Droždí jsou vlastně lisované kvasinky rodu Saccharomyces cerevisiae, které jsou lidmi používány už od období neolitu, například k přeměně ovoce na alkoholické nápoje. Nicméně droždí není užitečné pouze svými funkčními vlastnostmi, je to i dobrý zdroj důležitých živin. Je totiž bohaté na vitaminy B1, B2, B3, B5, B6 a B9 a je také obstojným zdrojem minerálů jako jsou zinek, fosfor, draslík a železo.
Drožďová pomazánka s volitelným salátem
Ingredience:
Pomazánka:
- rostlinný olej
- kurkuma
- mletý koriandr
- lahůdková paprika
- kari
- pepř
- chilli flakes / pálivá paprika
- cibule
- česnek
- mrkev
- houby (shiitake)
- droždí (zhruba 5 kostek/2 osoby)
Salát:
- ledový salát / baby špenát / rukola
- rajčata
- paprika
- okurka
- olivový olej
- citronová šťáva
- sůl
- pepř
- volitelně lahůdkové droždí nebo oregano
Pomazánka:
Na pánev s olejem přidejte koření dle vlastního výběru (já jsem použila kurkumu, mletý koriandr, papriku, kari, pepř a chilli flakes). Nechte mírně zpěnit a poté přidejte nadrobno nakrájenou cibulku. Jakmile cibule zesklovatí, přidejte česnek a nechejte chvíli společně opékat. Následně přidejte nadrobno nakrájenou mrkev a nadrobno nakrájené namočené shiitake, nebo houby dle vašeho výběru, a duste pod pokličkou, dokud mrkev a houby nezměknou. Poté přidejte droždí a míchejte, dokud se droždí nerozpustí. Za občasného míchání nechte droždí probublávat ještě 10 – 15 minut, aby se chutě jednotlivých ingrediencí spojily. Volitelně můžete pomazánku zahustit například hraškou, nebo jiným škrobem, nicméně i bez zahuštění po zchladnutí dosti ztuhne.
Salát:
Do mísy vložte nakrájenou zeleninu, zalijte olivovým olejem, přidejte citronovou šťávu, sůl, pepř, volitelně například i lahůdkové droždí nebo oregano. Následně můžete podávat společně s pomazánkou a pečivem.