Search
Close this search box.

Typy osvětlení pro indoor pěstování

Sodíková výbojka je nikdy nestárnoucí klasika, která vždy přináší výsledky, o tom není žádných pochyb. Přesto kombinace sodíkových výbojek (HPS) a dalších světelných zdrojů může vést ještě k lepším výsledkům! Jen je třeba to pořádně promyslet….

Jak jistě víte z předchozích dílů tohoto seriálu, každá část světelného spektra pomáhá rostlině v jiné fázi jejího života. Ať už je to zakořeňování sazenic nebo klonů, vegetační fáze, květová fáze nebo fáze dozrávání, vše si v ideálním případě vyžaduje specifickou barvu chromatičnosti světla (K – kelvin), světelný tok (lm – lumen) a především fotosynteticky aktivní záření (PAR/FAR).

Nejčastější kombinací v rámci vysokotlakých výbojek je kombinace HPS a MH (sodíkové a metalhalidové výbojky).

V dnešní době jsme totiž schopni dosáhnout už téměř přesnou simulaci přirozeného chodu, kterým funguje příroda – tedy alespoň pro rostliny v profesionálně zařízeném indoor prostředí.

Kdybychom udělali výtažek z předchozích článků o osvětlení stylem suma-sumárum a vybrali bychom si podstatné věty, došli bychom logicky ke stejnému závěru. Ovšem každý grower preferuje jinou metodiku… a to si pište, že jich je hodně. Většina z nich má také svůj recept na „úspěšnou sklizeň“, díky čemuž má spousta „konzervativních“ pěstitelů strach z neúspěchu – což je ovšem cesta do pekel.

Co to vlastně metalhalidová výbojka je?

Jedná se o vysokotlakou výbojku (stejně jako HPS), která má trochu jiné konstrukční řešení a hlavně jinou barvu světla. MH a HPS výbojku lze rozlišit na první pohled, a to tak, že uvnitř sodíkové výbojky je světelný zdroj ve tvaru podlouhlé trubičky, zatímco u MH výbojky je to baňka. Pokud bychom si obě tyto výbojky rozsvítili, na první pohled bychom viděli rozdíl v barvě světla, kterou vyzařují – HPS výbojka vydává viditelně žluté světlo, kdežto MH výbojka světlo bílé.

K rozsvícení MH výbojky je opět potřeba předřadník – ten je stejný jako pro rozsvícení HPS výbojky a může tedy být buď digitální, nebo elektromagnetický. Při použití elektromagnetického předřadníky je dobré vědět, že délka kabelu mezi předřadníkem a objímkou, ve které je MH výbojka, by neměla být delší než 2 metry – tato informace je v naprosté většině případů uvedena přímo na předřadníku. U HPS osvětlení je tato délka stanovena na maximálně 20 metrů.

A teď k vlastní kombinaci MH a HPS.

Kombinace MH a HPS výbojky má jednu skvělou vlastnost – je možné zaplnit prostor méně rostlinami, a přesto jej vyplnit zelenou masou.

Rostlina se totiž pod MH výbojkou více větví, její internodia jsou kratší a je možno trochu více ušetřit na počtu rostlin – tzn. méně květináčů, méně hlíny, méně hnojiv. Tohle ovšem může fungovat pouze za předpokladu, že je v pěstebním prostoru rostlin více místa. Rostliny totiž rostou více do šířky a hustoty než do výšky. Vegetativní fáze při použití méně rostlin na pěstební ploše se prodlužuje.

Přesto je třeba vždy brát na vědomí, že ačkoliv ušetříme něco na hlíně, rostlina, pokud bude mít delší vegetativní fázi, potřebuje dostatečně velký květináč, aby později mohla kvalitně plodit. Pokud se tedy rozhodnete pěstovat méně rostlin, doporučuji aspoň 1–2x rostliny přesadit z menšího do většího květináče. I v tomto případě se řiďte pravidlem – čím více toho je dole, tím více toho později bude nahoře. Také je třeba si uvědomit, že rostliny jsou svou genetickou informací vedeny k vlastnímu tvaru při období růstu, proto je v některých případech nezbytné rostliny zaštipovat nebo ohýbat (Low Stress Training)

Další nezanedbatelnou výhodou MH výbojek je, že rostliny mají pod MH výbojkou daleko širší stonky – to nám usnadní práci třeba v případě, že MH výbojku použijeme jako primární osvětlení do naší matkárny.

Klony nařezané z těchto matečních rostlin budou lépe kořenit. A navíc díky menším internodiím je možné jich nařezat mnohem více – i když za cenu toho, že budou klony menšího vzrůstu.

Další použití, které preferují spíše pěstitelé ze západu, je nechat poslední týden kvetení MH výbojku na květové periodě. To zvýší podíl cukrů v rostlině a zvýší obsahy aktivních složek v rostlinách a bylinách.

Na závěr nejde než prozradit malý tip. Pokud používáte MH výbojku na růst a HPS výbojku pro období kvetení a rostliny se vám při přepnutí na květ zdají už samy o sobě dost velké nebo prostě jenom nebudete chtít, ať vám po přepnutí přerostou, neměňte po přepnutí výbojky, ale nechte MH výbojku svítit ještě týden až 10 dní při květové periodě světla – rostliny se vám tolik nevytáhnou, a pokud pěstujete například metodou SCRoG (Screen of Green – Mříž zeleně), tak vám všechny hlavní vrcholky krásně vyplní prostor.

Foto: Detail 150W double ended MH výbojky

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

weedshop 250x300
happy seeds 400x400

Další články:

Nepřehlédněte:

Slavný konopný strain Moby Dick odstupem času získal status neoklasiky - ačkoli existuje již 18 let, stále se těší neutuchající celosvětové oblibě.
Šlechtitelé z Barney's Farm vytvořili ze tří špičkových odrůd mega rostlinu, svou verzi populárního konceptu strainu „Biscotti“.