Živé Ekomuzeum v Bílých Karpatech

Představujeme nový zajímavý projekt Ekovesnice, z. s., který by mohl oslovit mladé lidi, rodiny s dětmi, řemeslníky, kreativce a milovníky přírody. Živé Ekomuzeum nabídne ubytování, teoretické i praktické vzdělávání, tvořivé dílny a řemesla. Chce inspirovat nejen nás, ale i budoucí generace a zachovat jim šťavnaté kořeny.

Objekt Živého Ekomuzea se nachází v nádherném prostředí Bílých Karpat, na pomezí Moravy a Slovenska, v blízkosti přírodního parku Machová, v obci Vrbovce. Rekonstrukce objektu proběhne v přírodním duchu a s přírodními materiály, kdy jednotlivé místnosti budou tematicky pojaté z různých časových období, s ukázkou, jak se dříve žilo, jedlo, pracovalo.

Cesta do trvale udržitelné budoucnosti

Ekomuzeum bude nabízet nejen ubytování ve stroji času, relaxaci a oddych, ale také inspiraci a informace o tom, jak si postavit zdravý domov, jak žít svobodněji, bez zadlužení a s větším respektem k přírodě. Bude se věnovat tématům zdravého bydlení i žití, soběstačnosti, udržitelného rozvoje, permakultury, šetrného hospodaření, ekologie. Chce propojovat tradici, konvenční a přírodní stavitelství, moderní technologie a vědomosti s omezením plýtvání. Porovnat žití v historii a dnes a ukázat možnou cestu do trvale udržitelné budoucnosti.

Z virtuální reality k tvořivosti

Ekomuzeum chce vytvořit prostor pro mladé rodiny s dětmi, pro vzdělávání dětí i dospělých, pro mladé páry, milovníky přírody, ale také řemeslníky, projektanty nebo architekty. Prostor, kde můžete osobnostně růst, zažít jiný způsob života a stravování a prostřednictvím tvořivých dílen v sobě probudit kreativitu a zručnost. Dětem chce ukázat cestu z virtuálního prostředí a seznámit je s krásami toho, co nám nabízí příroda, umění, řemesla. Školám a školkám nabídne různé kurzy, zážitky, kontakt s přírodou, zábavu.

Svůj prostor zde najdou také řemeslníci, architekti nebo projektanti, kteří zde budou moci tvořit, sdílet, budovat a být v centru dění. Zároveň to bude prostor pro prezentaci a propagaci jejich práce. Na jednom místě najdete nejen inspiraci a kontakty, ale i praktické ukázky a možnost učit se od šikovných řemeslníků a odborníků. Kdokoliv bude moci přijet a učit se řemesla tím, že si sám vyrobí nebo opraví pod odborným dohledem své vlastní vybavení, stůl, židli, postel, kuchyň.

Eko-osada Vrbovce

Projekt Ekomuzea navazuje na úspěšně dokončený projekt Eko-osady, která je od Ekomuzea vzdálená jen 9 km. Domečky a celá Eko-osada Vrbovce byla postavena za minimum peněz za pomoci řady nadšenců, studentů a dobrovolníků EDS – Erasmus+ a Školy přírodního stavitelství.

Nyní domky slouží na prohlídky i vyzkoušení přírodního ubytování. V osadě je možné vidět také aquaponii, biomilíř, solární sušičky a větrání, vyrábění elektřiny z tepla kamen, mobilní domy, permakulturu a další užitečné vynálezy. Ekovesnice se věnuje již 8 let teoretické i praktické výuce přírodního stavitelství, a to nejen přímo v osadě, ale i po dalších místech České a Slovenské republiky. Vzhledem k tomu, že kapacita pro bydlení i aktivity v osadě je omezená, spolek se rozhodl realizovat projekt Živého Ekomuzea, aby mohl šířit informace většímu počtu lidí i například do škol.

Sbírka na Živé Ekomuzeum

Zaujal vás tento projekt a chtěli byste ho podpořit? Až do 16. února probíhá kampaň „Živé Ekomuzeum – cesta do udržitelné budoucnosti“ na crowdfundingovém portálu startovac.cz. Nebo chcete rovnou přiložit ruku k dílu? Naštěstí není třeba čekat, až bude Ekomuzeum hotové, spousta aktivit Ekovesnice probíhá už dnes. Navštivte osadu, vyzkoušejte přírodní bydlení, přijeďte na kurz. Hledáte místo pro život? Bílé Karpaty jsou rozhodně dobrá volba.

Další informace o projektu naleznete na stránkách www.ziveekomuzeum.cz.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Další články:

Nepřehlédněte:

Česká vláda otevírá dveře legálnímu konopí, tedy jeho pěstování. Její legalizace by mohla přinést státu až dvě miliardy korun.
Capsicum Frutescens, které jsem letos rozhodl pěstovat, je odrůda Birds Eye Demon, neboli „Piri Piri“. Jedná se o jeden z nejvíce pěstovaných druhů...