Growcity – Davinci a Firefly akce 800x100
Search
Close this search box.

Typy osvětlení pro indoor pěstování – HPS – 1. část

Nejdříve trocha melancholie a historie. Pokud tyto řádky čte nějaký vysloužilý grower, který má za sebou více jak 15 let zkušeností, možná si s úsměvem na tváři vzpomene na noční akce, jejichž cílem bylo zmocnit se pouličního osvětlení … a to nejlépe i s jeho vrchním krytem. Případně nenápadné dotazování slaboproudých elektrikářů o vyřazené výbojky nebo startéry. Všechno mělo svůj účel – ještě než se k nám dostaly growshopy, pěstitelé byli závislí především na vlastním know-how. Ale už v té době moc dobře věděli, co je pro jejich rostliny dobré.

Jak už vám je nejspíše jasné, HPS není v oblasti osvětlení pro pěstitele žádným nováčkem, spíše bych jej definoval jako stálou a nehasnoucí hvězdu v oblasti osvětlení pro rostliny.

HPS (High Pressure Sodium – vysokotlaké sodíkové výbojky) se vyrábí více než 50 let. Jako první z výrobců se uvádí firma Tesla, ale postupem času se k ní přidali i další velikáni jako Osram nebo Philips.

Co se týče historie používání pro indoor pěstování, první historickou zmínku jsem zaznamenal v knize Mr. Nice, kde se Howard Marks zmiňuje, že s nimi experimentovali již na počátku 80. let.

Od té doby se leccos změnilo, a to co se týče všech parametrů, a dokonce i provedení.

Hlavním důvodem, proč si pěstitelé tuto variantu světelného osvětlení zvolili, je jeho vysoká účinnost, která se v momentální době dostala nad hranici 150lm/W!

Vysokotlaké sodíkové výbojky vyzařují světlo díky elektrickému výboji v prostředí sodíkových par. Tvar výbojky připomíná baňku, ve které je umístěná tenká trubice. Na konci trubice je umístěna patice se šroubením E40 – takže k jejímu zapojení je mimo jiné třeba také objímka. Ta už je ale obsažena v reflektoru (stínidlu), které lépe odráží světlo k rostlinám.

Novým typem sodíkových výbojek jsou výbojky Double Ended (DE). Tyto výbojky již nemají tvar baňky, ale trubice, která má na obou koncích 2 tenké drátky, které se zapojují do speciální DE patice. Tyto výbojky pracují na 400V technologii, ke které se dostaneme blíže dále.

K rozsvícení sodíkové výbojky je potřeba předřadník. V začátcích se používaly pouze předřadníky elektromagnetické, které se skládaly ze startéru, kondenzátoru a tlumivky. Kdo byl jen trochu znalý v elektrotechnice, dokázal si tento předřadník podle lehkého schématu sám sestavit, často se ale stávalo, že kondenzátor vyhořel – a kdo by to chtěl riskovat. Proto se začaly vyrábět předřadníky kompaktní s krytem.

Nevýhodou elektromagnetických předřadníků je ovšem to, že pokud je předřadník například na 400 W, je do něj možné zapojit pouze 400W výbojku. Pokud je na 600 W, lze do něj zapojit jen 600W výbojku atd.

Nástupcem těchto předřadníků jsou předřadníky digitální. Jejich hlavní výhodou je možnost regulace – tedy pokud si pořídíte 600W digitální předřadník, můžete si na něm zvolit wattáže 250 W, 400 W, 600 W a pozor – 660 W, což znamená, že ze své výbojky dostanete ještě o 10 % výkonu navíc! Této funkci se slangově říká „Super Lumen“ a s 10 % navíc dokáže pracovat pro výkony 250 W, 400 W, 600 W a 1000 W. Další nespornou výhodou je, že se tyto předřadníky zahřívají podstatně méně než předřadníky elektromagnetické.

Posledním typem jsou digitální 400V předřadníky. Tyto předřadníky v sobě mají frekvenční měnič a dokáží ze vstupního 230V napětí v síti udělat napětí 400 V zvýšením frekvence ze standardních 90 kHz na 120 kHz, což může ve finále znamenat až o 25 % vyšší svítivost. K použití tohoto předřadníku je třeba speciální HPS 400V výbojka nebo výbojka Double Ended.

Co se týče dalších typů, podle kterých se HPS výbojky dělí, jsou to výbojky duální a výbojky květové.

Duální výbojky – tyto výbojky v sobě mají podíl modrého spektra, tudíž se pod nimi rostliny tolik netáhnou do výšky, lépe se větví a rostou spíše do šířky.

Květové výbojky – tento typ výbojek je vhodný zejména pro období kvetení rostlin nebo pro pěstování rostlin metodou SoG (Sea of Green). Teplota chromatičnosti tohoto osvětlení se pohybuje od 2000 do 2000 K a jsou tím nejlepším, co můžete pro rostliny v době květu udělat.

Během období růstu je však nejlepší použít výbojky metalhalidové (MH), ke kterým se dostaneme v příštím díle.

Wattáž výbojek pro pěstování s ohledem na kompatibilitu s jak elektromagnetickými, tak digitálními předřadníky je 150 W, 250 W, 400 W, 600 W, 750 W, 1000 W. Jedinou výjimkou sodíkové výbojky, která není kompatibilní s digitálním předřadníkem, je výbojka o výkonu 70 W, kterou je možné zapojit pouze s pomocí předřadníku elektromagnetického.

Co se týče velikosti osvitové plochy, doporučuji použít jednotlivé wattáže výbojek pro následující plochy: 150 W (40 x 40 cm), 250 W (60 x 60 – 80 x 80 cm), 400 W (80 x 80 – 100 x 100 cm), 600 W (120 x 120 – 150 x 150 cm), 750 W (150 x 150 cm), 1000 W (170 x 170 – 200 x 200 cm).

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip – sleduj naši cestu 400x400
Fair Seeds  -30%

Další články:

Nepřehlédněte:

V minulém díle jsme si pověděli něco o užitečných tvorů žijících na vašich zahrádkách, kteří redukují nechtěné škůdce. Dnešní díl bude o soudruhové metodě..