Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Veletrh Konopex – ostravská brána do světa konopí

Předposlední dubnový víkend jsem se podruhé v životě vydal až do daleké Ostravy, konkrétně do unikátního areálu zvaného Dolní oblast Vítkovice, což je národní historická památka sestávající z železáren a celé řady průmyslových budov. Hlavním důvodem mé návštěvy ovšem nebyl impozantní industriální komplex, ale třetí ročník konopného veletrhu Konopex.

konopexKonopex vznikl v roce 2016 jako vůbec první mimopražský veletrh v České republice zaměřený na konopí a jeho léčebné, hospodářské i rekreační využití. Jak už to však s prvními ročníky podobných akcí bývá, počet návštěvníků ani vystavovatelů nebyl před třemi lety nijak vysoký, navíc se veletrhu „zúčastnily“ desítky policistů, kteří dělali problémy zemědělcům vystavujícím své legálně vypěstované technické konopí. Organizátoři jsou ale naštěstí konopní nadšenci, a tak se prvotními těžkostmi nedali odradit a v pořádání Konopexu pokračují i nadále, za což jim patří velký obdiv.

Genius loci

Tomu, že letošní třetí ročník bude nejúspěšnější ze všech dosavadních, nasvědčovalo už úžasné letní počasí, které umocňovalo dechberoucí zážitek z místa, kde se veletrh letos konal. Na první pohled dvě těžko slučitelné oblasti – konopí a industriální komplex železáren a uhelných dolů – do sebe zde krásně zapadaly a naprostá většina návštěvníků i vystavovatelů využila jedinečné příležitosti a v průběhu veletrhu se vydala objevovat krásy průmyslových kolosů, z nichž většinu vybudovali naši předkové před více než sto lety.

Ve srovnání s jinými konopnými veletrhy je na Konopexu skvělé to, že člověk se může volně pohybovat po celém areálu Dolních Vítkovic a plynule proplouvat mezi světem konopí, jež se (zcela zaslouženě) stává jakýmsi symbolem „zelené“ budoucnosti průmyslu i medicíny, a světem těžkého průmyslu, který je dnes už minulostí.

Obrovské penzum informací

Skladba a program samotného veletrhu byly obdobné jako u většiny konopných akcí – mezi vystavovateli převládali výrobci pěstebních systémů, producenti hnojiv a šlechtitelé semínek, dále se zde představila řada českých producentů konopných dobrot od koláčků přes sirupy až po vynikající konopnou zmrzlinu – vše samozřejmě bez THC, tudíž legální a nepsychoaktivní. Nesměly chybět ani workshopy, díky nimž se diváci mimo jiné dozvěděli, jak z konopí ekologicky postavit celý dům, jak správně sázet a řízkovat rostlinky a tak dále.

Specialitou Konopexu je od loňského ročníku i vlastní nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák se stejnojmenným názvem, který organizátoři vyrábějí z žateckého chmele a moravského konopí. Musím potvrdit, že pivo je to opravdu vynikající a že zcela právem sbírá ocenění na různých akcích.

Celkově uvolněná atmosféra jak na straně návštěvníků, tak na straně pořadatelů i stánkařů spolu s krásným letním počasím (loni prý v průběhu veletrhu chumelilo) znamenaly, že můj zážitek z první návštěvy Konopexu nemohl být příjemnější. Za velké pozitivum považuji i rozhodnutí pořadatelů nabídnout lidem starším 60 let vstup zdarma, což podle jednoho ze dvou organizátorů veletrhu Jana Dokoupila vedlo k tomu, že „zhruba pětina z odhadovaného celkového počtu 3 000 návštěvníků byli senioři“. I díky tomu přichází konopí na jméno čím dál více lidí i v tomto poměrně konzervativním regionu.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 3
happy seeds 2

Další články:

Nepřehlédněte:

Podíváme se na dvě nejoblíbenější příslušenství stolních vaporizérů (hadička a balónek) a na to, jak si vedou ve vzájemném srovnání.
Proč podzemní skleník. Není divu. Ve Střední Evropě rozhodně nepanují podmínky vhodné pro celoroční pěstování ovoce nebo zeleniny.
Dokážete si představit příjemný aromatický a chutný zážitek z kouření bez účinků THC? Možná se vám jako první vybaví CBD, ale mýlíte se.