Dab a Dabbing

Dab / Dabbing

V poslední době se světem příznivců a uživatelů marihuany šíří způsob její konzumace, který sice není úplně nový, ale v poslední době získává díky stále dokonalejším způsobům získávání extraktů na popularitě. Říká se mu Dab případně Dabbing. Je trochu zvláštní, že velmoc ve spotřebě marihuany, kterou Česká republika je, za světem značně zaostává.

Stačí, když budete hledat informace o Dabbingu na internetu. Zjistíte, že se tomuto způsobu konzumace léčebného konopí věnuje jen velmi málo stránek. Tedy, těch v češtině. Jinak je tomu ale u těch cizojazyčných. Za inspiraci a pomoc při tvorbě tohoto textu děkuji Davidovi, majiteli dabstore.cz.

Nejprve si řekněme, o čem dabbing vlastně je. Při dabbingu se využívá kousek extraktu z konopí obvykle ve formě BHO (Butan Hash Oil – zde je nutno podotknout, že BHO nemá prakticky nic společného s tradiční formou hašiše). Ten je napíchnut na „Dabber“ (hřebík) a s jeho pomocí se s kouskem výtažku pohybuje po zahřáté ploše k dabbování určené dýmky.

Odtud pochází také název techniky – v angličtině dabbig = ťukání. Vzniklý dým se poté inhaluje. Tento trend konzumace marihuany je v současnosti nejvíce rozšířen mezi jejími znalci především v americkém Coloradu.

Povězme si nyní něco o materiálu, který se tímto způsobem konzumuje. Říká se mu Dab (kapka) a jde o koncentrovanou dávku konopí, která byla vytvořena extrakcí THC a dalších kanabinoidů, k níž se používá převážně butan. Výsledkem je lepkavý zlatavý olej. I když lze bez problémů z konopí extrahovat nepsychoaktivní složky, za potencí dabování stojí hlavně vysoký obsah THC.

Extrakty BHO mohou mít úroveň THC až 90 %! S tím souvisí i varování, že Dab by neměli zkoušet lidé bez předchozích zkušeností s marihuanou. Dalším prvkem v olejích mohou být terpeny a aromatické složky.

Materiál vhodný pro Dabbing však nemusí být jen BHO. Vhodný je například i Shatter, Budder, Wax, Honey oil – jednotlivé výtažky nebudu rozebírat v tomto článku, ale někdy v budoucnu se na ně podíváme. To stejné platí i pro metody extrakce účinných látek a typy extraktorů, které se k tomu využívají. Toto téma je totiž na hodně dlouhé povídání a do tohoto článku se vše prostě nevejde.

Jakmile je Dab připravený, obvykle se kouří přes bong, kapesní vaporizér, vaporizační pero nebo speciální dýmku. Po vdechnutí kouře přichází „high“ velmi rychle.

Dabbing získává ve světě na popularitě především proto, že požadovaných a očekávaných léčebných účinků lze dosáhnout s mnohem menším množstvím materiálu, než jak je tomu u tradičního způsobu konzumace.

Dalším důvodem je i to, že v současnosti se jedná o pravděpodobně nejlepší způsob inhalace, který je mnohem účinnější, než při použití vaporizéru. Protože dochází pouze k odpařování účinných látek a ne k jejich hoření, jde o vhodný způsob pro pacienty s rakovinou plic, u lidí trpících roztroušenou sklerózou je výhodou rychlé zastavení ataky.

Další velkou výhodou je, že kartuše pro použití ve vaporizačních perech můžete mít u sebe neustále, navíc je možné vyrobit náplně prakticky jakékoli koncentrace a mixy sativa / indika / hybrid.

Zcela samostatnou kapitolou, kterou ale musím zmínit, je tzv. Dab art. O co při něm jde, vám může napovědět fotografie u tohoto článku. A pokud stále tápete, tak krátká definice z internetu: výtažky je možné nejen kouřit, ale lze je využít i k výrobě ozdůbek a dekorací (které však můžete následně zkonzumovat). Obrazce se tvoří z velmi malých množství koncentrované konopné pryskyřice obsahující THC, CBD a terpeny.

Snad pro vás jsou tyto základní informace užitečné, v budoucnu se tématu extrakcí a dabbingu budeme věnovat podrobněji.

Tento text je pouze informativní, měl by sloužit pouze ke studijním a vzdělávacím (sebevzdělávacím) účelům. V žádném případě nikoho nenabádáme k užívání či výrobě jakýchkoli přípravků s psychotropními účinky!

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

HOBBYGROW – 2+1
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.