parků. Jsou hojně využívány jako součást živých plotů, ale jejich krása vynikne i v případě, že jsou vysazené jako solitér. Trnité větvičky poskytnou ochranu hnízdícím ptákům a velkému množství hmyzu v keři žijícímu a na podzim hložinky poslouží jako zásobárna.

Zbudou-li nějaké plody na nás, je možné z nich vyrábět marmelády nebo sirupy. Stejně jako listy a květy mají léčivé účinky. Nejvíc účinných látek je ale v květech. Můžete si je nasušit – kvetou od května do června – a popíjet je jako čaj, účinnější je však hloh ve formě tinktury.
Znalosti našich předků o pozitivních účincích hlohu na srdce a nervovou soustavu využíváme dodnes. Trvá to sice delší dobu, ale účinky jsou zaručené a trvalé. Posílí srdeční sval, zklidní arytmii, pročistí cévy – zkrátka malý zázrak. Sáhnout by po něm měli také lidé, kteří chtějí přírodní cestou vyřešit nespavost, lehké deprese, nervozitu.

Dřevo hlohu je tvrdé a houževnaté, snadno se soustruží, vyráběly se z něj násady pro nářadí, topůrka k sekyrám. 

Foto: istock.com

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Growshop – půjčovna 400x400
Fair Seeds 30% 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Pokud nevíte, co je to červený čaj, i když znáte černý, zelený, ovocný, bylinkový či dokonce bílý, nemusíte se stydět....
V předchozích dílech našeho seriálu jsme si představili možnosti, jak pěstovat indoor. Dnes se podíváme na množení rostlin...
Každý z nás na světě svým stylem života zanecháváme tzv. uhlíkovou stopu. Nakupujete ekologicky?