Seedbank cali trip
Search
Close this search box.

Zpověď krajánka

Tak prý 77 procent studentů se chce po škole odstěhovat do ciziny, protože jim vadí ta naše česká povaha. Přátelé, já už jsem se do ciziny odstěhoval, dokonce do několika cizin, a víte, co vám povím? Svět je úžasný, o tom žádná, možná v něm vyděláte peníze, objedete vodopády na Filipínách, pak zase vás objede spanilá Filipínka, no prostě všechno.

Ale věřte mi, v celém tom slavném světě potkáte jen málo tak krásných věcí, jako je česká povaha a Česko vůbec. Nekecám, my Češi, co je zlý osud nebo hodný dolar zavál do ciziny, se sakra brzy naučíme si Česka vážit a milujeme Česko hrozně moc. Asi víc než vy domácí, co se necháváte deptat těmi katastrofickými zprávami, co na vás v novinách sype můj kamarád Jaroslav Plesl, nic ve zlém, Jardo! A já vám teď řeknu, proč je česká povaha tak dobrá a proč ji miluju!

  1. Protože jsme kurňa tak mírní a měkcí! Lidi, kdy naposled jste udělali pořádný riot, že přitom vyhořela půlka Jižního Města? No? Šmarjá, vždyť vy vůbec nevíte, kolik je jinde násilí, v takové Francii už se zapalování převrácených aut bere jako normální hobby jako u nás letecké modelářství, v Indii vás znásilněj tak, že vám do zadku strčej i mikrobus, kterým jste cestovali, všude už patří přestřelka k nedělnímu odpoledni, ale v Česku je klid a mír a když v Brně hoří pařez, tak to jde do novin. Zločin máme taky, jasně, ale ta mírnost, to je nepopsatelné, na to musíte žít jinde, abyste to ocenili. Ježíš, vždyť my naštěstí i to antiuprchlictví švejkujeme, kdyby k nám opravdu nějací uprchlíci zabloudili, tak vám garantuju, že kromě silných řečí se stane houby, i relativně se u nás zapálí určitě míň ubytoven než v celém slavném Německu, Češi jsou prostě dobráci a za to jim patří pusa.
  1. Protože se nebereme vážně! Takových národů je sakra málo, já žiju v regionu, kde kdybyste chtěli sundat prezidentskou standartu, tak byste ji za á nesundali, protože člověk rozstřílený na cimprcampr sundavá standarty jen s velkými obtížemi (viz bod 1), a za bé kdybyste ji náhodou přece sundali a rozstříhali, tak byste do konce života nevylezli z kriminálu a vaše rodina by byla ráda, že by se po deportaci usadila někde na pampách Jižní Ameriky. U nás můžete udělat jakoukoli klukovinu, klidně i pošlapat státní symboly, skoro nic se vám nestane a půlka lidí vám ještě zatleská, protože u nás je vtip nadevše. Opět je to úžasná hodnota, toho se držme.
  1. Protože tak nežereme povrchní krásu! Tohle je neuvěřitelné, Češky jsou jedny z nejkrásnějších žen na světě, když k nám započtu Bratislavu, tak vůbec nejhezčí, ale my z toho nemáme žádné křeče, nevyžadujeme vypucovaný design za každou cenu. A nejsme ani moc na statusové symboly. Všimli jste si někdy, jak oškliví – ve srovnání s Hollywoodem – jsou vlastně nejmilovanější herci českého národa? Takoví ti Hrušínští, Postránečtí, Menšíkové, Simony Stašové – všichni jsme je milovali v rolích, kdy už vypadali jako normální čeští strejcové a tetky. Nebo i hůř. Akorát líp hráli. Porovnejte si to s Hollywoodem, kde jejich vrstevníci ráno půl hodiny rozcvičujou zatvrdlé silikony, aby vůbec měli kam zasunout kartáček. Nebo i ten náš prezident – já vím, třeba ho nemáte rádi, třeba jo, ale věřte mi, s těmi jeho sedmi bradami a tou celkovou vizáží à la Hlavní nádraží by se do Bílého domu nedostal ani jako domovník. Ale u nás to není problém, u nás ho zvolíme. Není to vizuálně krásné, ale je to hrozně osvobozující.
  1. Protože s Čechy vím, na čem jsem! Dobře, možná se pořád tak neusmíváme na potkání jako jiné národy. Ale když mě Čech nemá rád, tak to hned poznám, a když mě má rád, tak je to úplná paráda. Nestane se mi jako u Angličanů, že se na sebe šest let zdvořile usmíváme, a když už si skoro myslím, že k sobě máme blízko jak dva kluci z té samé internátní školy, tak náhodou zaslechnu, jak říká druhému Angličanovi, že jsem něco jako větší šváb a že je těch Východoevropanů vážně všude moc.
  1. Protože máme dobře vychované děti! Nestane se mi, že mi cizí dítko v letadle sype led za krk a jeho matinka se na mě jen sladce usmívá a vypráví něco o tom, jak děti zbavené jha zákazů a okřikování vyrůstají v nádherně rozvité osobnosti.
  1. Protože máme rádi svou zemi. My sice strašně držkujeme a ze všeho nejradši pomlouváme Česko, ale podívejte se, jak málo nás z něj odchází. Takový Polák od narození na nic jiného nemyslí než na to, jak si založí polský obchod v Brightonu, a když ho při prvním tahu v dospělosti nesrazí polský kamión u Hradce Králové, tak do té Anglie taky dojede a otevře tam Sklep Polski.

Atd. atd., mohl bych pokračovat. Věřte mi, Česko je naprosto úžasná země a nikdo to nevidí jasněji než ten, kdo ho na chvíli ztratí. Jasně, ne každý z nás se z ciziny vrátí, ono jak jdou roky, tak už jste taky pohodlnější a nechce se vám zase zvedat kotvy, a navíc se přece jen většinou odchází do zemí, které jsou ještě lepší než Česko, několik málo jich je. Ale kvality rodné země vnímáme dobře. Třeba máme nějaké mouchy na národní povaze, ano, jsme závistiví, malinko zápecníci, ve službách jsme nezdvořáci. Ale když vyjedete ven, zjistíte, že jinde mají taky povahové mouchy, akorát jinak umístěné a často jsou to masařky. Ať vyjedou na chvíli všichni studenti a pak se nám všem bude žít líp. Nazdar, Češi.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

happy seeds 2
seedbank -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

Poznejte vítězný strain Banana Punch od Barney's Farm, který vyniká jedinečnou vůní a chutí zralých banánů.
Asi to pro vás nebude překvapením: vaporizace se pomalu stává stále oblíbenější metodou užívání bylin – dokonce předhání i balené jointy.
Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.