Search
Close this search box.

Udělej si sám – domácí Aquasystém

Hydroponie za pár kaček ? Pojďme se podívat jak na to!

Co budeme potřebovat k sestavení hydroponie

1Pro sestavení domácího Aquasystému budeme potřebovat dvě nádoby, které bude možné vložit do sebe tak, aby pod tou, která je uvnitř, zbylo místo na živný roztok. Optimální je, když pod vnitřní nádobou zbude ještě polovina objemu nádoby vnější. Jako vnější nádobu můžeme použít nějaký kýbl nebo barel. Vhodný je třeba 25l kbelík od malířské barvy. Pro vnitřní nádobu se dobře hodí květináč nebo jiná plastová nádoba, do které je možné vyvrtat dírky. Pokud se nám podaří sehnat vnitřní nádobu s okrajem, která se zachytí za okraj vnější nádoby, máme vyhráno. V opačném případě dáme na dno vnější nádoby nějakou podložku, na kterou vnitřní nádobu postavíme. Jak to má celé vypadat poznáte snadno z obrázků. Dále budeme potřebovat plastovou trubičku o průměru 1 – 2 cm a délce odpovídající výšce celé sestavy. K tomu si musíme pořídit akvaristický kompresor, který se používá na provzdušňování akvárií – koupíme ho v akvaristice, growshopech nebo hobby marketech. Ke kompresoru si rovněž zakoupíme odpovídající vzduchovací hadičku o délce cca 2 metry a o trošku silnější hadičku v délce 1,5 násobku délky plastové trubičky. K tomu budeme potřebovat ještě směšovací koleno pro spojení tenčí a širší hadičky, které bude mít navíc ještě jeden vstup – viz. obrázky. Nyní už nám chybí pouze keramzit, časový spínač a plastová rozdvojka ve tvaru T. Všechny tyto potřeby koupíte ve specializovaných zahradnictvích i hobby obchodech.

Sestavení systému

21Přichází čas vše sestavit a vyzkoušet, jestli to bude fungovat. K sestavení nám nejlépe poslouží obrázky u tohoto článku. Vnitřní nádoba musí mít na dně dostatečné množství otvorů, kterými bude živný roztok odtékat zpět do nádoby vnější. Otvory mohou mít cca 5 – 10 mm, aby tekutina odtékala rychle, ale zároveň nepropadávaly menší částečky keramzitu. Také nesmíme zapomenout na jeden větší otvor pro plastovou trubičku, která chrání přívodní hadičku od kompresoru i hadičku vedoucí roztok k rostlině. Důležitá část celého systému je směšovací koleno, které zajišťuje proudění živného roztoku z vnější nádoby do vnitřní. Toto koleno musí být ponořené ve vodě, jinak systém nebude fungovat. Zavlažovací hadička navíc nesmí být příliš široká. Řekněme, že její průměr by měl být zhruba dvojnásobný, nežli průměr hadičky přivádějící vzduch od kompresoru. Jakmile vzduch z kompresoru dorazí do směšovacího kolínka, bude se tlačit nahoru. Jelikož v hadičce vedoucí od kompresoru je tlak, nezbývá vzduchu nic jiného, než se tlačit hadičkou určenou pro zavlažování. Tím vznikne podtlak, který požene živný roztok zavlažovací trubičkou až nahoru k plastové rozdvojce ve tvaru T. Zde napojíme zbytek zavlažovací hadice do kruhu. Do tohoto kousku si uděláme zhruba pět otvorů v pravidelném rozestupu, ze kterých bude živný roztok kapat k rostlině.

Nastavení systému

3Systém máme sestavený, takže zbývá jen zasadit rostlinu dle našeho vlastního uvážení. Osvědčilo se rostlinu zasadit ještě do rockwoolové kostky, což jí poskytne oporu zejména v začátcích pěstování. Kostku je dobré nechat v plastovém obalu, který ji kryje po obvodu a nijak ji do keramzitu nezahrabávat, jen ji na něj jednoduše položit. Je totiž lepší, když živný roztok zavlažuje keramzit a nikoliv rockwoolovou kostku. Kořeny brzy prorostou z kostky do keramzitu a budou čerpat živiny odsud. Dokud se kořeny nechytí v keramzitu, je nutné udržovat rockwoolovou kostku vlhkou, aby rostlina nevyschla. Poslední, co nám zbývá nastavit, je četnost zavlažování. Kompresor zapojíme do zásuvky přes časový spínač a máme dvě možnosti. Buďto necháme kompresor běžet non-stop během doby svícení nebo zvolíme pravidelnou zálivku v intervalu 6 – 8x denně po dobu 15 minut. Obě varianty fungují. Pokud bychom si nebyli jistí, necháme kompresor raději běžet po celou dobu svícení. Živný roztok je třeba měnit jednou za 7 – 10 dnů nebo v případě, že dojde. Systém si proto můžeme ještě vylepšit o hadičku kontrolující množství vody ve vnější nádobě, jako je to na jednom z obrázků.

Líbí se vám časopis Roots a přejete si ho pravidelně každý měsíc dostávat až do schránky? Objednejte si ho na www.predplatne.cz.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 250x300
weedshop 250x300

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
Šlechtitelé z Barney's Farm vytvořili ze tří špičkových odrůd mega rostlinu, svou verzi populárního konceptu strainu „Biscotti“.