Weedshop 696x86

Ať to zase nepřeschne!

Jak se řeší problémy s nesprávným skladováním lékařského konopí v USA? Proč je konstantní vlhkost nezbytná pro uchování kvality a kvantity? Vyžaduje konopí pro pacienty speciální hodnoty relativní vlhkosti? Co je to Boveda a k čemu slouží?

Problémy se správným skladováním lékařského konopí řeší miliony konopných pacientů po celém světě. Zachování správné kvality a kvantity konopí při skladování je ovlivněno především vlhkostí. Vlhkost okolního prostředí má přímé účinky na vlhkost (resp. obsah vody) v konopí. Při nízké vlhkosti prostředí ztrácí konopí postupně kromě hmotnosti i ideální strukturu a znehodnocují se jeho léčivé vlastnosti.

Proč je správná relativní vlhkost tak důležitá?

Přeschlé konopí s nižším obsahem vody je méně kvalitní z několika důvodů. Když konopí přeschne, odpadávají z něj víc a snadněji trichomy. Laboratorní testy potvrdily, že v příliš suchém prostředí se rychleji odpařují terpeny (až o 25 % za 6 týdnů). Dochází až k 15% degradaci kanabinoidů, ztrácí se ideální chuť i vůně konopí.

Při sesychání konopí se snižuje hmotnost, v extrémně suchých podmínkách až o desítky procent. Lékárnám i pacientům se to může výrazně prodražit. Naopak, vyšší vlhkost zase přispívá k tvorbě plísní a chorob. Proto je optimální konstantní vlhkost důležitá a její kontrole je třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Nejlepším řešením pro zajištění konstantní vlhkosti je takové médium, které na sebe v případě nadprůměrné vlhkosti vodu naváže, a v případě podprůměrné vlhkosti zase uvolní do okolí. Látkami, které se pro tuto obousměrnou kontrolu vlhkosti osvědčily nejlépe, jsou různé druhy solí.

Co je to Boveda?

Fyzikálních vlastností solí při skladování široké škály předmětů využili už před 20 lety v americké společnosti Boveda. Ta se specializuje na udržování konstantní vlhkosti při skladování drahých tabákových výrobků, běžných potravin, špičkových lékařských implantátů, hudebních nástrojů nebo léčivého konopí. Boveda technologie jsou chráněny několika patenty.

Produkty značky Boveda jsou vyrobeny ze speciálního materiálu. Vnitřní solné médium spolu s obalem umožňuje obousměrnou regulaci vlhkosti v uzavřeném prostoru, třeba skleněné nádobě. Unikátní obal pracuje obdobně jako reverzní osmóza, projdou jím jen molekuly vody. Soli zůstanou uvnitř, nečistoty venku. Materiál umožňuje velmi rychlý přenos vodních par oběma směry a tím efektivně reguluje vlhkost prostředí a tedy i obsah vody v konopí.

Různé druhy solí udrží různou vlhkost. Sáček Boveda 62 % obsahuje citrát draselný, sůl z kyseliny citronové. Boveda 58 % využívá směs citrátu draselného a octanu, soli z kyseliny octové. Pro Boveda 75 % se využívá běžná kuchyňská sůl, chlorid sodný atp.

Proč 58 % a 62 %?

Boveda požádala zkušené severoamerické pěstitele, lékárníky a pacienty o vzorky jejich nejlepšího, dobře dozrálého a usušeného konopí připraveného ke konzumaci. Otestovala je a zjistila, že v USA se optimální vlhkost konopí dle preferencí profesionálů pohybuje kolem 62 %. Naproti tomu evropané upřednostňují nepatrně sušší léčivo, ideálně kolem 58 %.

Současně se prokázalo, že relativní vlhkost skladovaného konopí by určitě nikdy neměla klesnout pod 50 %, protože pak už dochází k opravdu extrémnímu poškození struktury rostliny a dalším ztrátám. Na léčivých účincích i na hmotnosti.

Při testování lékařského konopí od firmy Bedrocan se zjistilo, že gram konopí uchovávaný v běžných krabičkách dokáže ztratit až 6 mg vody za den. Svou původní kvalitu a vlastnosti ztrácí léčivé konopí už během tří týdnů. Boveda může tuto dobu prodloužit až na 6 měsíců!

Konkrétní výhody sáčků Boveda

Používání Boveda produktů je jednoduché. Stačí odstranit ochranný igelitový obal a vložit sáček do nádoby a uzavřít. Když se sáček vyčerpá, gelový obsah ztvrdne. Stačí jen vyměnit za nový.

Jeden gramový sáček Boveda udrží konstantní vlhkost pro minimálně 4 gramy správně usušeného konopí po dobu nejméně tří měsíců. Osmigramové balení Boveda ochrání před seschnutím cca 30 gramů. Největší Boveda balení 320g poskytne optimální konstantní vlhkost pro více jak 2 kilogramy lékařského konopí. Vše po dobu 3-6 měsíců.

Sáčky Boveda neslouží k sušení nebo vysoušení. Nekombinujte sáčky s odlišnou vlhkostí, budou „bojovat“ proti sobě. V neutěsněných nádobách nebo při častém otvírání nádoby se snižuje doba optimální účinnosti.

Všechny Boveda produkty jsou nezávadné a garantují naprostou bezpečnost při skladování jakýchkoliv potravin díky certifikaci FDA, amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Sáčky Boveda najdete v sortimentu growshop.cz, oficiálního distributora pro ČR a SR.

graf

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Časopis Roots se stává mediálním partnerem prvního ročníku Festivalu konopí Growfest, události slavící Světový den konopí v roce 2024.