Weedshop 696x86
Search
Close this search box.

Typy osvětlení pro indoor pěstování

Vybrat správný druh osvětlení pro svou indoor pěstírnu není nikdy nic jednoduchého, a to ani pro zkušeného growera – každý totiž bude muset trochu počítat. A osvětlení je i tak trochu o počítání.

Většina pěstitelů ale spíše počítá náklady, než efektivitu a nezřídka kdy tak může dojít k mýlce. I malé pochybení může hrát v celkovém hodnocení velkou roli, a kdo z vás nemá chuť zvyšovat laťku?

Proto je nutné uvést věci na pravou míru, aby bylo jasné, že to, či ono světlo, není z hlediska efektivity úplně stejné – přesto pro nás může být důležité v různých stádiích života rostliny.

Přes předchozí díly, které zahrnovaly lineární zářivky a TCL zářivky opět pokračujeme po směru, který udává poměr „cena vs. výkon“, a tak se dostáváme ke kompaktním zářivkám – úsporkám – spořivkám – neboli CFL.

Kompaktní zářivky (CFL – Compact Fluorescent Light) získaly za poslední desetiletí oblibu především pro mikro nebo malo pěstitele, ale jejich využití je daleko větší!

Z hlediska stavby tohoto svítidla se jedná o kombinované trubice podobné TCL, které jsou ovšem kratší (nejdelší do 40 cm) a připomínají svým tvarem spíše „baňku“ než „trubici“.

Hlavní výhodou CFL je, že startér, tlumivka i kondenzátor (předřadník) jsou implementovány v patici tohoto svítidla, a tak není třeba dokupovat nic, kromě objímky, abychom mohli tohle svítidlo zapojit.

Samozřejmě – pokud bychom použili čistě objímku, musíme se smířit s tím, že pokud bude CFL zářivka položena v horizontální poloze, přijdeme o polovinu světla – proto vždy doporučuji použití reflektoru a montáže CFL do objímky v něm. Odraz světla se tak bude odrážet od reflektoru (stínidla) a tím se zvětší plocha osvitu, které bude dále dopadat na rostliny.

CFL zářivky o silnějších wattážích (200 W a víc) jsou výrazně těžší, než sodíkové, nebo jiné výbojky – proto vám mohou ohýbat patici, na kterou je umístěna zářivka. Tomuto jevu se můžete vyhnout nákupem kvalitního stínidla nebo výměnou patice, která drží stínidlo pohromadě.

Další výhodou CFL zářivek je nízká emitace tepla, tudíž je možné dát zářivku blíže k vrcholkům rostlin, nebo ji použít jako dosvit spodních pater.

Abychom si tento druh svítidla ještě více přiblížili, je třeba zaměřit se hlavně na jeho efektivitu. A tím se vlastně dostáváme k prvním řádkům celého seriálu o indoor osvětlení – výkon vždy nemusíznamenat efektivitu.

Co si budeme povídat, kompaktní zářivky lze nalézt v každé prodejně osvětlení, hobby marketech a všude, kde komerční styl pěstování posadil na trávníku svého skřítka. My ale očekáváme něco více, je to tak?

Doufám, že pro vás už dělení a členění světla není žádnou neznámou a snadně tak dokážete určit druh osvětlení, vzhledem k jeho toku světla (lm), jeho chromatičnosti/barvě (K) a fotosynteticky aktivnímu záření (FAR/PAR).

Použití CFL zářivek se doporučuje hlavně těm, kteří nemají dostatek prostoru pro rostliny v pěstební místnosti nebo stanu. Dále pak pro matkáře a řízkaře, kteří mají rostliny pro množení. A v neposlední řadě jako dosvícení kvetoucích rostlin, kterým chceme průběh kvetení podpořit dalším osvětlením, které by dokázalo popohnat i spodní části květenství k většímu objemu.

Stejně jako je to u TCL zářivek a dalších druhů osvětlení má i CFL své stálé barvy – a věřte, nebo ne – jsou stejné jako u ostatního osvětlení pro rostliny.

CFL zářivky jsou v growshopu k dostání v těchto barvách a barevném spektru:

14 000K – Nejvhodnější způsob použití je po dobu 7 dní po zasazení klonů nebo vyrašení sazenic. Tento druh světla bych doporučoval jen pěstitelům, kteří mají své klony – řízky, případně sazenice. Co se týče kupovaných klonů, volil bych jiné osvětlení.

Díky světlu o této teplotě chromatičnosti vytvářejí rostliny kratší internodia (mezipatra) a energii pro svůj další růst delegují spíše do kořenového systému, tudíž doba kořenění je při použití tohoto osvětlení kratší.

9 000K – Opět se jedná o osvětlení pro klony a sazenice, je ovšem snadněji k dostání. Lze je použít i po prokořenění média, před standartním přechodem na světlo s růstovým spektrem.

6 500K – Světlo s růstovým spektrem vhodné pro „rozjezd“ rostlin v malých květináčích nebo pro růst celkově při pěstování na malé ploše. Pod tím osvětlením lze držet mateční rostliny v případě, že jich nemáte mnoho a nejsou moc velké a vy nemáte velké očekávání, co se týče množství řízků – světlo není natolik intenzivní, aby prosvítilo rostliny do nižších pater.

2 700K – Světlo o této teplotě chromatičnosti je vhodné pro fázi kvetení. Žádné velké zázraky ale nečekejte, efektivita CFL osvětlení pro kvetení není moc velká a pokud bych měl srovnávat s nejpoužívanějším osvětlením pro indoor pěstování (HPS) je poměr výkonu vzhledem k efektivitě pro kvetená asi na 50 %.

Dalším druhem CFL, se kterým se můžete setkat, jsou tzv. Duální CFL. Ty vypadají tak, že je polovina osvětlení osázena trubicemi, které mají růstové spektrum a polovina je se spektrem květovým. Tento druh osvětlení lze volit pouze v případě, že nemáme dostatek financí na nákup růstové a květové výbojky odděleně. Jiný důvod pro nákup tohoto světla neexistuje.

Co se týče wattáže a plochy osvitu, dal by se s nadhledem definovat takto (wattáže jsou určeny podle dostupného osvětlení v growshopech):

85 W – 30x30cm, 125 W – 40x40cm, 150 W – 45x45cm, 200 W – 50x50cm, 250 W – 60x60cm , 300 W – 70×70 cm.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh osvětlení, vždy mějte na paměti, že nejdůležitější je nějak začít a vždy existuje prostor pro zlepšení.

Sdílejte tento příspěvek:
Přihlaste se k odběru novinek:

Cali trip za Growshop.cz 400x400
weedshop 3

Další články:

Nepřehlédněte:

Runtz je kalifornský strain ze západního pobřeží vyhledávaný po celém světě, vyniká brzkým dozráváním ve třetím až čtvrtém zářijovém týdnu.
Vaporizace levandule není jen o relaxaci - je to smyslový zážitek, který kombinuje uklidňující vůni s rituálem vapování.
Purple Punch od Barney´s Farm je dalším příkladem špičkové genetiky západního pobřeží z Kalifornie.