Search
Close this search box.

Zubrům se v tuzemsku daří. V Milovicích mají dva nové přírůstky

Za stády zubrů nemusíte daleko. Jedno najdete kousek od Benátek nad Jizerou. V tamním bývalém vojenském prostoru Milovice navíc oslavují. Mají totiž dva nové přírůstky. Letos se tak tamní stádo zubrů rozrostlo už o tři mláďata. „Zubři patří stále mezi ohrožené živočišné druhy, proto jsme velmi rádi, že se nám je v rezervaci daří rozmnožovat,“ podotkl ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Zajímavostí je, že mláďata přišla na svět v takzvané „zubří porodnici“ v hustém porostu malých borovic. „Celý měsíc předtím se zubři zdržovali v jiné části pastviny, nedaleko tůněk. Až včera se přesunuli na tradiční místo, kde dochází k porodům,“ řekl Karel Bendl, ředitel společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou. Bendl dále uvedl, že největší radost z obou přírůstků měla samička, která přišla na svět začátkem letošního května. Poskakovala kolem obou mláďat a bylo vidět, že se těší, že si bude mít konečně s kým hrát.

Jak uvádí ochranářská společnost Česká krajina, do bývalého vojenského prostoru přijelo stádo osmi zubrů, sedmi samic a jednoho samce, na sklonku roku 2015. Stádo patří ke vzácnější, takzvané bělověžské, neboli nížinné genetické linii zubrů. Přeprava sedmi samic byla tehdy v Česku největším transportem zubrů v historii. Zubrů v České republice přibývá. Loni se jejich počet zvýšil o pětinu a v současné době v tuzemsku žije kolem sta kusů těchto majestátných zvířat. V roce 1993 jich u nás bylo evidovaných pouze 13.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním SMS ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců.

 

 

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.
Účinek a chuť na n-tém stupni. Gorila, Buddha Gelato, Buddha Cookie, Buddha DoSi2 a Buddha Weeding Cheesecake.